Եվրոպական հարևանության քաղաքականության վերանայման մասին բանաձևը հայանպաստ էր. Նաիրա Կարապետյան
Հուլիսի 9-ին Եվրոպական Խորհրդարանն ընդունել է Եվրոպական հարևանության քաղաքականության վերանայման մասին բանաձև, որը մի քանի առումներով հայանպաստ էր, տարածած հայտարարության մեջ նշել է ԱԺ պատգամավոր Նաիրա Կարապետյանը ու ներկայացրել բանաձևը.
«Առաջին ուշագրավ հանգամանքն այն է, որ Եվրոպական Միությունը իր հարևան երկրներից յուրաքանչյուրի նկատմամբ առանձնահատուկ մոտեցում է ցուցաբերում, այլևս չկա այն գործելաոճը, որ եթե մեզ հետ չես, ուրեմն անհնար է պատկերացնել երկկողմ գործընկերությունը: Այժմ հաշվի են առնվում հարևանության երկրների ներքին և արտաքին առաջնայնությունները, քաղաքական օրակարգը, իսկ Հայաստանի և մի շարք այլ երկրների պարագայում՝ այլ ինտեգրացիոն կառույցներում ունեցած պարտավորությունները:
Իհարկե, Ադրբեջանը շատ կցանկանար, որ, կապված Հայաստանի՝ ԵՏՄ-ին անդամակցելու հետ, Եվրոպական Միությունը դադարեցներ համագործակցությունը մեզ հետ, և այդ ուղղությամբ բավականաչափ «միջնորդական» առաքելություն է իրականացրել:
Բանաձևում նաև հիշատակվել է 1975թ. Հելսինկյան եզրափակիչ ակտը, կարևորություն է տրվել դրա բոլոր դրույթներին: Ադրբեջանցիների պատկերացումները բոլոր դրույթների վերաբերյալ մի փոքր թյուր են, քանի որ նրանք սարսափում են ժողովուրդների հավասարության և ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքներից, որը, սակայն, ԵՄ-ում ՀՀ առաքելության և հայկական կազմակերպությունների կողմից կատարված լուռ և հետևողական աշխատանքի շնորհիվ ընդգրկվել է բանաձևում:
Ադրբեջանի պատվիրակությունն այս անգամ ևս, բեռնված խավիարի մեծ պաշարով, հույսեր ուներ հաջողության հասնել և բանաձևում ներառել խեղաթյուրված ձևակերպումներ, սակայն ամեն ինչ ապարդյուն անցավ: Ավելին, բանաձևում առանձնահատուկ դերակատարություն է տրվում ԵԱՀԿ-ին, որպես հակամարտությունների կարգավորման մեջ իր անվիճելի դերակատարությունն ունեցող միջազգային կազմակերպության: Իսկ ինչպես հայտնի է, Ադրբեջանն ամեն կերպ ջանում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը դուրս հանել ԵԱՀԿ շրջանակներից և տանել իրեն ձեռնտու, կարելի է ասել արկածախնդիր շրջանակներ:
Ահա այսպես, ևս մեկ հաղթանակ դիվանագիտական ճակատում, մեկն այն բազում-բազմաթիվ հաղթանակներից, որի ընթացքի, դժվարությունների և կատարված աշխատանքի վերաբերյալ մեզ գրեթե ոչինչ հայտնի չի: Այս անգամ ևս սառցաբեկորի միայն երևացող մասն՝ արդյունքի տեսքով հառնեց մեր առջև, ինչը ակնհայտ է դարձնում Բրյուսելում հայկական դիվանագիտության աշխատանքում էական դրական տեղաշարժեր են եղել»։

Н. Карапетян: Резолюция Европарламента о пересмотре Европейской политики соседства – победа армянской дипломатии и провал Баку
Принятый 9 июля Европарламентом документ о пересмотре Европейской политики соседства (ЕПС) является проармянским по целому ряду положений. Об этом говорится в заявлении депутата парламента Армении Наиры Карапетян.
«В первую очередь привлекает внимание то, что Евросоюз проявляет особый подход к каждой из соседних стран. Более нет подхода, согласно которому, если ты не с нами, значит не может быть двустороннего сотрудничества. На сегодня учитываются внешние и внутренние особенности стран европейского соседства, политическая повестка, а в случае Армении и некоторых других стран – также и обязанности в рамках иных интеграционных структур.
Безусловно, Азербайджану очень хотелось бы, чтобы в связи с членством Армении в Евразийском экономическом союзе ЕС прервал сотрудничество с нами, и в этом плане, кстати, Баку осуществил немалую „посредническую” миссию», – отмечает Н. Карапетян.
Парламентарий назвала важным упоминание в резолюции Хельсинкского Заключительного акта 1975г. «Представления азербайджанцев по всем положениям несколько искажены, поскольку их ужасают принцип равноправия народов и права на самоопределение, которые включены в резолюцию благодаря молчаливой и последовательной работе армянских организаций и миссии РА в ЕС», – подчеркивает Н. Карапетян.
По ее словам, делегация Азербайджана, «вооруженная огромным запасом черной икры», и в этот раз надеялась достичь успеха и внести искаженные формулировки в резолюцию, однако усилия ее оказались тщетными. Более того, в резолюции особо подчеркивается роль ОБСЕ как международной организации, играющей неоспоримую роль в урегулировании конфликтов. А как известно, отмечает Н. Карапетян, Азербайджан прилагает максимум усилий с целью вывести урегулирование карабахского конфликта из рамок ОБСЕ и внести в угодные Баку «авантюрные» рамки.
«Итак, одержана очередная победа на дипломатическом фронте, очередная в числе многих таких успехов, о ходе достижения которых, преодоленных при этом сложностях и проделанной работе нам почти ничего не известно. И в этот раз нам явилась только верхушка айсберга, что, однако, очевидным образом свидетельствует о прогрессе армянской дипломатии в Брюсселе», – резюмировала Наира Карапетян.