ՀՀ նախագահ. Պետք է ամեն ինչ անել ամրապնդելու մեծ ներուժ ունեցող հայ-իրանական հարաբերությունները
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության մշակույթի և իսլամական առաջնորդման նախարար Ալի Ջանաթիին, ում գլխավորած պատվիրակությունն այս օրերին Երևանում մասնակցում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Մշակութային քաղաքականություն, քաղաքականություն մշակույթի համար» խորագրով միջազգային կոնֆերանսին: Այս մասին հայտնում են ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Ընդգծելով, որ հայ և իրանցի բարեկամ ժողովուրդներն իրենց դարավոր պատմության ընթացքում աշխարհին բարձրարժեք հարուստ մշակութային ժառանգություն են ավանդել, և երկու ժողովուրդները բազում ընդհանրություններ ունեն, նախագահը նշել է, որ այդ ընդհանրություններում, անկասկած, նշանակալի տեղ է զբաղեցնում մշակույթը:
Զրուցակիցները երկուստեք գոհունակությամբ են ընդգծել, որ մշակույթի ոլորտում ձևավորված երկկողմ կապերը ամուր հիմք են ստեղծում հայ-իրանական միջպետական հարաբերությունները քաղաքական, տնտեսական և այլ ոլորտներում զարգացնելու և խորացնելու համար:
ՀՀ Նախագահը և Իրանի մշակույթի և իսլամական առաջնորդման նախարարը համակարծիք են եղել, որ Հայաստանի և Իրանի՝ բարձր մակարդակի վրա գտնվող հարաբերությունների զարգացման որևէ սահամանափակում չկա և երկկողմ կապերի առավել ամրապնդման համար կարևորել են հաճախակի փոխայցելությունները:
«Դժվարությունները ժամանակավոր են, մեր բարեկամությունը՝ հավերժական: Պետք է ամեն ինչ անել ամրապնդելու և ընդլայնելու զարգացման մեծ ներուժ ունեցող հայ-իրանական հարաբերությունները՝ ի բարօրություն երկու ժողովուրդների և ի նպաստ մշակույթների: Մենք միմյանցով հարստանում և հարստացնում ենք միմյանց՝ մեր ողջ պատմության ընթացքում աշխարհի հետ շփվելով մեր մշակույթների հարուստ լեզվով»,-ասել է նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Հանրապետության նախագահը կարևորել է ցանկացած նախաձեռնություն՝ ուղղված երկու երկրների և ժողովուրդների պատմության, մշակույթի և ավանդույթների ճանաչողության բարձրացմանը:
Հայաստանի և Իրանի միջև մշակութային հարաբերությունները, Սերժ Սարգսյանի գնահատմամբ, ունեն դինամիկ զարգացման միտում և ընդգրկում են մշակույթի գրեթե բոլոր ոլորտները՝ կինո, թատրոն, գրականություն և այլն:
Նախագահը գոհունակությամբ է նշել, որ մշակութային ժառանգության պահպանման շրջանակում համագործակցությունը վերջին տարիներին ստացել է որակական նոր դրսևորումներ: Նա շնորհակալություն է հայտնել Իրանի տարածքում հայկական պատմամշակութային ժառանգության պահպանման ուղղությամբ կատարվող աշխատանքի և այդ ժառանգության նկատմամբ ցուցաբերվող հոգատար վերաբերմունքի համար, վստահեցնելով, որ Հայաստանում ևս իրանական պատմամշակութային ժառանգության նկատմամբ նույնպիսի վերաբերմունք կա:

«Трудности временны, а наша дружба – вечна». Встреча президента Армении с министром культуры Ирана
Президент Армении Серж Саргсян сегодня, 11 июля, принял министра культуры и исламской ориентации Ирана Али Джаннати. Как сообщает пресс-служба главы армянского государства, возглавляемая Али Джаннати делегация принимает участие в проходящей 11-13 июля в Ереване международной конференции «Культурная политика – политика для культуры. Роль культуры в деле стабильного развития после 2015 года», посвященной 70-летию ЮНЕСКО.
Подчеркнув, что армянский и иранский народы за свою вековую историю завещали миру ценнейшее и богатое культурное наследие, и у двух народов имеются множество общностей, президент отметил, что в этих общностях, несомненно, значительное место занимает культура.
Собеседники с удовлетворением подчеркнули, что сформировавшиеся в сфере культуры двусторонние связи создают крепкий фундамент для развития и углубления армяно-иранских межгосударственных отношений в политической, экономической и других сферах.
Президент Армении и министр культуры и исламской ориентации Ирана сошлись во мнении, что каких-либо ограничений для развития находящихся на высоком уровне армяно-иранских отношений нет, и для дальнейшего укрепления двусторонних связей отметили важность частых взаимных визитов.
«Трудности временны, а наша дружба – вечна. Нужно сделать все возможное для укрепления и расширения обладающих большим потенциалом армяно-иранских отношений во благо двух народов и культур. Мы обогащаем друг друга и обогащаемся друг другом, общаясь за всю нашу историю с миром на богатом языке наших культур», – сказал президент.
Глава армянского государства отметил важность любой инициативы, направленной на повышение уровня узнаваемости истории, культуры и традиций двух стран и народов.
По оценке Сержа Саргсяна, культурные отношения между Арменией и Ираном имеют тенденцию к динамичному развитию и охватывают почти все сферы культуры – кино, театр, литературу и др..
Президент с удовлетворением отметил, что сотрудничество в рамках сохранения культурного наследия в последние годы вышло на качественно новый уровень. Он выразил благодарность за проводимую в направлении сохранения армянского историко-культурного наследия на территории Ирана и заботливое отношение к этому наследию, заверив, что в Армении существует аналогичное отношение к иранскому историко-культурному наследию.