Նաիրիտցիները փակել են Բագրատունյաց պողոտան` «Նաիրիտ» գործարանի հատվածում՝ պահանջելով վճարել իրենց աշխատավարձերը: Նաիրիտցիների բողոքի ակցիաները համակարգող խմբի անդամ Անուշ Հարությունյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ խոստացել են մինչև հուլիսի 15-ը վճարել իրենց աշխատավարձերը, սակայն այժմ «անկապ պատճառաբություններ են գտել՝ սա պետք է ստորագրել, այն պետք է ստորագրել»:
Նա նշեց, որ այժմ իրենց պարտադրում են ստորագրել աշխատավարձի ուշացման տույժերից, տուգանքներից հրաժարվելու մասին համաձայնագիր, որից հետո միայն՝ 4-5 օր, մեկ շաբաթ անց, կվճարեն աշխատավարձերը, չստորագրելու դեպքում աշխատավարձերը չեն տան:
«Մենք դեմ չենք, ստորագրում ենք, բայց այդպես ուզում են ձգձգել աշխատավարձի վճարումը, իսկ աշխատավարձը վաղը պետք է արդեն լիներ: Այսօր մեզ ասում են՝ վաղը չի լինի աշխատավարձ»,- ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 9-ին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունել էր Երևանի «Նաիրիտ» գործարանի մի խումբ աշխատակիցների: Վարչապետը տեղեկացրել էր, որ ՀՀ նախագահի մոտ կայացած խորհրդակցության արդյունքում որոշում է կայացվել՝ մինչև 2015 թ. հուլիսի 15-ը ֆինանսական միջոցներ հայթայթել «Նաիրիտ» գործարանի աշխատակիցների՝ տարիների ընթացքում կուտակված աշխատավարձի ողջ պարտքը վճարելու համար:
«Նաիրիտ» գործարանի աշխատակիցների աշխատավարձի պարտքը կազմում է 5,7 մլրդ դրամ, որը կուտակվել է վերջին չորս տարիների ընթացքում: Նաիրիտցիները դեռևս նախորդ տարվա վերջից պարբերաբար բողոքի ակցիաներ են անում՝ պահանջելով վճարել իրենց պարտքը:

Workers of Nairit Plant block a major avenue in Yerevan
Workers of Yerevan-based Nairit chemical plant blocked today Bagratuniants Avenue, one of the major avenues in Armenia’s capital city, to demand repayment of their back wages.
Anush Harutyunyan – a member of Nairit’s coordinating group for protest actions – told Panorama.am that promises were made earlier about debt repayment by July 15, but now they are told to sign a number of documents , with ‘some incomprehensible arguments being put forward’.
In particular, they are offered to sign an agreement on a waiver of fines, which are paid to employees in case of back wages. They were told that in this case their debts will be paid within 4-5 days. Anush Harutyunyan said the workers were informed that they will not receive their wages if they refuse to sign the abovementioned document.
“We are not against that demand, we will sign, but in this way they are delaying the salary payment due tomorrow. We already learned that no salaries will be distributed tomorrow,” she added.
Since late 2014 Nairit Plant workers have staged protests which are backed by some Armenian political forces. They demand repayment of their back wages for the last 4 years – a sum of 5.7 billion drams. On February 6, 2015 the plant announced 1700 lay-offs.