Նաիրիտցիները փակել են Բագրատունյաց պողոտան` «Նաիրիտ» գործարանի հատվածում՝ պահանջելով վճարել իրենց աշխատավարձերը: Նաիրիտցիների բողոքի ակցիաները համակարգող խմբի անդամ Անուշ Հարությունյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ խոստացել են մինչև հուլիսի 15-ը վճարել իրենց աշխատավարձերը, սակայն այժմ «անկապ պատճառաբություններ են գտել՝ սա պետք է ստորագրել, այն պետք է ստորագրել»:
Նա նշեց, որ այժմ իրենց պարտադրում են ստորագրել աշխատավարձի ուշացման տույժերից, տուգանքներից հրաժարվելու մասին համաձայնագիր, որից հետո միայն՝ 4-5 օր, մեկ շաբաթ անց, կվճարեն աշխատավարձերը, չստորագրելու դեպքում աշխատավարձերը չեն տան:
«Մենք դեմ չենք, ստորագրում ենք, բայց այդպես ուզում են ձգձգել աշխատավարձի վճարումը, իսկ աշխատավարձը վաղը պետք է արդեն լիներ: Այսօր մեզ ասում են՝ վաղը չի լինի աշխատավարձ»,- ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 9-ին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունել էր Երևանի «Նաիրիտ» գործարանի մի խումբ աշխատակիցների: Վարչապետը տեղեկացրել էր, որ ՀՀ նախագահի մոտ կայացած խորհրդակցության արդյունքում որոշում է կայացվել՝ մինչև 2015 թ. հուլիսի 15-ը ֆինանսական միջոցներ հայթայթել «Նաիրիտ» գործարանի աշխատակիցների՝ տարիների ընթացքում կուտակված աշխատավարձի ողջ պարտքը վճարելու համար:
«Նաիրիտ» գործարանի աշխատակիցների աշխատավարձի պարտքը կազմում է 5,7 մլրդ դրամ, որը կուտակվել է վերջին չորս տարիների ընթացքում: Նաիրիտցիները դեռևս նախորդ տարվա վերջից պարբերաբար բողոքի ակցիաներ են անում՝ պահանջելով վճարել իրենց պարտքը:

Сотрудники ереванского завода «Наирит» сегодня перекрыли один из ключевых проспектов столицы Армении (пр. Багратунянц), требуя погашения задолженностей по зарплатам.
Как сообщила в интервью Panorama.am член координационной группы акций протеста сотрудников «Наирита» Ануш Арутюнян, ранее им обещали выплатить долги до 15 июля, «однако сейчас со ссылкой на некие непонятные доводы» от них требуют подписания ряда документов.
По ее словам, от них, в частности, требуют подписать соглашение об отказе от штрафов, которые полагаются в случае задержек зарплат, заявляя, что лишь после этого в течение 4-5 дней задолженности будут погашены. А. Арутюнян отметила: им заявили, что в случае отказа подписывать данный документ, зарплаты выплачены не будут.
«Мы не против, подписываем, однако таким образом они оттягивают намеченную на завтра выплату зарплат. Сегодня нам сказали, что завтра зарплат не будет», – добавила А. Арутюнян.
Отметим, 9 июня премьер-министр Армении Овик Абраамян принял группу сотрудников ереванского завода «Наирит». Глава правительства сообщил, что в результате состоявшегося у президента РА совещания принято решение до 15 июля 2015 года изыскать финансовые средства для выплаты сотрудникам завода «Наирит» накопившейся за эти годы задолженности по зарплатам. Премьер отметил, что министру энергетики и природных ресурсов Ерванду Захаряну поручено сформировать комиссию, которая будет заниматься вопросами расчета и уточнения зарплат, и до 15 июля с.г. весь долг будет выплачен.