Ինձ համար շատ կարևոր էր հենց 2015-ին Հայաստանում լինելը. Նաստասյա Կինսկի (լուսանկարներ)
«Հայաստանի մասին հիշելու ու պատմելու շատ բան ունեմ»,-ասում է  Նաստասյա Կինսկին:Գերմանացի կինոդերասանուհին  «Ոսկե ծիրան» Երևանի 12-րդ կինոփառատոնի պատվավոր հյուրերից է: Դերասանուհին փառքի հասավ նկարահանվելով Ռոման Պոլանսկու, Վիմ Վենդերսի, Ֆրանսիս Ֆորդ Կոպոլայի և այլոց ֆիլմերում:
Գերմանացի դերասանուհին համաշխարհային ճանաչման է հասել 1978 թվականին` հանդես գալով Ալբերտո Լատուդայի իտալաիսպանական «Եղիր ինչպես կաս» ռոմանտիկ ֆիլմում:
Կինսկիի մասնակցությամբ առավել հայտնի ֆիլմերից է Վիմ Վենդերսի «Փարիզ, Տեխաս»-ը, որը Կաննի բազմաթիվ մրցանակների է արժանացել: Նույն տարում Կինսկին Ռոբերթ Միչումի հետ խաղացել է  նաև Անդրեյ Կոնչալովսկու «Մարիայի սիրեկանները» ֆիլմում:
Դերասանուհին 90-ականների և վաղ 2000-ականների ևս շարունակել է հանդես գալ ֆիլմերում, սակայն վերջին տասնամյակում Կինսկին ավելի ընտրողաբար է վերաբերում իր դերերին: Նրա՝վերջին շրջանի հիշարժան ֆիլմերից են Դեյվիդ Լինչի «Ներքին կայսրություն» (2006) և Ռոտիմի Ռեյնվոթերի «Շաքար» (2013) կինոնկարները:
«Ոսկե ծիրան»-ի շրջանակներում տեղի կունենա Նաստասյա Կինսկիի ֆիլմերի հետահայաց ցուցադրությունը:
Նաստասյա Կինսկին Հայաստան այցի մասին
«Ասելու շատ բան ունեմ իմ առաջին այցի մասին: Այստեղ տեսնելու ու սովորելու այնքան բան կա, ամեն ինչ այնքան գեղեցիկ է, որ ինձ թվում է արդեն ինչ-որ բաներ գիտեմ այստեղի մարդկանց մասին:
Գիտեմ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի մասին, և ինձ համար շատ կարևոր էր հենց 2015-ին Հայաստանում լինելը»,-պատմում է դերասանուհին՝ առանձնացնելով երկրի ղեկավարի, մշակույթի նախարարի հետ ունեցած հանդիպումները:
Արվեստի, կինոյում լինելու և հետագայի մասին
«12 տարեկանից կինոյում եմ: Այս ամբողջ ընթացքում հանդիպել եմ տարբեր մարդկանց, աշխատել տարբեր ռեժիսորների հետ, որոնք իմ կյանքի մի մասնիկն են դարձել: Ես, իհարկե, գտել եմ իմ ռեժիսորին ու էլ չեմ փնտրում»,- նշում է Կինսկին, սակայն չի բացահայտում, թե ով է նա:
«Արվեստը տիեզերական մի բան է, երջանիկ եմ, որ դրա մեջ եմ:
Դերասանական կարիերայում բոլորն էլ վերելքներ ու անկումներ են ունենում, ես մեծ հաջողություններ եմ ունեցել, եղել են բաներ, որոնք չեն ստացվել, դրանք էլ իմ կյանքի ճամփորդության մի մասն են: Երբ ինչ-որ հաջողության ես հասնում, պետք է նաև սովորել դրանից դուրս գալ: Հաջողությանը լավ բան է, բայց պարտվել իմանալ էլ է պետք»,-ասում է Կինսկին:
Նա պատմեց, որ պատրաստվում է վավերագրական ֆիլմ նկարել աշխարհում հերոս դարձած մարզիկների մասին, և եթե շախմատի աշխարհի չեմպիոն Տիգրան Պետրոսյանը ողջ լիներ, նա էլ կլիներ իր ֆիլմում:
«Դուք շատ լավ վավերագրող եք, ես ձեզնից սովորելու բան ունեմ»,-ասում է դերասանուհին «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի տնօրեն Հարություն Խաչատրյանին:
Իսկ միասին վավերագրական ֆիլմ նկարելու Խաչատրյանին առաջարկին Կինսկին դրական պատասխան է տալիս:
Կինոփառատոնի խորհրդանիշ ծիրանի մասին
Ինձ Հայաստանում դիմավորեցին ծիրանի զամբյուղով, ինձ շատ դուր եկավ այդ պահը: Շատ գեղեցիկ է, որ փառատոնի խորհրդանիշ հենց ծիրանն է ընտրված:
Հյուրանոցից «փախնելու» և Երևանով զբոսնելու մասին
«Երեկ գիշեր զբոսնել եմ Երևանով: Քաղաքը շատ հյուրընկալ է ու բաց, մարդկանց դեմքին ազատություն և ուրախություն կա: Սիրում եմ անծանոթ քաղաքներով մենակ զբոսնել»,-պատմում է կինոդերասանուհին և հավելում, որ հյուրանոցից «փախել է» Երևանում մենակ զբոսնելու համար:
«Խաղաություն ու սեր բոլորիս: Դա ամենակարևորն է»,-այսպես է ամփոփում այսօր լրագրողների հետ իր հանդիպումը կինոդերասանուհի Նաստասյա Կինսկին:

Nastassja Kinski: For me, it was important to visit Armenia in 2015 (photos)
“I have a lot to remember and tell about Armenia,” says NastassjaKinsi, a guest of honor at the Golden Apricot 12th International Film Festival in Yerevan. Kinski, a German actress and former model, has appeared in more than sixty films in Europe and the United States. She enjoyed her worldwide breakthrough with Stay As You Are(1978), then came to global prominence with her Golden Globe Award-winning performance as the title character in the Roman Polanski-directed film Tess (1979). Other notable films in which she acted include Cat People (1982), two WimWenders dramas Paris, Texas (1984) and Faraway, So Close! (1993), and An American Rhapsody (2001).
Nastassja Kinski on her trip to Armenia
‘I have a lot to tell about my first visit. There are so many things to see and learn here. Everything is so beautiful that it seems to me I already know something about local people.
‘I know about the 100th anniversary of the Armenian Genocide, and it was important for me to visit Armenia in 2015,” the actress said, pointing out her meetings with the Armenian president and the minister of culture.
Actress on her work in art and cinema and her future
Nastassja Kisnki said she made her film debut at age 12 and has since then met various people and worked with different film directors who became a part of her life. “Of course, I found my director and I am not looking for someone else,” she noted without revealing that film director’s name.
She described the art as something cosmic, adding that she is happy to work in the art.
According to Nastassja Kinski, there have been ups and downs in her acting career – great successes and also some failures on her life path.    She said that after achieving success, one should also learn to lose.
Kinski said she plans to shoot a documentary about athletes hailed as heroes across the world. She added that if the world chess champion TigranPetriosyan had been alive, she would have involved him in the film.
“You are a very good documentary film maker,” the director of Golden Apricot Festival HarutyunKhachatryan told the renowned actress.  Nastassja Kinski accepted H. Khachatryan’s offer to shoot a documentary together.
NastassjaKinski on apricot, the festival symbol
In Armenia the actress was welcomed with a basket of apricots. In her words, it was so nice that the apricot was selected as Golden Apricot Film Festival’s symbol.
Kinski’s “escape” from the hotel and her walk around the city
I had a walk in Yerevan last night. The city is very hospitable and open, and you can see freedom and joy on people’s faces. I like to walk alone in unfamiliar cities, the actress said adding that she ‘escaped’ from the hotel to enjoy a walk in Yerevan.
At the conclusion of the meeting with reporters, Nastassja Kinski wished peace and love to everyone.