Պետդեպի ներկայացուցիչ. Լեռնային Ղարաբաղի հարցի ռազմական լուծում չկա
Վաշինգթոնի Բրուքինգս ինստիտուտում ունեցած ելույթի շրջանակներում ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի ու Եվրասիայի հարցերով օգնականի տեղակալ Էրիկ Ռուբինը հայտարարել է, որ չկա և երբեք չի լինի Լենային Ղարաբաղի հարցի ռազմական լուծում: Փոխանցում է «Ամերիկայի Ձայն»-ը:
Աղբյուրի տեղեկացմամբ` Ռուբինը նշել է, Միացյալ Նահանգներն ուշադրությունը կենտրոնացրել է ղարաբաղյան հակամարտության արդար, խաղաղ, տևական և բոլոր կողմերի համար շահավետ կարգավորման վրա, և հենց այդ մոտեցումը պետք է գերակայի հաջողության հասնելու համար:
«Գույություն չունի ավելի լավ լուծում, բոլոր մյուսներն այնքան սարսափելի են, որ դրանք չարժե նույնիսկ դիտարկել»,-նշել է Էրիկ Ռուբինը:
Ինչպես հաղորդվում է, պետքարտուղարության աշխատակիցը ընդգծել է, որ ժամանակն է, որպեսզի կողմերը վերահաստատեն առաջընթացի հասնելու իրենց պատրաստակամությունն ու նվիրվածությունը. «Դա հեշտ չէ և այդ կարգավորմանը հասնելու համար երկու կողմն էլ պետք է ընտրություն կատարի, դա երկու կողմի համար էլ բարդ է և հենց այդ պատճառով կարգավորմանը դեռևս չենք հասել»:
Պետքարտուղարության աշխատակիցը վերահաստատել է, որ Միացյալ Նահանգները մյուս համանախագահող երկրների հետ միասին, պատրաստ է տևական խաղաղության հաստատման համար անել հնարավոր ամեն ինչ:
Էրիկ Ռուբինը նաև կոչ է արել կողմերին զերծ մնալ բռնություններից. «Մեր կարծիքով, չափազանց կարևոր է, որպեսզի կողմերն ամեն կերպ զերծ մնան այս իրավիճակը սրելուց, այսպիսով, միջադեպերից խուսափելը վճռական հարց է»:

There has never been nor can ever be a military solution to the Nagorno Karabakh conflict, US Deputy Assistant Secretary in the Bureau of European and Eurasian Affairs Eric Rubin was reported by the Voice of America as saying in his speech at the Brookings Institution in Washington.
"We consider this issue from the perspective of achieving a just, peaceful, long-term, mutually beneficial solution. It is from these positions that all should consider this issue because there is no better solution to the problem, and all other alternatives are so desperate that they should not even be considered, " said Eric Rubin.
In his words, it is time for the sides to reaffirm their commitment to achieving progress in the peace talks. “It is not simple; to reach a settlement the parties will make a difficult choice on a number of issues, which is why the decision has not been reached yet, "Eric Rubin said.
The U.S. official said that the United States, along with two other co-chairs of the OSCE Minsk Group from Russia and France, will continue to cooperate fully for the peaceful resolution of the Nagorno-Karabakh. Especially important are the efforts of co-chair countries to prevent escalation of the conflict.
"We clearly state that it is imperative that both countries have made everything possible in order not to aggravate the situation; in this tense and dangerous time it is critical to avoid incidents," E. Rubin said.