Ուկրաինայի մշակույթի նախարարությունը խնդրել է չեղյալ հայտարարել Կուստուրիցայի ելույթը Կիևում
Ուկրաինայի մշակույթի նախարարությունը անհրաժեշտ է համարում չեղյալ հայտարարել սերբ ռեժիսոր Էմիր Կուտուրիցայի ելույթը Կիևում կայանալիք համերգի ժամանակ հնարավոր զանգվածային անկարգությունները կանխելու համար: Այս մասին գրում է Նյուզռու.քոմ կայքը:
«Կիևի իշխան Վլադիմիրի մահվան 1000-րդ տարելիցի միջոցառումների ժամանակ հասարակական կարգի խախտումները, բողոքի ակցիաները կանխելու համար նպատակահարմար է, որ Կուստուրիցան ձեռնպահ մնա հուլիսի 28-ին Կիևում կայանալիք համերգին մասնակցելուց»,-ասված է մշակույթի նախարարության կայքում տեղադրված դիմումում՝ հասցեագրված Ուկրաինայի ներքին գործերի նախարարությանն ու անվտանգության ծառայությանը:
Նախարարությունում կարծում են՝ «անթույլատրելի է Կուստուրիցայի մասնակցությունը հուլիսի 28-ի համերգին այն պատճառով, որ նա բազմաթիվ անգամներ հրապարակային աջակցել է Ռուսաստանի կողմից վարվող քաղաքականությունը Ուկրաինայի և Ղրիմի հարցերում»:
Էմիր Կուստուրիցան այս տարվա մարտին հայտարարությամբ է հանդես եկել՝ ասելով, որ Ռուսաստանը պետք է աջակցի Ուկրաինայի ռուս բնակչությանը՝ այդ երկրում տիրող իրավիճակը համեմատելով 1990-ական Հարավսլավիայում տիրող իրավիճակի հետ: Անցած տարվա դեկտեմբերին Կուստուրիցան հարցազրույց է տվել՝ հայտարարելով Ղրիմի տարածքում ֆիլմ նկարահանելու ցանկության մասին:

Концерт с участием всемирно известного сербского кинорежиссера и музыканта Эмира Кустурицы в Киеве отменен. Об этом сообщает «Интерфакс» со ссылкой на администрацию ГП «Дворец спорта».
«Вниманию посетителей! Сообщаем Вам, что благотворительный концерт "Любовь спасет мир", который должен был состояться 28 июля 2015 года, отменен», – говорится в сообщении.
Напомним, ранее министерство культуры Украины обратилось в МВД и СБУ относительно целесообразности участия сербского кинорежиссера и музыканта Эмира Кустурицы в сборном концерте, который запланирован в Киеве 28 июля.
Заявление было инициировано как реакция на многочисленные обращения общественных активистов и деятелей культуры о недопустимости участия Эмира Кустурицы в концерте 28 июля из-за неоднократной публичной поддержки режиссером действий Российской Федерации в отношении Украины.