Թուրքիայում իրականացված ահաբեկչությունը խլել է առնվազն 27 մարդու կյանք
Թուրքիայի Սուրուչ քաղաքում, որը գտնվում է Սիրիայի հետ սահմանային շրջանում, ահաբեկչություն է տեղի ունեցել, որը խլել է առնվազն 27 մարդու կյանք, վիրավորվել է մոտ 100-ը: Ինչպես հայտնում է «Հուրիյեթ դեյլի Նյուզ»-ը, պայթյունը որոտացել է Ամարա մշակութային կենտրոնի մոտ:
«Մտավախություն ունենք, որ զոհերի թիվը կաճի: Մեղավորները շուտով կհայտնաբերվեն և դատարանի առջև կկանգնեն»,-ասվում է Թուրքիայի ՆԳ նախարարի հայտարարության մեջ:
Ըստ նախնական տեղեկությունների՝ մահապարտ-ահաբեկիչը 18-ամյա աղջիկ էր, ով անդամակցում էր «Իրաքի և Լևանտի իսլամական պետություն» խմբավորմանը: Պայթյունից հետո հրդեհ է բռնկվել, որը շատ արագ հանգցրել են:
Ամարա մշակութային կենտրոնում ապրում են Սոցիալիստ երիտասարդների սոցիացիացիաների ֆեդերացիայի մոտ 300 երիտասարդներ, ովքեր ամառային արշավի շրջանակում օգնում էինք վերականգնել Սիրիայի Քոբանի քաղաքը: Վիրավորների ու զոհերի մեծ մասն ֆեդերացիայի անդամներ են:

An explosion Monday in Turkey's southeastern city of Suruc near the Syrian border killed 28 people and sent nearly 100 others to the hospital, Turkish officials said.
The prime minister's office gave the casualty toll in a phone call to The Associated Press.
There was no immediate claim of responsibility for the midday blast.
Suruc is just across the border from the Syrian city of Kobani, the scene of fierce battles between Kurdish groups and the Islamic State group. Kobani was the Islamic State group's biggest defeat last year since the militants established control over large swathes of Iraq and Syria. The city has become a symbol of Kurdish resistance.
A second bomb went off Monday south of Kobani near a Kurdish militia checkpoint on the road to Syria's largest city of Aleppo, according to a Kurdish official in Kobani, Idriss Naasan. It caused minor damage and no casualties, he said.
DHA said the blast in Suruc occurred at a cultural center while a political group was holding a news conference on Kobani's reconstruction. News reports said 300 people from the Federation of Socialist Youths were staying at the cultural center and were preparing to travel to Kobani to help with the rebuilding.