«Հունիս-հուլիս ամիսների երաշտը մեծ վնասներ է պատճառել գյուղացիներին: Այժմ էլ երաշտային վիճակ է, որը շարունակվելու պարագայում գյուղացիները լուրջ խնդրի առջև կարող են կանգնել»,-լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Ագրարա գյուղացիական միավորման նախագահ Հրաչ Բերբերյանը:
Նա նշեց, որ շոգը բացասաբար է ազդում պալարագոյացման վրա: Հ. Բերբերյանի կանխատեսմամբ, աշնանը կարտոֆիլի գինը կբարձրանա 10 տոկոսով:
«Ուսումնասիրություն ենք անցկացրել Շիրակի գոտում: Պարզվեց, որ շոգն ազդել է պալարագոյացման վրա, և այնտեղ կունենանք բերքատվության մի փոքր անկում»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ Շիրակի մարզում ծանր է ոռոգման համակարգի վիճակը, քանի որ ՀԷԿ-երը ջուր են վերցնում, ինչի հետևանքով գյուղացուն ջուր չի հասնում:
Հ. Բերբերյանն ասաց, որ 2008 թվականին ԱԺ մի որոշում են անցկացրել, որ ոռոգման համակարգը մոնոպոլիզացվել է: Նա գյուղատնտեսության նախարարից պահանջեց արագացնել ոլորտում իրականացվելիք բարեփոխումները:
Նրա խոսքով, դեղձի բերքատվության հետ կապված մտահոգություններ են հայտնել Արմավիրի մարզի բնակիչները, որը նույնպես ծագել է ոռոգման ջրի պակասի պատճառով:
«Այս տարի մի փոքր քիչ դեղձի բերք կունենանք, բայց բավականին լավ ծիրանի բերք ունենք: Սպասում ենք լավ խաղողի բերք: Երաշտը մի փոքր կազդի ցորենի բերքատվության վրա»,- ասաց Հ. Բերբերյանը:

Г. Берберян: Засуха и проблемы с орошением приведут к сокращению в Армении урожая картофеля и зерновых
16:55 21/07/2015
Засуха в Армении последних двух месяцев нанесла серьезный ущерб сельскому хозяйству: продолжающаяся засушливая ситуация может при таких темпах привести к серьезнейшим проблемам. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции председатель Аграрно-крестьянского объединения Грач Берберян.
По его словам, цена на картофель в стране осенью повысится на 10% в связи с сокращением урожая в Ширакской области РА. Он отметил, что связанные с засухой проблемы усугубляет состояние оросительной системы: сельские жители испытывают сложности с орошением из-за деятельности ГЭС.
Г. Берберян озвучил требование министру сельского хозяйства РА – ускорить проводимые в сфере оптимизации оросительной системы реформы.
Специалист также отметил, что жалобы жителей Армавирской области на проблемы с урожаем персиков также вызваны дефицитом оросительной воды.
Засуха окажет негативное воздействие также на урожай зерновых, добавил он.