Հոսանքի գումարի թանկացած մասը պետությունը կվճարի «Որոտանի»-ի վաճառքից ստացվող գումարներով. «ՀԺ»
«Հայկական Ժամանակ»-ի տեղեկությունների համաձայն, կառավարությունն արդեն որոշել է էլեկտրաէներգիայի թանկացումը հետաձգելու պատճառով առաջանալիք ֆինանսական ճեղքվածքը ծածկել «Որոտանի» կասկադի վաճառքից ստացվող գումարներով:
Մինչև ՀԷՑ-ում իրականացվելիք աուդիտի ավարտը, կառավարությունը յուրաքանչյուր կվտ ժամ էլէներգիայի դիմաց ՀԷՑ-ին պետք է վճարի 7 դրամ: Ամսական դա կկազմի 2.5-3 մլրդ դրամ: Ուշագրավն այն է, որ ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը մի քանի անգամ հայտարարել է, թե այդ գումարները բյուջեից չեն վճարվելու: Բայց «Որոտանի» կասկադի վաճառքից ստացվելիք 180 միլիոն դոլարը հենց բյուջետային միջոց է, քանի որ այն ամբողջությամբ պետք է ուղղվեր ՀՀ պետական բյուջե:

«Айкакан жаманак»: Правительство заплатит ЭСА от продажи Воротанского ГЭС
Газета «Айкакан жаманак» пишет, что правительство решило компенсировать «финансовую трещину», образовавшуюся в результате задержки повышения цен на электроэнергию, средствами, которые будут получены от продажи «Воротанского каскада ГЭС».
До окончания аудита в ЗАО «Электрические сети Армении», правительство должно будет платить компании за каждый кВ/ч 7 драмов. В месяц это составит 2,5-3 млрд драмов.
Примечательно то, что премьер-министр Овик Абраамян заявлял, что эти деньги не будут выплачиваться из госбюджета.