Մշակված ծրագիրը բացառելու է ՀԷՑ-ում ֆինանսական վնասների ձևավորումը. Երվանդ Զախարյան
Այսօր տեղի ունեցավ «Հայաստանի էներգետիկ համակարգի երկարաժամկետ /մինչև 2036 թվականը/ զարգացման ուղիները» խորագրով ծրագրի շնորհանդեսը, որին մասնակցում էին ՀՀ վարչապետը, ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը, ԱԺ պատգամավորներ, ՀՀ-ում հավատարմագրված դեսպաններ, միջազգային և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Հայաստանի էներգետիկ համակարգի երկարաժամկետ (մինչև 2036թ.) զարգացման ծրագիրը մշակվել է ԱՄՆ ՄԶԳ (USAID) աջակցությամբ և ֆինանսավորմամբ, ամերիկյան փորձագետների, նախարարության և էներգետիկայի ինստիտուտների մասնագետների մասնակցությամբ:
Ծրագրի արդյունքները հիմնված են ամբողջ էներգահամակարգի օպտիմիզացիոն հաշվարկների վրա, հաշվի առած բոլոր էներգապաշարները (նավթամթերքներ, միջուկային, հիդրո, վերականգնվող, կենսազանգված, փայտ, ածուխ և այլն), արտադրող և փոխանցող ենթակառուցվածքները, սպառման բոլոր ոլորտներում (արդյունաբերություն, տրանսպորտ, բնակչություն, ծառայություններ, գյուղատնտեսություն) տեխնոլոգիաները:
ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը շնորհանդեսի ներկայացման ժամանակ նշեց, որ հանդիպման նպատակն է հանրության լայն քննարկմանը ներկայացնել ՀՀ էներգետիկ համակարգի մինչև 2036թ. զարգացման ռազմավարությունը, որը տրամաբանական շարունակությունն է էներգետիկայի զարգացման ռազմավարական բնույթի մինչ այսօր մշակված փաստաթղթերի, ինչպիսիք են 2005թ. և 2007թ. ՀՀ էներգետիկայի զարգացման ռազմավարությունները, 2013թ. հոկտեմբերին ՀՀ Նախագահի կարգադրությամբ հաստատված «Հայաստանի Հանրապետության էներգետիկ անվտանգության ապահովման հայեցակարգը» և 2014թ. հուլիսին ՀՀ կառավարության որոշմամբ հաստատված «ՀՀ էներգետիկ անվտանգության ապահովման հայեցակարգի դրույթների իրականացումն ապահովող 2014-2020 թվականների միջոցառումների ծրագիրը, որոնք նպատակաուղղված են ապահովելու ՀՀ էներգետիկ անվտանգությունը՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ռազմավարության դրույթներին համահունչ:
«Մենք, գիտակցելով, որ զարգացման ծրագրերը կյանքի կարող են կոչվել միայն առողջ համակարգում, դեռ 2014թ. մայիսից խորը, բազմակողմանի վերլուծություն իրականացրեցինք ամբողջ էներգահամակարգում: Արդյունքում ձևավորվել է առողջացման ծրագիր, որը պետք է ապահովի էներգահամակարգի կայունությունը և հուսալիությունը»,- ասաց Ե. Զախարյանը:
Նախարարը տեղեկացրեց, որ արդեն իսկ մշակված էլեկտրաէներգետիկական համակարգի էլեկտրական էներգիայի արտադրության, ներկրման, արտահանման և բաշխողի էլեկտրական ցանցեր առաքման կանխատեսվող հաշվեկշռի կազմման կարգը, որը դրվել է 2015թ. օգոստոսի 1-ից հաստատված էլեկտրաէներգիայի սակագների հիմքում, ինչը բացառելու է «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ում ֆինանսական վնասների ձևավորումը: Ե. Զախարյանի խոսքերով՝ Կառավարման համակարգում ներդրվել է վերահսկողության այնպիսի մեխանիզմ, որն անմիջապես կարձագանքի չնչին շեղումների ժամանակ: Մշակվել են նաև էլեկտրաէներգետիկ համակարգի բարելավմանը, ներդրումների արդյունավետությանը, սպառողներին մատուցվող ծառայությունների որակի բարձրացմանը, էլեկտրաէներգիայի հաշվառման համակարգի արդիականացմանը և կորուստների նվազեցմանն ուղղված առաջարկություններ, որոնց իրականացումը առաջիկա 1-2 տարիների ընթացքում` նախնական գնահատմամբ կբերի բաշխիչ ցանցերում փաստացի կորուստների նվազմանը` 1,5-2%-ով:
«Այս ծրագրերի իրականացմամբ կունենանք անվտանգ, հուսալի և կայուն էներգետիկ համակարգ, անհրաժեշտ էլեկտրաէներգիայի արտադրություն ներքին շուկայի և արտահանման համար, կայուն ֆինանսական վիճակ, կանխատեսելի սակագներ և կորուստների կրճատում, սպառողներին մատարակարարվող էլեկտրաէներգիայի որակի բարձրացում, ինչը կխթանի բնակչության սոցիալական վիճակի բարելավմանը և բիզնեսի զարգացմանը»,- ասաց նախարարը:
Նա շնորհանդեսի մասնակիցներին ներկայացրեց նաև էներգետիկայի զարգացման ռազմավարական ուղղություններով վերջին մեկ ու կես տարվա ընթացքում կատարված աշխատանքները՝ ատոմային էներգետիկայի, ենթակառուցվածքների, վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության, ինչպես նաև տարածաշրջանային համագործակցություն մասով:
«Այսքանով հանդերձ՝ դեռևս կան բազմաթիվ խնդիրներ, որոնց լուծման ուղղությամբ շարունակում ենք աշխատանքները: Մենք պատրաստ ենք լսել Ձեր կարծիքները և առաջարկները, ստանալ այն հաջող արդյունքը, որը թույլ կտա ունենալ կայուն և հուսալի էներգահամակարգ»,- նշեց Ե. Զախարյանը:

Minister Zakharyan presents peculiarities of program ‘Ways of Long-Term Development of Armenian Energy System until 2036’
20:11 22/07/2015
The presentation of the program ‘Ways of Long-Term Development of Armenia’s Energy System until 2036’ took place today. The participants included Armenian Prime Minister Hovik Abrahamyan, Minister of Energy and Natural Resources Yervand Zakharyan, Armenian MPs, diplomats accredited to Armenia, representatives of international organizations and NGOs.
The program ‘Ways of Long-Term Development of Armenia’s Energy System until 2036’ was developed with the support of USAID, in cooperation with U.S. experts, and with the participation of experts from energy institutes. Prime Minister Hovik Abrahamyan said the program aims to develop various capacities and infrastructure ensuring regional integration. The program’s purpose is to improve the quality and reliability of the means of energy delivery and the services rendered to consumers, increase the efficiency of investment, reduce losses, and take measures on financial restructuring of the system and revising the methodology, principles and mechanisms for tariff calculation. According to the prime minister, it is planned to extend the service life of the 2nd unit of Armenian Nuclear Power Plant for ten years. The relevant work is already being done, and negotiations over the construction of a new nuclear power unit are underway with investors.
Energy Minister Zakharyan said for his part: “Being aware that these programs can be implemented only in case of a healthy system, back in May 2014 we started a deep, comprehensive analysis of the whole energy system. As a result of studies, a project on improvement of the energy system was worked out and it has to ensure its stability and reliability”.
The minister said that a procedure for drawing up a balance of production, import, export of electricity and its delivery to distribution networks has already been developed. It forms the basis of the approved electricity tariffs for a period starting from August 1st, 2015, which excludes the possibility of financial losses in Electric Networks of Armenia (ENA) Company.
In his words, the system of management is based on a control mechanism that immediately reacts to minor deviations. In addition, the minister said, proposals have been worked out to optimize the energy system, increase the efficiency of investments and the quality of services provided to consumers, modernize the system of electricity tariff calculation, and reduce losses. These projects will be implemented within the next 1-2 years and are expected to cut losses in distribution networks by 1.5-2%.