Մենք՝ հրեաներս, պատմական ընտրություն ենք կատարում. Վարժապետյանի նամակը` Կնեսեթին
Հայաստանի Հրեական համայնքի նախագահ Ռիմա Վարժապետյանը նամակ է հղել Իսրայելի Կնեսեթի նախագահին, ինչպես նաև դրա անդամներին, որում նշվում է հետևյալը.
«Հարգելի պարոն Էդելշտեյն, Կնեսեթի հարգելի անդամներ,
Սրտատրոփ և մեծ հույսով Հայաստանի հրեական համայնքի անդամները տեղեկացան Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցի շուրջ Կնեսեթի նիստին կայանալիք քննարկման մասին:
Սփյուռքի հրեաների աչքին Կնեսեթը մարմնավորում է իմաստուն և բարոյապես պարկեշտ մարդկանց ժողով:
Մենք մեծ հույսեր ենք կապում իսրայելական խորհրդարանականների հետ՝ հայ ժողովրդի ողբերգությունը որպես Ցեղասպանություն ճանաչելու մասին իրենց դրական որոշման առնչությամբ:
Եթե մենք ցանկանում ենք կերտել ապագա, մենք պետք է հարգենք անցյալը և դրանով իսկ օրինակ ծառայենք նոր սերնդին:
Ծննդոց գրքի ի հայտ գալուց մինչև պետության ստեղծում և մինչ օրս Իսրայելը հսկայական զոհերի գնով Արարչի կարևորագույն պահանջին՝ Արդարության սկզբունքին համապատասխանության բարձրագույն բարոյական քննություն է հանձնում:
Հասկանալով դա՝ աշխարհի ժողովուրդները, բազմաթիվ իշխանություններ և խորհրդարաններ սևեռուն հայացքով հետևում են Իսրայել պետության և հրեական սփյուռքի դիրքորոշմանն ամենասուր՝ Հայոց ցեղասպանության հարցում:
Մենք՝ հրեաներս, պատմական ընտրություն ենք կատարում. ճանաչել մեր բարոյական սկզբունքները որպես համընդհանուր և համամարդկային կամ հարաբերական և պայմանական՝ ի շահ քաղաքական ներկա դրությանը և թափանցիկ «նպատակահարմարությանը»:
Նայելով անսահման տառապանքներ կրած հայերի աչքերին՝ մենք՝ հրեաներս, ինչպես հայելու մեջ, տեսնում ենք մեր ժողովրդի տառապանքները: Հրեաների և հայերի մեծամասնությունը սրտատրոփ սպասում է ձեր՝ երկու ժողովուրդների ճակատագրի համար կարևորագույն որոշմանը:
Կնեսեթի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը կարևոր ներդրում կդառնա նաև միջազգային հանրության՝ ցեղասպանությունների կանխարգելմանն ուղղված ջանքերում: Միանշանակ է, որ ժամանակին Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումը ավելի քիչ հավանական կդարձներ Հոլոքոստի իրականացումը: Դա էլ հենց հանդիսանում է այն գործոնը, որ միավորում է մարդկության դեմ նախկինում իրականացված հանցագործությունները: Հետևաբար, Իսրայելի և հրեական ժողովրդի բարոյական պարտքն է նաև հանդես գալը որպես ցեղասպանությունների կանխարգելմանն ուղղված պայքարի առաջամարտիկ»:

Еврейская община Армении призывает парламент Израиля исполнить моральный долг и признать Геноцид армян
Председатель Еврейской общины Армении Римма Варжапетян (Феллер) написала письмо в парламент Израиля касательно обсуждения Кнессетом вопроса о признании Геноцида армян в Османской империи 1915г.
В письме Р. Варжапетян (Феллер), в частности, отмечается:
«Уважаемый г-н Эдельштейн!
Уважаемые депутаты Кнессета!
С большим волнением и надеждой члены Еврейской общины Армении узнали о предстоящем обсуждении вопроса о признании Геноцида армян на заседании Кнессета.
В глазах евреев диаспоры Кнессет воплощает в себе собрание мудрых и морально порядочных людей.
Мы возлагаем большую надежду на израильских парламентариев в их положительном решении о признания трагедии армянского народа Геноцидом.
Если мы хотим строить будущее, мы должны чтить прошлое и тем самым быть примером для нового поколения.
От появления Книги Бытия до создания государства Израиль и по сей день наш народ ценою огромных жертв сдавал высший моральный экзамен – на соответствие главнейшему требованию Всевышнего – принципу Справедливости.
Понимая это, народы мира, правительства и парламенты многих стран пристально наблюдают за позицией государства Израиль и еврейской диаспоры по острейшему вопросу – признание Геноцида армян.
Мы, евреи, делаем исторический выбор – признать наши моральные принципы всеобщими и общечеловеческими или относительными и условными, в угоду политической конъюнктуре и призрачной «целесообразности».
Глядя в глаза перенесших безмерные страдания армян – мы, евреи, как в зеркале видим страдания своего народа. Сердца большинства евреев и армян с трепетом ожидают вашего важнейшего для судеб обоих народов решения.
Признание Кнессетом Геноцида армян станет важным вкладом также в усилия международного сообщества по предотвращению актов геноцида. Однозначно, что в свое время признание и осуждение Геноцида армян сделало бы менее возможным осуществление Холокоста. Это и является фактором, объединяющим осуществленные в прошлом преступления против человечества. Следовательно, моральным долгом для Израиля и еврейского народа является также выступление в передовой линии в борьбе за предотвращение актов геноцида».