ՀՀ-ում սահմանադրական փոփոխություններին բացասաբար է վերաբերվում 16 տոկոսը. Հարցում
Հարցին, տեղյա՞կ եք արդյոք, թե այժմ Հայաստանում Սահմանադրության համաձայն կառավարման ինչ կարգ է գործում, հարցման մասնակիցների 74 տոկոսը բացասական պատասխան է տվել: Միայն 26 տոկոսն է դրական պատասխան տվել: Gallup International ասոցիացիայի տվյալներն այսօր հրապարակեց ասոցիացիայի հայաստանյան ներկայացուցչության տնօրեն Արամ Նավասարդյանը:
Հայաստանի կառավարման կարգի մասին իմացող 74 տոկոս հարցվածներից 40 տոկոսն ասել է, որ մեր երկրում գործում է կիսանախագահական, 49 տոկոսը նախագահական, իսկ 11 տոկոսը խորհրդարանական համակարգ:
Նույն հարցման արդյունքներով 51 տոկոսն ասել է, թե տեղյակ չէ, որ երկրում սահմանադրական բարեփոխումներ են նախաձեռնել, 45 տոկոսն ասել է, որ տեղյակ է, իսկ 5 տոկոսը դժվարացել է պատասխանել:
Հարցին, թե ինչպես են վերաբերվում կառավարման կիսանախագահական ձևից անցմանը խորհրդարանական կառավարման ձևին, դժվարացել է պատասխանել 32 տոկոսը, 28 տոկոսն ասել է` «ավելի շուտ բացասական», 21 տոկոսը` «ավելի շուտ դրական», ընդհանրապես բացասական վերաբերմունք է հայտնել 16 տոկոսը և միայն 3 տոկոսն է ասել, որ լիովին դրական է վերաբերում սահմանադրական փոփոխություններին:
Մյուս հարցին, թե կցանկանա՞ն մասնակցել ՀՀ Սահմանադրական բարեփոխումների վերաբերյալ նախատեսվող քննարկումներին, հարցման մասնակիցների 33 տոկոսը պատասխանել է` «միանշանակ ոչ», 28 տոկոսն ասել է` «ավելի շուտ ոչ», 23 տոկոսը` «ավելի շուտ այո» և «միանշանակ այո» պատասխանել է 3 տոկոսը:
Նավասարդյանը տեղեկացրեց, որ հարցումն անցկացվել է այս տարվա մայիսին Երևանում և մարզերում 1105 բնակիչների շրջանում:

51% of Armenian population uninformed of constitutional reforms in country, Gallup International Association poll shows
51% of Armenia’s population doesn’t know that constitutional reforms have been initiated in the country, 45% of the citizens are informed about it, and 5% found it difficult to answer that question, Director of Gallup International Association Office in Armenia Aram Navasardyan said at a press conference today when presenting the results of a poll.
The poll shows that 32% of respondents could not say what they think of a switch to the parliamentary model of government, 28% said their attitude is somewhat negative, 21% said their attitude is somewhat positive.,16% said they have a very negative attitude, and only 3% expressed a very positive attitude to constitutional reforms.
Only 3% of respondents said they definitely want to participate in public debates of the new draft Constitution, 33% said they do not want to participate. When responding to that question, 28% said “more likely no than yes”, and 23% said “more likely yes than no”.