ՎՏԲ-Հայաստան Բանկն ուսանողներին ու նրանց ծնողներին առաջարկում է ուսանողական վարկ
Երիտասարդության սոցիալական աջակցության միջոցներից մեկը բարձրագույն կրթություն ստանալու լրացուցիչ հնարավորություններ ապահովելն է: Այդ նպատակով նոր ուսումնական տարվա նախաշեմին ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը ուսումնական հաստատություններ վճարովի հիմքերով ընդունված ուսանողներին առաջարկում է ուսանողական վարկ ՀՀ պետական ծրագրի շրջանակում:
Վարկ կարող են ստանալ Հայաստանի պետական կամ պետական հավատարմագրություն ունեցող ուսումնական հաստատությունների բակալավրիատի կամ մագիստրատուրայի ուսանողները` ուսման վարձը վճարելու նպատակով: Հայաստանի` պետական ծրագրի մասնակից ուսումնական հաստատությունների ցանկում ավելի քան 60 անուն կա: 16 տարեկանից բարձր ուսանողները կարող են ստանալ վարկեր ուսումնական ամեն տարվա համար` ցածր տոկոսադրույքով ու մարման տևական ժամկետով: Վարկը տրամադրվում է ՀՀ դրամով հետևյալ պայմաններով.
Վարկի գումար` յուրաքանչյուր ուսումնական տարվա համար ոչ ավել քան 450 000 ՀՀ դրամ, բայց ոչ ավել քան 1 800 000 ՀՀ դրամ ուսման ամբողջ ժամանակահատվածի համար:
Տոկոսադրույք` 12% (որից 2%-ը սուբսիդավորվում է ՀՀ ֆինանսների նախարարության կողմից, իսկ ուսանողի գերազանց առաջադիմության դեպքում սուբսիդավորվում է 3%):
Վարկի ժամկետ` 10 տարի:
Միանվագ միջնորդավճար վարկի տրամադրման/սպասարկման համար` անվճար:
Վարկի տրամադրման որոշման կայացման ժամկետ`մինչև 2 աշխատանքային օր:
Ապահովություն` ծնողների կամ խնամակալների երաշխավորություն:
Վարկի կարևորագույն առավելություններից է վարկի մարման եղանակի` ուսանողին հարմար տարբերակի ընտրության հնարավորությունը: Այն կարող է լինել կամ ամսական անուիտետային վճարների տեսքով, կամ մինչև ուսման ավարտը միայն տոկոսների վճարման, իսկ ուսման ավարտից հետո` անուիտետային վճարների միոջոցով հիմնական պարտքի մարման տեսքով:
Անհրաժեշտ փաստաթղթերին և վարկի տրամադրման մանրամասներին կարելի է ծանոթանալ ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի www.vtb.am կայքի «Վարկեր» բաժնում:

В Армении к началу учебного года студенты и их родители могут оформить выгодные кредиты
Одним из способов социальной поддержки молодежи является обеспечение дополнительных возможностей для получения высшего образования. Поэтому навстречу новому учебному году Банк ВТБ (Армения) предлагает поступившим в учебные заведения на платной основе студентам студенческий кредит в рамках государственной программы РА.
Согласно релизу, кредит могут получить студенты бакалавриата или магистратуры государственных и имеющих государственную аккредитацию учебных заведений Армении с целью оплаты учебы. В список учебных заведений Армении, участвующих в госпрограмме, входят более 60 наименований. Студенты в возрасте от 16-ти лет могут получить кредиты для каждого года обучения с низкой процентной ставкой и длительным сроком погашения.
Кредит выдается в драмах РА по следующим условиям:
• Сумма кредита: для каждого учебного года не более 450 тыс. драмов РА, но не более 1.8 млн драмов за весь срок обучения.
• Процентная ставка: 12% (2% из которого субсидируется министерством финансов РА, а в случае отличной успеваемости студента субсидируется 3%)
• Срок кредита: до 10 лет
• Комиссия за выдачу/обслуживание кредита: бесплатно.
• Срок принятия решения по выдаче кредита: до 2-х рабочих дней.
• Обеспечение: поручительство родителей/опекунов.
Одним из самых главных преимуществ кредита является возможность выбора удобного для студента способа погашения кредита. Это могут быть либо равномерные аннуитетные погашения, либо выплата только процентов до завершения учебы, а после завершения учебы - погашение также основного долга способом аннуитетных погашений.
Перечень необходимых документов и детали выдачи кредита можно узнать на сайте Банка ВТБ (Армения) www.vtb.am в разделе «Кредиты».