Կառավարությունն ամեն ինչ արել ու անում է, որ «Նաիրիտը» վերագործարկվի. Երվանդ Զախարյան
ՀՀ Ազգային ժողովում այսօր ներկայացվում են «Նաիրիտ գործարան» ՓԲԸ-ի հետագա շահագործման, տեխնիկական և ֆինանսական կենսունակության ուսումնասիրությունների վերաբերյալ արդյունքները: Ուսումնասիրություններն իրականացրել են «Ջեյքոբս Քընսալթենսի» ընկերության փորձագետները, ամփոփվել են Համաշխարհային բանկի կողմից:
Արդյունքների ներկայացման ժամանակ ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը հայտարարեց, որ «Նաիրիտ»-ը կամ պետք է վերագործարկվի` վստահելի ներդրողների միջոցով, կամ լուծարվի, ինչը կապված կլինի լուրջ բնապահպանական խնդիրների ու ծախսերի հետ:
«Կառավարությանը բոլորովին ձեռնտու չէ ընկերության սնանկացումը, քանի որ դա բերելու է լուրջ ֆինանսական ծախսերի ու անվտանգության հետ կապված խնդիրների: Այնպես որ այն կարծիքը, թե կառավարությունը ցանկություն ունի և տանում է գործարանը լուծարման` պատասխանատու հայտարարում եմ, որ դա այդպես չէ: Կառավարությունը կողմ է և ամեն ինչ արել ու անում է, որ գործարանը վերագործարկվի»,- ասաց նախարարը:
Ե. Զախարյանի խոսքերով՝ 2006-2008 թթ-ին աշխատելու ընթացքում «Նաիրիտ»-ը կուտակել է ահռելի պարտքեր, իսկ 2008թ-ին պարտքն արդեն կազմել է 17.5 մլրդ դրամ: Ըստ նրա՝ 2010թ-ից գործարանը չի գործել և նրա մասնավոր սեփականատերը լքել է այն:
Նախարարը հայտնեց, որ մինչ ուսումնասիրությունները կավարտվեն, կառավարությունն անցած ուրբաթ օրվանից սկսել է վճարել աշխատավարձի պարտքը:

The results of a study on Yerevan-based Nairit chemical plant’s further operation and its financial and technical viability were presented in National Assembly of Armenia today. The study was conducted by Jacobs Consultancy Ltd and summed up by experts of the World Bank.
During the discussion in Armenian parliament, Minister of Energy and Natural Resources Yervand Zakharyan said that Nairit should be either re-operated by making sound investment in it or closed down, which could result in serious ecological problems and large expenses.
“The government will not benefit from the bankruptcy of the company as it will lead to serious financial expenditures and safety problems.  So I say with all responsibility that the opinion that the government is taking measures for the company’s closure is not true. The government provides support and does everything for re-operation of the plant,” the minister said reminding those present that the plant’s debt amounts to 17.5 billion drams, while in 2010 the owner left Nairit to its fate.
Y. Zakharyan also said that repayment of Nairit workers’ back wages began last week.
As was reported, workers of Nairit plant have been staging protests since late 2014, and their protests are backed by some political forces of Armenia. They demand full repayment of their back wages amounting to 5.7 billion drams over the past 4 years. On February 6, 2015 the plant announced 1,700 layoffs. Panorama.am learned from Anush Harutyunyan,  a member of the group coordinating protests of Nairit staff, that since July 24  about 450 workers have received their back wages.