Թուրքիայի շուրջ լարվածությունը ներքաղաքական կյանքում կարող է բերել քաոսային վիճակի. արևելագետ
«Թուրքիայում սկսում է ուժեղանալ հակաքրդական հիստերիան։ Վաղաժամկետ ընտրությունների հավանականությունը 75 տոկոս է, իսկ նոր կառավարության ձևավորման հնարավորությունը 25 տոկոս»: Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն, ակադեմիկոս Ռուբեն Սաֆրաստյանը:
«Այս ամենի պատճառով լարված իրավիճակ է առաջացել Թուրքիայում, ինչը ձեռնտու է իշխող կառավարությանը: Էրդողանը պատրաստ է գնալ վաղաժամկետ ընտրությունների, քանի որ հույս ունի, որ այդ պարագայում ավելի շատ ձայներ կստանա և հնարավորություն կունենա կազմելու միատարր կառավարություն և ոչ թե կոալիցիա»,- ասաց նա:
Ըստ արևելագետի, Թուրքիայի շուրջ լարվածությունը ներքաղաքական կյանքում կարող է բերել քաոսային վիճակի, սակայն դժվարացավ պատասխանել, թե որքանով դա կհանգեցնի քաղաքացիական պատերազմի, որքանով դա իրական վտանգ կլինի Թուրքիայի տարածքային ամբողջականության համար. «Թուրքիայի պատմությունից ելնելով կարող եմ ասել, որ նրանք հիմնականում հարցերը լուծում են ուժի միջոցով»:
Ինչ վերաբերում է «Իսլամական պետության» գործունեությանը, նա ասաց, որ այն վտանգ է ներկայացնում տարածաշրջանի համար: Թուրքագետը նշեց, որ մոտավոր հաշվարկներով մի քանի հազար ադրբեջանցի կռվում է «Իսլամական պետության» շարքերում և կգա ժամանակ, որ այդ զինյալները կվերադառնան:

An anti-Kurdish hysteria is building up in Turkey, and the probability of early elections in the country is 75%, with a 25% chance of forming a new government, Director of the Institute of Oriental Studies of Armenia’s National Academy of Sciences, academician Ruben Safrastyan told a press conference today.
According to him, the present tense situation is to the advantage of the current Turkish government and President Recep Tayyip Erdogan is prepared to hold early elections as he hopes to gain a majority of votes in the parliament and form a homogeneous cabinet instead of a government coalition.
The expert stressed that the escalation of the situation may result in a chaos in Turkey’s internal political life. ‘Based on the history of Turkey, I can say that in most cases they solve problems by force,” the expert said in response to a question about the likelihood of a civil war in Turkey and violation of its territorial integrity.
Speaking about activities of the Islamic State (IS) militant group, R. Safrastyan said that IS poses a threat to the whole region. He noted that among the group members are Azerbaijani militants who will return to their homeland one day.
The situation in Turkey has escalated over the past week after the terrorist act perpetrated by the Islamic State in the city of Suruc on the border with Syria and the killings of policemen in southeastern provinces, with the Kurdish Workers’ Party (PKK) claiming responsibility for the murders, followed by Turkey’s air strikes on IS in the north of Syria and PKK in northern Iraq. In response, PKK said on its website that a truce with Ankara is senseless. Turkish President Erdogan also rejected the peace process.