Որքան աճում են մոնոպոլիստների եկամուտները, այնքան նվազում են նրանց վճարած հարկերը. «ՀԺ»
«Հայկական Ժամանակ»-ը գրել է. «ՀՀ պետեկամուտների կոմիտեի՝ առաջին 1000 հարկատուների և նրանց վճարած հարկերի մասին երեկ հրապարակած տեղեկանքից պարզ է դառնում, որ որքան աճում են մոնոպոլիստների եկամուտները, այնքան նվազում են նրանց վճարած հարկերը:
Մասնավորապես այս տարվա առաջին կիսամյակում բանանի ներկրման մոնոպոլիա ունեցող «Քեթրին» ընկերությունը վճարել է 533 միլիոն դրամի հարկ այն դեպքում, երբ անցած տարվա նույն ժամանակահատվածում վճարել էր 849 միլիոն: Շաքարավազի և բազմաթիվ այլ ապրանքների շուկայում մոնոպոլիա ունեցող «Ալեքս Գրիգ» ընկերությունը այս տարվա առաջին կիսամյակում վճարել է 8.6 մլրդ դրամ անցած տարվա 9.6 մլրդ դրամի դիմաց:
Խնդիրն այն է, որ անցած տարվա համեմատ նշված ապրանքների միջազգային գները կտրուկ նվազել են, սակայն ներքին շուկայում դրանք թանկացել են, ինչը ուղղակիորեն ենթադրում է. որ վերը նշված ընկերությունների շահույթները շեշտակի աճել են։
Հիշեցնենք, որ «Քեթրինը» կապվում է ԴԱՀԿ ծառայության պետ Միհրան Պողոսյանի (Քեթրինի Միհրան) անվան հետ, իսկ «Ալեքս Գրիգը» ԱԺ պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանի (ԼՖիկ Սամոյի) հետ: Նրանք երկուսն էլ հերքում են իրենց կապը բիզնեսի հետ»:

«Айкакан жаманак»: Чем больше монополисты зарабатывают, тем меньше платят налогов
Газета «Айкакан жаманак» пишет, что из опубликованной Комитетом государственных доходов справки о 1000 налогоплательщиках и выплаченных ими налогах становится ясно, что чем выше доходы монополистов, тем ниже выплачиваемые ими налоги.
В частности, в первом полугодии текущего года компания «Кетрин», владеющая монополией на импорт бананов, выплатила налоги на сумму в 533 млн драмов, в то время, как за аналогичный период прошлого года компания выплатила 849 млн драмов.
Компания «Алекс Григ», имеющая монополию на импорт сахарного песка и множества других товаров, в первом полугодии текущего года выплатила налогов в размере 8,6 млрд драмов по сравнению с 9,6 млрд за тот же период прошлого года.
«По сравнению с прошлым годом международные цены на вышеуказанные товары резко упали, однако на внутреннем рынке они подорожали, в результате чего прибыль этих компаний увеличилась. Напомним, что компания «Кетрин» связывается с именем начальника СПИСА Миграна Погосяна, а «Алекс Григ» – с именем депутата Самвела Алексаняна», - пишет издание.