Առաջնային գծում արձանագրվել է լարվածության թուլացում. ԼՂՀ ՊՆ
Հուլիսի 29-ին և լույս 30-ի գիշերը, չնայած առաջնային գծում արձանագրվել է լարվածության թուլացում, այնուամենայնիվ, հակառակորդի կողմից շարունակվել է խախտվել հրադադարի պահպանման ռեժիմը: Այս մասին հայտնում են ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից:
Նշված ժամանակահատվածում ադրբեջանական բանակի առաջապահ ստորաբաժանումները հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել են շուրջ 100 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային և հրետանային զինատեսակներից, ինչպես նաև 60 միլիմետրանոց ականանետերից (60 արկ) և ՌՊԳ-7 (2 արկ) ու ՀԱՆ-17 (51 արկ) տիպի նռնականետերից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել են ավելի քան 1600 կրակոց:
ՊԲ առաջապահ զորամասերի համարժեք պատասխան գործողությունների արդյունքում`հակառակորդի ակտիվությունը ճնշվել է:
Շփման գծում հակառակորդը կրկին խախտել է հրադադարի ռեժիմը
Հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային և հրետանային զինատեսակներից կրակոցներ է արձակել. ԼՂՀ ՊՆ
1 տարում հայկական բանակի ստորաբաժանումները հակառակորդի մի քանի ականանետային դիրք են ոչնչացրել. Ջամալյան
Հակառակորդը շարունակել է ինտենսիվորեն խախտել հրադադարի պահպանման ռեժիմը. ԼՂՀ ՊՆ
Այսօր հայ զինվորն ունի բարձր մարտական ոգի. Սեյրան Օհանյան (տեսանյութ) ԼՂՀ ՊԲ առաջապահ զորամասերը ճնշել են հակառակորդի ցուցաբերած ակտիվությունը

Although the tension on the border has eased somewhat, on the night of July 29-30 the Azerbaijani side continued to violate the ceasefire on the line of contact between the armed forces of Karabakh and Azerbaijan : Azerbaijani troops violated the ceasefire over 100 times, according to the press service of Defense Ministry of the Nagorno Karabakh Republic.
Over that period Azerbaijani frontline units fired over 1600 shots at Armenian positions from small arms and artillery weapons of various calibers, including 60 shells from 60 mm mortars, 2 grenades from RPG-7 grenade launchers and 51 grenades from AGS-17 grenade launchers.
The activity of the enemy was suppressed after NKR Defense Army’s frontline units gave a proportionate response.