Առաջնային գծում արձանագրվել է լարվածության թուլացում. ԼՂՀ ՊՆ
Հուլիսի 29-ին և լույս 30-ի գիշերը, չնայած առաջնային գծում արձանագրվել է լարվածության թուլացում, այնուամենայնիվ, հակառակորդի կողմից շարունակվել է խախտվել հրադադարի պահպանման ռեժիմը: Այս մասին հայտնում են ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից:
Նշված ժամանակահատվածում ադրբեջանական բանակի առաջապահ ստորաբաժանումները հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել են շուրջ 100 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային և հրետանային զինատեսակներից, ինչպես նաև 60 միլիմետրանոց ականանետերից (60 արկ) և ՌՊԳ-7 (2 արկ) ու ՀԱՆ-17 (51 արկ) տիպի նռնականետերից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել են ավելի քան 1600 կրակոց:
ՊԲ առաջապահ զորամասերի համարժեք պատասխան գործողությունների արդյունքում`հակառակորդի ակտիվությունը ճնշվել է:
Շփման գծում հակառակորդը կրկին խախտել է հրադադարի ռեժիմը
Հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային և հրետանային զինատեսակներից կրակոցներ է արձակել. ԼՂՀ ՊՆ
1 տարում հայկական բանակի ստորաբաժանումները հակառակորդի մի քանի ականանետային դիրք են ոչնչացրել. Ջամալյան
Հակառակորդը շարունակել է ինտենսիվորեն խախտել հրադադարի պահպանման ռեժիմը. ԼՂՀ ՊՆ
Այսօր հայ զինվորն ունի բարձր մարտական ոգի. Սեյրան Օհանյան (տեսանյութ) ԼՂՀ ՊԲ առաջապահ զորամասերը ճնշել են հակառակորդի ցուցաբերած ակտիվությունը

Армия обороны НКР дала соразмерный ответ и подавила активность ВС Азербайджана
В ночь с 29 на 30 июля, хотя напряженность на передовой несколько снизилась, ВС Азербайджана продолжали нарушать режим перемирия вдоль линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил: за указанный период режим прекращения огня противником был проигнорирован порядка 100 раз. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Нагорно-Карабахской Республики.
Согласно информации, за это время передовые подразделения азербайджанских сил из стрелкового и артиллерийского оружия разного калибра произвели в направлении армянских позиций свыше 1600 выстрелов, в том числе из 60-миллиметровых минометов (60 мин), из гранатометов типа РПГ-7 и АГС-17 – по 2 и 51 гранате соответственно.
Отмечается также, что в результате предпринятых передовыми подразделениями Армии обороны НКР соразмерных ответных действий активность противника была подавлена.