Lարվածության պահպանումն Ալիևի ռեժիմին անհրաժեշտ է միայն մեկ բանի համար. Շ.Քոչարյան
Իրականում հայկական կողմի նպատակը միշտ եղել է սպառազինության բալանսի պահպանումը, ինչը և արվում է: Կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հայաստանի փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանը՝ խոսելով Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության հայտարարության մասին, որով մեղադրում են Հայաստանին սպառազինության մրցավածքի մեջ՝ նկատի ունենալով Ռուսաստանի կողմից Հայաստանին 200 միլիոն դոլար վարկի դիմաց զենք վաճառելու փաստը:
Պատասխանելով հարցին, թե կարծիք կա, որ սա բիզնես ծրագիր է, որից հետո Ադրբեջանը կարող է գնել ավելի մեծ գումարի չափով զենք, նա պատասխանեց, թե Ադրբեջանը միշտ էլ կարող է ցանկացած շուկայում գնել զենք. «Ադրբեջանի համար այդ հնարավորությունը գալիս է օդից, այսինքն կարող են գնել գետնի տակից դուրս ընկնող նավթադոլարներով: Ադրբեջանն ավելի խելամիտ ձև չի գտել, քան մտնել սպառազինությունների մրցավազքի մեջ, որն անհեռանկարային է: Վերջիվերջո, այսօրվա հարաբերակցությունը շատ ավելի բարենպաստ է ի տարբերություն 1990-ականների սկզբների, այն ժամանակ, երբ Ադրբեջանն ամեն անգամ փորձում էր հարձակում ձեռնարկել և կրում նորանոր պարտություններ: Այդ տեսակետից, Ադրբեջանը պետք է «խելքը գլուխը հավաքի»»:
Շ. Քոչարյանի կարծիքով, հակամարտության, լարվածության պահպանումն անհրաժեշտ է Ալիևի ռեժիմին միայն մեկ բանի համար՝ Ադրբեջանի ժողովրդի մոտ ստեղծել պատկեր, ըստ որի՝ կա արտաքին թշնամի, և դրանով իսկ իշխանություններին քննադատողներին հայտարարել Հայաստանի գործակալ, նրանց նկատմամբ վարել դատական գործընթացներ:
Պատասխանելով հարցին, թե Բաքվում ԵԱՀԿ գրասենյակի փակումը կարո՞ղ է որևէ կերպ ազդել ղարաբաղյան գործընթացի վրա, փոխարտգործնախարարն ասաց, որ Ադրբեջանն ամեն ինչ անում է, որպեսզի իրենց երկրում չլինեն գրասենյակներ, որոնք հետապնդում են ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների պաշտպանության, լրագրողների իրավունքների խնդիրներ:
«Freedom House-ի գնահատականներով՝ Ադրբեջանն արդեն համարվում է կայացած ավտորիտարիզմով երկիր: Տեսնո՞ւմ եք, թե ինչ քննադատությունների է ենթարկվում»,- ասաց Շ. Քոչարյանը:

Замглавы МИД Армении разнес в пух и прах безосновательное обвинение Минобороны Азербайджана
Целью армянской стороны всегда было сохранение баланса вооружений в зоне карабахского конфликта, и эта политика продолжается по сей день. Об этом сегодня на брифинге после заседания правительства Армении заявил замминистра иностранных дел РА Шаварш Кочарян, комментируя озвученные министерством обороны Азербайджана обвинения в адрес армянской стороны в связи с предоставлением Россией кредита в 200 млн. долларов для закупки вооружения.
Замглавы МИД Армении отметил, что «ничего более „разумного”, чем бесперспективная гонка вооружений, Баку не придумал», и милитаризации Азербайджана способствуют богатые природные ресурсы, легко дающиеся нефтедоллары. Ш. Кочарян призвал Баку одуматься.
Замминистра ИД Армении подчеркнул, что сохранение напряженной ситуации, конфликт нужны Алиевскому режиму исключительно для одной цели – создать у народа видимость существования внешнего врага, а всех инакомыслящих объявить «армянскими агентами» и начать под данным предлогом их уголовное преследование.
На вопрос, как отразится закрытие Бакинского офиса ОБСЕ на карабахском урегулировании, замглавы МИД Армении ответил: Азербайджан делает все для ликвидации структур, защищающих в стране демократию, права человека и свободу слова. Ш. Кочарян напомнил про негативные оценки международных организаций касательно свобод и уровня авторитаризма в Азербайджане.