Այս տարվա առաջին հինգ ամիսներին ծնվել է 7 հազար 270 աղջիկ և 8 հազար 148 տղա, այսինքն՝ 100 աղջկա հաշվով ծնված տղաները 113-ն են: Կենսաբանական միջինով, 100 աղջկան բաժին է ընկնում 102-106 տղա: Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ տվյալները ներկայացրեց Հայաստանի ազգային վիճակագրական ծառայության մարդահամարի և ժողովրդագրության բաժնի պետ Կարինե Կույումջյանը:
Նա նշեց, որ ծնողները նախընտրում են իրենց աղջիկներին անվանել՝ Նարե, Մարի, Մարիա, Անահիտ, Մանե, Միլենա, Մարիամ, Անգելիա, Անի, Էլեն, տղաներին` Դավիթ, Նարեկ, Տիգրան, Հայկ, Ալեքս, Գոռ, Արման, Ալեն, Էրիկ, Արթուր:
Նշենք, որ նախորդ տարի Հայաստանում ծնվել է 20 հազար 218 աղջիկ և 22 հազար 965 տղա: 2014-ին էլ ծնողներն իրենց աղջիկ երեխաներին առավել հաճախ կրկին անվանել են Նարե, իսկ տղա երեխաներին՝ Դավիթ:

7,270 girls and 8,148 boys were born in Armenia in the first five months of 2015, that is, there were 113 boys born per 100 girls, while the statistical average is 102-106 boys born for every 100 girls, Head of the Census and Demography Unit of Armenian National Statistical Service Karine Kuyumjyan said at press conference today.
According to her, the most popular baby names in Armenia are: female names – Nare, Mari, Maria, Anahit, Mane, Milena, Mariam, Angelia, Ani, and Elen, while the most popular names for baby boys are Davit, Narek, Tigran, Hayk, Aleks, Gor, Alen, Erik, and Arthur.
20,218 girls and 22,965 boys were born in Armenia in 2014. Nare and David topped the popular baby names list in 2014 as well.