ԱՄՆ-ն շարունակելու է աջակցել Հայաստանի պաշտպանական բարեփոխումների հարցում. ՀՀ ՊՆ
ԱՄՆ աշխատանքային այցի ընթացքում ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը պաշտոնական հանդիպումներ է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղարի տարբեր ոլորտների համար պատասխանատու փոխտեղակալներ Ջերեմի Բրեների, Ռոբ Բերշինսկիի, Ջոն Հեֆերնի, Թոդ Չափմանի, ԱՄՆ ազգային անվտանգության խորհրդի տարածաշրջանային հարցերի տնօրեններ Սելեստ Վոլանդերի և Վիկտորիա Թեյլորի, ինչպես նաև ԱՄՆ հայ համայնքի լոբբիստական կազմակերպությունների ղեկավար ներկայացուցիչների հետ: Այդ մասին տեղեկացնում են ՊՆ լրատվական ծառայությունից:
Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգությանը վերաբերվող հարցեր, պաշտպանական բնագավառում հայ-ամերիկյան երկկողմ համագործակցության զարգացման հեռանկարները և համատեղ ծրագրերի իրականացման ընթացքը:
Ըստ աղբյուրի, հատուկ ուշադրություն է դարձվել մարդասիրական ականազերծման, խաղաղապահ կարողությունների զարգացման, ռազմակրթական, զինված ուժերում մարդու իրավունքների, բարեվարքության ամրապնդման, պաշտպանական բարեփոխումների և երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերին: Կողմերը վերահաստատել են ինչպես երկկողմ, այնպես էլ միջազգային կառույցների՝ ՄԱԿ-ի, ԵԱՀԿ-ի, ՆԱՏՕ-ի շրջանակներում համատեղ հանձնառությունների կատարման և նոր հանձնառությունների ստանձման պատրաստակամությունը:
Ամերիկյան կողմը հաստատել է, որ հետամուտ է լինելու շարունակելու աջակցությունը ներկայումս իրականացվող բոլոր ծրագրերին և նոր նախաձեռնություններին՝ բարձր գնահատելով ինչպես պաշտպանական բարեփոխումների, փոխգործունակ կարողությունների զարգացման, այնպես էլ զինված ուժերում մարդու իրավունքների ամրապնդման ծրագրերի շրջանակներում ունեցած ձեռբերումները:

Defense ministry: The US will continue assisting with defense reforms in Armenia
First Deputy Defense Minister of Armenia David Tonoyan made a working visit to the United States where he had official meetings with Deputy Assistant Secretaries of State Jeremy Brenner, Rob Berschinski, John Heffern, Todd Chapman, Directors of the U.S. National Security Council Celeste Wollander and Victoria Taylor, and prominent members of the lobbying groups of the Armenian community in the U.S., the press service of Armenian Defense Ministry said.
Issues related to international and regional security, the development prospects of Armenian-American defense cooperation, and the implementation of joint programs were discussed at meetings.
The sides focused on humanitarian demining, peacekeeping capacity building, military training issues, strengthening of human rights in the armed forces, defense reforms, and other issues of mutual interest. The sides reaffirmed their readiness to honor bilateral commitments as well as joint commitments in international structures such as the UN, the OSCE, and NATO and assume new commitments.
The American side said it will continue providing assistance to the current programs and new initiatives, praising the achievements in defense reforms and programs on capacity building and human rights strengthening in the armed forces.