ԱՄՆ-ն շարունակելու է աջակցել Հայաստանի պաշտպանական բարեփոխումների հարցում. ՀՀ ՊՆ
ԱՄՆ աշխատանքային այցի ընթացքում ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը պաշտոնական հանդիպումներ է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղարի տարբեր ոլորտների համար պատասխանատու փոխտեղակալներ Ջերեմի Բրեների, Ռոբ Բերշինսկիի, Ջոն Հեֆերնի, Թոդ Չափմանի, ԱՄՆ ազգային անվտանգության խորհրդի տարածաշրջանային հարցերի տնօրեններ Սելեստ Վոլանդերի և Վիկտորիա Թեյլորի, ինչպես նաև ԱՄՆ հայ համայնքի լոբբիստական կազմակերպությունների ղեկավար ներկայացուցիչների հետ: Այդ մասին տեղեկացնում են ՊՆ լրատվական ծառայությունից:
Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգությանը վերաբերվող հարցեր, պաշտպանական բնագավառում հայ-ամերիկյան երկկողմ համագործակցության զարգացման հեռանկարները և համատեղ ծրագրերի իրականացման ընթացքը:
Ըստ աղբյուրի, հատուկ ուշադրություն է դարձվել մարդասիրական ականազերծման, խաղաղապահ կարողությունների զարգացման, ռազմակրթական, զինված ուժերում մարդու իրավունքների, բարեվարքության ամրապնդման, պաշտպանական բարեփոխումների և երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերին: Կողմերը վերահաստատել են ինչպես երկկողմ, այնպես էլ միջազգային կառույցների՝ ՄԱԿ-ի, ԵԱՀԿ-ի, ՆԱՏՕ-ի շրջանակներում համատեղ հանձնառությունների կատարման և նոր հանձնառությունների ստանձման պատրաստակամությունը:
Ամերիկյան կողմը հաստատել է, որ հետամուտ է լինելու շարունակելու աջակցությունը ներկայումս իրականացվող բոլոր ծրագրերին և նոր նախաձեռնություններին՝ բարձր գնահատելով ինչպես պաշտպանական բարեփոխումների, փոխգործունակ կարողությունների զարգացման, այնպես էլ զինված ուժերում մարդու իրավունքների ամրապնդման ծրագրերի շրջանակներում ունեցած ձեռբերումները:

Минобороны Армении укрепляет сотрудничество с Вашингтоном: встречи в Госдепе США
В рамках рабочего визита заместителя министра обороны Армении Давида Тонояна в США в Госдепе состоялись его встречи с вице-заместителями госсекретаря Соединенных Штатов в разных сферах – Джереми Бреннером, Робом Бершински, Джоном Хефферном, Тоддом Чапманом, директорами по территориальным вопросам Совета национальной безопасности США Селестой Воландери и Викторией Тейлор, а также с руководителями лоббистских организаций армянской диаспоры Америки. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны РА.
Согласно информации, на встречах обсуждались вопросы международной и региональной безопасности, перспективы развития армяно-американского оборонного сотрудничества, ход выполнения совместных программ.
Стороны уделили особое внимание вопросам гуманитарного разминирования, развития миротворческих возможностей, защиты прав человека в системе ВС, укрепления армейской дисциплины, проведения реформ в оборонной сфере и т.д. Была подтверждена готовность выполнения совместных обязательств, как двусторонних, так и в рамках международных организаций – ООН, ОБСЕ, НАТО, а также взятие новых обязательств.
При этом американская сторона подтвердила, что будет последовательно выполнять нынешние программы, а также новые инициативы. Представители американских властей при этом высоко оценили достижения Армении в сфере оборонных реформ, развития возможностей взаимодействия, а также программ по защите прав человека в системе вооруженных сил.