Սերժ Սարգսյան. «Բոլորս կապված ենք մեկ ընդհանրությամբ` հայկական ինքնությամբ»
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Վազգեն Սարգսյանի անվան հանրապետական մարզադաշտում մասնակցել է Համահայկական ամառային 6-րդ խաղերի բացման հանդիսավոր արարողությանը: Խաղերի բացման առիթով Նախագահը հանդես է եկել ելույթով: ՀՀ նախագահի պաշտոնական կայքը ներկայացրել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանի խոսքը Համահայկական ամառային վեցերորդ խաղերի բացման առթիվ:
Սրտանց ողջունում եմ Համահայկական ամառային վեցերորդ խաղերի բոլոր մասնակիցներին և հյուրերին: Սփյուռքի մեր քույրերին և եղբայրներին բոլորիս անունից ասում եմ՝ բարի գալուստ հայրենիք, բարի գալուստ մայր Հայաստան: Օլիմպիական շարժումն իրավամբ մեծ և կարևոր առաքելություն է կատարում արդի աշխարհում: Բոլոր երկրները և ժողովուրդները պատիվ են համարում մասնակցել այդ շարժմանը:
Օլիմպիական խաղերն էլ, անշուշտ, հիմնված են առողջ մրցակցության, արդար պայքարի և ամենաուժեղի հաղթանակի կանխադրույթի վրա, որտեղ ամենակարևոր սկզբունքը մասնակցությունն է և ոչ թե հաղթանակը: Համահայկական խաղերը կազմակերպելիս մեր առաջին նպատակն է եղել ապահովել հնարավորինս մեծ մասնակցություն, որպեսզի սպորտը և առողջ ապրելակերպն առավելագույն տարածում ստանան մեզանում:
Ավելին՝ շատ կարևոր է, որ սպորտը մարդկանց համախմբի և մեր աշխարհասփյուռ ժողովրդին միավորող իրողություններից մեկը դառնա:
Սիրելի՛ մարզիկներ,
Վստահ եմ, որ դուք այս կարևոր արժեքները վառ եք պահում ձեր սրտերում: Համահայկական վեցերորդ խաղերին մասնակցելու համար այստեղ ժամանած մարզական խմբերը գալիս են աշխարհի տարբեր երկրներից: Եկեք նայենք ու տեսնենք, թե ինչ առաջընթաց ենք արձանագրել անցած տասնվեց տարիների ընթացքում: 1999 թվականին տեղի ունեցած առաջին խաղերի համեմատությամբ մեկ երրորդով աճել է մասնակից երկրների թիվը՝ քսաներեքից հասնելով երեսունվեցի: Երկուսուկես անգամ աճել է մասնակից քաղաքների թիվը՝ վաթսուներեքից հասնելով հարյուր յոթանասունհինգի, իսկ խաղերի մասնակիցների թիվն աճել է վեց անգամ՝ հազար հարյուր քառասունմեկից հասնելով վեց հազար երեք հարյուր հիսուներկուսի:
Մարզաձևերի քանակը յոթից դարձել է տասնյոթ: Այստեղ գտնվող շատերը ներկայացնում են սփյուռքում ծնված արդեն չորրորդ կամ հինգերորդ սերունդը: Ձեր մեջ կան մարդիկ, ովքեր առաջին անգամ են տեսնում իրենց հայրենիքը: Կան մարդիկ, ովքեր դժվարությամբ են խոսում հայերեն: Բայց բոլորի հոգում մշտապես Հայաստանն է, իսկ Հայաստանի սիրտն էլ բաց է նրանց համար: Այստեղ ներկա բոլոր մարդիկ կապված են մեկ ընդհանրությամբ` հայկական ինքնությամբ: Որքան էլ նոր ու լրացուցիչ տարբեր ինքնությունների շերտեր ավելանան, հայությունը, հայ լինելը մեր բոլորի մայր ինքնությունն է: Այդ ինքնությունն է, որ Հայոց ցեղասպանության ոգեկոչման միջոցառումներով բնորոշվող այս տարում մեզ կրկնել է տալիս 2015-ի կարգախոսը՝ հիշում ենք և պահանջում:
Այսօր այս հանդիսավոր արարողությանը մասնակցում են մայր Հայաստանի, Արցախի և Սփյուռքի տարբեր օջախների երիտասարդ սերնդի ներկայացուցիչները: Դուք այս օրերին այս խաղերի ընթացքում պիտի մրցեք հայերին վայել` ազնիվ ու արդար, իսկական օլիմպիական ոգով: Այս օրերին դուք կգտնեք նոր բարեկամներ, և ձեր այդ ընկերության կրակը վառ կպահեք ձեր ամբողջ կյանքի ընթացքում: Վստահ եմ, որ Համահայկական խաղերի կրակը ձեզ դեռ շատ երկար կուղղորդի: Շնորհավորում եմ բոլորիս և Համահայկական վեցերորդ խաղերը հայտարարում եմ բացված: Շնորհակալություն:

Серж Саргсян принял участие в церемонии открытия Шестых летних Всеармянских игр
Президент Армении Серж Саргсян накануне, 2 августа, на республиканском стадионе имени Вазгена Саркисяна принял участие в торжественной церемонии открытия Шестых летних Всеармянских игр. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
По случаю открытия Шестых летних Всеармянских игр президент РА Серж Саргсян выступил с речью:
Сердечно поздравляю всех участников и гостей Шестых летних Всеармянских игр. Нашим сестрам и братьям от имени всех нас говорю: добро пожаловать на родину, добро пожаловать в родную Армению.
Олимпийское движение по праву выполняет большую и важную функцию в современном мире. Все страны и народы считают честью участие в этом движении. И Олимпийские игры, несомненно, основаны на постулате здоровой конкуренции, справедливой борьбы и победы сильнейшего, где самым важным принципом является участие, а не победа.
При организации Всеармянских игр нашей первой целью было обеспечить по возможности большое участие, чтобы спорт и здоровый образ жизни получили у нас максимальное распространение. Более того, очень важно, чтобы спорт сплотил людей и стал одной из реальностей, объединяющих наш рассеянный по миру народ.
Дорогие спортсмены!
Уверен, что эти важные ценности живут в ваших сердцах. Прибывшие сюда для участия в Шестых Всеармянских играх спортивные группы прибывают из разных стран мира.
Давайте посмотрим и увидим, какой прогресс мы зафиксировали в течение прошедших шестнадцати лет. По сравнению с состоявшимися в 1999 году первыми играми на одну треть выросло число участвующих стран, с двадцати трех достигнув тридцати шести. В два с половиной раза увеличилось число участвующих городов, с шестидесяти трех достигнув ста семидесяти пяти, а число участников Игр выросло в шесть раз, с тысячи ста сорок одного достигнув шести тысяч трехсот пятидесяти двух. Количество видов спорта с семи достигло семнадцати.
Многие из находящихся здесь представляют уже четвертое или пятое поколение, родившееся в диаспоре. Среди вас есть люди, которые впервые видят свою родину. Есть люди, которые с трудом говорят по-армянски. Но у всех в душе постоянно Армения, а сердце Армении открыто для них.
Все присутствующие здесь люди связаны одной общностью – армянской самобытностью. Какие бы новые и дополнительные различные слои самобытностей ни добавлялись, армянство, то, что мы армяне – исконная самобытность всех нас. Та самобытность, которая в этом году, характеризуемом мемориальными мероприятиями Геноцида армян, заставляет нас повторять девиз 2015 года – помним и требуем.
Сегодня в этой торжественной церемонии принимают участие представители молодого поколения из разных очагов Армении, Арцаха и Диаспоры.
Вы в эти дни в ходе этих игр должны соревноваться как подобает армянам – честно и справедливо, в истинном олимпийском духе. В эти дни вы найдете новых друзей, и будете хранить огонь этой дружбы всю свою жизнь. Уверен, что огонь Всеармянских игр еще долго будет служить для вас ориентиром.