Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված անգլերենով վերահրատարակվել է Թոմարզա հայկական գյուղի պատմությունը
10:09 04/08/2015
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված` Միացյալ Նահանգներում լույս է տեսել Վինսկոնսինում բնակվող Թորոս Մադաղճյանի «Յուշամատեան Թոմարզայի» գրքի անգլերեն տարբերակը, գրում է «Արմենպրես»-ը` հղում անելով Journal Times պարբերականին:
Ըստ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի պաշտոնական կայքի` հուշամատյանը հետաքրքիր ազգագրական և պատմական տեղեկատվություն է հաղորդում Արևմտյան Հայաստանի Թոմարզա հայկական գյուղի ծագման, զարգացման և վերջապես 1915 թվականին տեղի բնակչության գաղթի մասին դեպի ԱՄՆ Վինսկոնսին նահանգ: Այն ներառում է Թոմարզայի բնակիչների հուշերը և վկայությունները, որոնք հավաքագրվել են դեռևս 60 տարի առաջ:
Կաշկակար Թորոս Մադաղճյանը ԱՄՆ է գաղթել 1910 թվականին: «Յուշամատեան Թոմարզայի» հեղինակի առաջին գիրքն է: Անդրանիկ հրատարակությունը լույս է տեսել 1959 թվականին հայերենով և նվիրված է ապագա սերունդներին՝ ի հիշատակ հեղինակի ծննդավայրի:
Գիրքը վերահրատարակել է Թորոս Մադաղճյանի թոռնուհին՝ Ժանետ Մրազեկ Մադաղճյանը: Հուշագրությունն անգլերեն թարգմանել է Գերապատվելի Արթեն Աշճյանը: Գիրքը հասանելի է Amazon.com կայքում: Մեկական օրինակներ նվիրվել են Ռասինի հանրային գրադարանին և Սուրբ Մեսրոպ եկեղեցու գրադարանին:

Book on history of Armenian village Tomarza released in English on Armenian Genocide centenary
The book “Memories of Tomarza” by Wisconsin-based Toros Madaghjian has been released in English on the 100th anniversary of the Armenian Genocide, Armenpress news agency reports citing Journal Times.
According to Armeniangenocide100.org, the book contains historical and ethnographic information about the foundation and development of the Armenian village of Tomarza and how its population fled to Wisconsin in 1915. The book also includes testimonies and memoirs by Tomarza residents recorded 60 years ago.
Toros Madaghjian immigrated to the United States in 1910 and was a resident of Racine Wisconsin until his death in 1989. “Memories of Tomarza” was his 1st book. The book was originally published by the author in Armenian in 1959 to tell the stories and share memories with those who came from his village. It was re-published by his granddaughter, Janet Mrazek. The book was translated by the Rev. Arten Ashjian into English and reprinted by the Madaghjian Family in May 2015 to commemorate the 100th anniversary of the Armenian Genocide. The book is available on Amazon.com.