Ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկարությամբ հակառակորդը շարունակում է տարբեր տրամաչափի հրաձգային և հրետանային զինատեսակներից պարբերաբար խախտել հրադադարի պահպանման ռեժիմը: Այդ մասին տեղեկացնում են Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության նախարարության լրատվական ծառայությունից:
Ըստ աղբյուրի, օգոստոսի 4-ին և լույս 5-ի գիշերը, բացի խոշոր տրամաչափի հրաձգային զենքերից, ադրբեջանական զինուժը հայ դիրքապահների ուղղությամբ կիրառել է 60 մմ-անոց (45 արկ) և 82 մմ-անոց (24 արկ) ականանետեր: Ընդհանուր առմամբ նշված ժամանակահատվածում հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է ավելի քան 200 անգամ, որի ընթացքում արձակել է շուրջ 3000 կրակոց:
«ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները վստահորեն իրականացրել են իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը և պատասխան գործողություններով ճնշել հակառակորդի ակտիվությունը: Հրադադարի խախտման արդյունքում հայկական կողմը կորուստներ չի ունեցել», -նշված է հաղորդագրության մեջ:

The Azerbaijani army continues to violate systematically the ceasefire on the line of contact between the armed forces of Karabakh and Azerbaijan by using small arms and artillery weapons of various calibers, according to the press service of Defense Ministry of the Nagorno Karabakh Republic.
On July 4 and the night of July 5 Azerbaijani troops used 60 mm and 82 mm mortars, in addition to firing at Armenian positions from large caliber guns. The enemy violated the ceasefire about 200 times over the indicated period, with over 3,000 shots fired by Azerbaijani frontline units at Armenian positions.
“The frontline units of NKR Defense Army confidently performed their military tasks and took response measures to suppress the enemy’s activity. The Armenian side had no losses as a result of ceasefire violations,” the statement says.