«Սպեղանի» երգչախումբը Ֆլորենցիայից վերադարձել է հաղթանակներով
ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ` «Սպեղանի» երգչախումբը /գեղարվեստական ղեկավար և դիրիժոր` Սարինե Ավթանդիլյան/, ս. թ. հուլիսի 22-24-ը մասնակցել է Ֆլորենցիայում կայացած երգչախբերի միջազգային մրցույթ-փառատոնին: Այս հեղինակավոր ստուգատեսին մասնակցել են 20 երգչախմբեր` աշխարհի տարբեր երկրներից:
Մշակույթի նախարարությունից հայտնում են, որ «Սպեղանի» երգչախումբը, հանդես գալով Կոմիտասի, միջնադարյան ու ժամանակակից հայ և իտալացի կոմպոզիտորների ստեղծագործությունների կատարումներով, նվաճել է Առաջին մրցանակներ` «Հնագույն երաժշտություն» և «Միասեռ երգչախումբ» անվանակարգերում:
Երգչախումբն արժանացել է նաև Հատուկ մրցանակների` «Ռենեսանսի դարաշրջանի իտալացի կոմպոզիտորի ստեղծագործության լավագույն կատարման» և «Լավագույն բեմական հանդերձանքի» համար:

Хор «Спехани» (художественный руководитель и дирижер – Сарине Автандилян) при поддержке министерства культуры Армении 22 – 24 июля принял участие в Международном хоровом фестивале во Флоренции. В этом авторитетном конкурсе приняли участие 20 хоров из разных стран мира.
Как сообщает пресс-служба министерства культуры РА, хор «Спехани», выступая с исполнением произведений Комитаса, средневековых и современных армянских и итальянских композиторов, завоевал Первые призы в двух номинациях.
Хор удостоился также Специальных призов «За лучшее исполнение произведения итальянского композитора эпохи Ренессанса» и «За лучший сценический костюм».