Փոխնախարար. Կարտոֆիլի թանկացումը շոգ եղանակի հետևանք է
Մի քանի օր առաջ առևտրի խոշոր կետերում քաղաքացիները կարտոֆիլ չեն գտել: Արդեն այսօր կարտոֆիլը թանկացել է, նախկին 150-170 դրամի փոխարեն այն այսօր արժե 280-300 դրամ: Ազգային վիճակագրական ծառայության՝ օրերս հրապարակած տեղեկատվության համաձայն, հուլիսին հունիսի համեմատ կարտոֆիլը թանկացել է 3 տոկոսով:
Գյուղատնտեսության փոխնախարար Սամվել Գալստյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում մանրամասնեց, որ շուկայում կարտոֆիլի առաջարկը նվազել է: Պատճառը շոգ եղանակն է:
Փոխնախարարը բացատրեց, որ շոգի պատճառով կարտոֆիլը հողում չէր կարող երկար մնալ. «Այս տարի բարձր ջերմաստիճանի պատճառով վաղահաս կարտոֆիլը ժամանակից շուտ է հասունացել, շուկա ավելի շուտ ու ավելի շատ է դուրս բերվել, այս պահին վաղահաս կարտոֆիլի չքանդված ցանքատարածությունները մնացել են 5-6 տոկոսի սահմաններում: Այս պայմաններում կարտոֆիլի որոշակի դիֆիցիտ է առաջացել, շուկայի առաջարկի ու պահանջարկի հիման վրա տեղի է ունեցել գների փոփոխություն»:
Ստացվում է, որ այս պահին վաղահաս կարտոֆիլի պաշարները սպառվում են, իսկ դրան զուգահեռ շուկայում ավելանում է գինը: Ոլորտի մասնագետը վստահեցնում է, որ շոգ եղանակի պատճառով միջահաս կարտոֆիլը շուկա դուրս կգա ավելի շուտ, քան նախորդ տարիներին: Դրա համար պետք է սպասել ևս 10-15 օր, որից հետո հնարավոր է՝ կարտոֆիլի գինը նվազի:
Գալստյանի տրամադրած տվյալների համաձայն, այս տարի Հայաստանում կարտոֆիլի ցանքատարածություններն ավելացել են. «Անցյալ տարի կարտոֆիլի ցանքատարածությունները կազմել են 31. 55 հազար հա, այս տարի ցանքատարածությունները կազմում են 32.5 հազար հա: Դրանից վաղահաս կարտոֆիլւը, որը հիմնականում ցանում են Արարատի, Արմավիրի, Լոռի մարզերում, Սյունիքի որոշ շրջաններում, կազմում է 2700-2800 հա: Այսօրվա դրությամբ արտադրվել է վաղահաս 81.500 տոննա կարտոֆիլ»:
Մյուս կողմից էլ հայկական կարտոֆիլի արտահանման ծավալները նվազել են: ԳՆ փոխնախարար Ռոբերտ Մակարյանի՝ Panorama.am-ին տրամադրած տվյալների համաձայն, այս տարի օգոստոսի 11-ի դրությամբ Հայաստանից արտահանվել է 4 893 տոննա կարտոֆիլ, մինչդեռ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում՝ 19 484 տոննա:

Deputy agriculture minister of Armenia gives reason for potato price increase
Potato prices went up by 3% in Armenia in July 2015 compared with June, according to data released last week by the National Statistical Service of Armenia.
Deputy Agriculture Minister of Armenia Samvel Galstyan told Panorama.am that potato supply declined on the market due to the hot weather.
In his words, because of extremely high temperatures this summer in Armenia, early potato varieties ripened ahead of time and potatoes were also taken out to the market rather early. So there has been a potato shortage to some extent under such conditions. A change in supply and demand has affected a growth in prices,” S. Galstyan said, expressing an opinion that potato prices will change in 10-15 days when potatoes of other varieties are harvested.
The deputy minister said that this year the areas sown with potatoes have increased in Armenia. “32.5 thousand hectares were sown with potatoes this year, while last year sown areas totaled 31.55 thousand hectares”.
As was reported, the deputy head of the weather service of Armenia’s Ministry of Territorial Administration and Emergency Situationa Gagik Surenyan said at a press conference last week that the heat wave in Armenia in the summer of 2015 was unprecedented by its duration since 1843 – the year when weather observations started in our country.