Մարզահամերգային համալիրը վաճառվեց
ՀՀ կառավարության այսօրվա նիստում որոշում կայացվեց Պաշտպանության նախարարությանն հաշվեկռշին գտնվող և Հայաստանի Հանրապետության սեփականությունը հանդիսացող «Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիր» պետական ոչ առևտրային կազմակերպությունը վաճառքի ձևով օտարել ՆՏԱԱ ԻՆՎԵՍՏՄԵՆՏ ԳՐՈՒՊ ՍՊԸ–ին: Օտարման ենթակա անշարժ գույքի վաճառքի գինը 30 մլն դոլար է:
Կառավարությունը միաժամանակ որոշեց հավանություն տալ ՆՏԱԱ Ինվեստմենտ Գրուպ -ի ներդրումային ծրագրին, ինչպես նաև օրենքով սահմանված կարգով լուծարել Կարեն Դեմիրճյան անվան մարզահամերգային համալիր ՊՈԱԿ-ը:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը նշեց, որ ընկերությունը նպատակ ունի Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրի ձեռք բերման և հարակից տարածքի կառուցապատման միջոցով իրականացնել խոշոր ներդրումային ծրագիր:
Մասնավորապես, նախատեսվում է վերանորոգել համալիրի շենքը, իրականացնել կառուցապատում և ստեղծել ընտանեկան ուղղվածության համալիր կենտրոն, որն առաջինն է լինելու ոչ միայն Հայաստանում, այլև տարածաշրջանում:
Այն ներառելու է հյուրանոցներ, փակ ջրաշխարհ, համերգային դահլիճներ, հանդիպումների սրահներ, ռեստորաններ, խանութներ և խաղատուն:
Ծրագիրը նախատեսվում է իրականացնել առավելագույնը 4 տարվա ընթացքում:
Ծրագրով ընդհանուր ներդրումները գերազանցելու են 100 մլն ԱՄՆ դոլարը: Համապատասխան դրամական միջոցները ներգրավվելու են օտարերկրյա պետություններից: Ծրագիրը կապահովի առնվազն 250 նոր աշխատատեղ:

Правительство Армении в ходе сегодняшнего заседания приняло решение о продаже находящейся на балансе министерства обороны РА ГНКО «Спортивно-концертный комплекс имени Карена Демирчяна» ООО «НТАА Инвестмент Групп». Цена продажи имущества, подлежащего отчуждению, составляет 30 млн. долларов.
Правительство одобрило инвестиционную программу ООО «НТАА Инвестмент Групп», а также решило в установленном порядке ликвидировать ГНКО «Спортивно-концертный комплекс имени Карена Демирчяна».
Как сообщил министр обороны Армении Сейран Оганян, компания намерена посредством приобретения Спортивно-концертного комплекса имени К. Демирчяна и застройки прилегающей территории осуществить крупную инвестиционную программу.
В частности, планируется отремонтировать здание комплекса, создать семейный комплекс, который будет включать гостиницы, закрытый аквапарк, концертные залы, рестораны, магазины и казино. Это будет первый подобный комплекс не только в Армении, но и в регионе. Программу планируется осуществить в течение 4 лет.
В соответствии с программой, объем инвестиций превысит 100 млн. долларов, обеспечив также открытие 250 новых рабочих мест.