Մարզահամերգային համալիրը վաճառվեց
ՀՀ կառավարության այսօրվա նիստում որոշում կայացվեց Պաշտպանության նախարարությանն հաշվեկռշին գտնվող և Հայաստանի Հանրապետության սեփականությունը հանդիսացող «Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիր» պետական ոչ առևտրային կազմակերպությունը վաճառքի ձևով օտարել ՆՏԱԱ ԻՆՎԵՍՏՄԵՆՏ ԳՐՈՒՊ ՍՊԸ–ին: Օտարման ենթակա անշարժ գույքի վաճառքի գինը 30 մլն դոլար է:
Կառավարությունը միաժամանակ որոշեց հավանություն տալ ՆՏԱԱ Ինվեստմենտ Գրուպ -ի ներդրումային ծրագրին, ինչպես նաև օրենքով սահմանված կարգով լուծարել Կարեն Դեմիրճյան անվան մարզահամերգային համալիր ՊՈԱԿ-ը:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը նշեց, որ ընկերությունը նպատակ ունի Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրի ձեռք բերման և հարակից տարածքի կառուցապատման միջոցով իրականացնել խոշոր ներդրումային ծրագիր:
Մասնավորապես, նախատեսվում է վերանորոգել համալիրի շենքը, իրականացնել կառուցապատում և ստեղծել ընտանեկան ուղղվածության համալիր կենտրոն, որն առաջինն է լինելու ոչ միայն Հայաստանում, այլև տարածաշրջանում:
Այն ներառելու է հյուրանոցներ, փակ ջրաշխարհ, համերգային դահլիճներ, հանդիպումների սրահներ, ռեստորաններ, խանութներ և խաղատուն:
Ծրագիրը նախատեսվում է իրականացնել առավելագույնը 4 տարվա ընթացքում:
Ծրագրով ընդհանուր ներդրումները գերազանցելու են 100 մլն ԱՄՆ դոլարը: Համապատասխան դրամական միջոցները ներգրավվելու են օտարերկրյա պետություններից: Ծրագիրը կապահովի առնվազն 250 նոր աշխատատեղ:

Government of Armenia takes decision on sale of Demirchyan Sports and Concert Complex
At the weekly session today the Armenian government took a decision about the sale of Karen Demirchyan Sports and Concert Complex state non-profit organization, which is considered property of the Republic of Armenia and is currently on the balance sheet of Armenian Defense Ministry, to NTAA Investment Group LLC. The sales price is $30 million.
The government approved the investment program of NTAA Investment Group LLC and also decided to liquidate K. Demirchyan Sports and Concert Complex state non-profit organization in accordance with established order.
Armenian Defense Minister Seyran Ohanyan said the company intends to implement a big investment project by purchasing K. Demirchyan Sports and Concert Complex and developing the adjacent area.
In particular, it is planned to repair the building of K. Demirchyan Complex and construct a family complex that will include hotels, an indoor water park, concert halls, restaurants, shops and a casino. It will be the first complex of its kind not only in Armenia, but also in the whole region. The project is expected to be implemented within 4 years. Investments of over $100 million will be made, with 250 new jobs being created.