Քոնթուր Գլոբալը և ՀՀ կառավարությունը հայտարարել են Որոտանի հիդրոէլեկտրակայանների համալիրի ձեռքբերման մասին
Քոնթուր Գլոբալը և Հայաստանի Հանրապետությունը հայտարարել են Որոտան գետի ափին, Հայաստանի հարավում տեղակայված՝ 405 մՎտ ընդհանուր հզորության երեք հիդրոէլեկտրակայաններից բաղկացած Որոտանի հիդրոկասկադի առուվաճառքի գործարքի ավարտի մասին: Այս մասին հայտնում են Քոնթուր Գլոբալ ընկերության մամուլի ծառայունից:
Քոնթուր Գլոբալը նաև հայտարարել է, որ Համաշխարհային Բանկի Խմբի անդամ Միջազգային Ֆինանսական Կորպորացիան ձեռք է բերել ՔոնթուրԳլոբալ Հիդրո Կասկադ ընկերության բաժնետոմսերի 20%-ը՝ Որոտանի հիդրոկայանների գնման, շահագործման և վերականգնման գործընթացին նպաստելու նպատակով: Սույն նախագծի նպատակն է բարձրացնել էլեկտրաէներգիայի մատակարարման հուսալիությունը և ամրապնդել երկրի էներգետիկայի ոլորտը:
Սա Հայաստանի պատմության մեջ ամենախոշոր միանվագ ներդրումն է և ԱՄՆ առաջին ներդրումը Հայաստանի էներգետիկայի ոլորտում: Որոտան հիդրոկասկադը կազմում է ՀՀ էլեկտրականության համակարգի դրվածքային հզորության մոտ 15%-ը և բավարար էլեկտրականություն է թողարկում 250000 տնտեսություններ էլեկտրաէներգիայով ապահովելու համար:
Համաձայնագրի պահանջներին համապատասխան՝ ՔոնթուրԳլոբալ Հիդրո Կասկադը սեփականության իրավունքով շահագործելու է Որոտանի ափին գնտվող երեք հիդրոէլեկտրակայանները և էլեկտրականության առուվաճառքի երկարաժամկետ պայմանագրի շրջանակներում՝ Հայաստանի էլեկտրական ցանցին մատակարարելու է էլեկտրականություն:
Կայանների արդիականացման, դրանց շահագործման ցուցանիշների, տեխանվտանգության, հուսալիության և արդյունավետության բարելավման նպատակով՝ մոտակա վեց տարիներին ՔոնթուրԳլոբալը նախատեսում է կատարել 50 միլիոն եվրոյի չափով ներդրում: Ի հավելումն կայաններում աշխատող տեխնիկական ոլորտի 150 հիմնական աշխատողների՝ ՔոնթուրԳլոբալը ակնկալում է արդիականացման գործընթացի արդյունքում որոշակի ժամկետով ստեղծել ևս 150 աշխատատեղ:
Ընկերության խորհրդի նախագահ և գլխավոր գործադիր տնօրեն Ջոզեֆ Բրանդտը հայտարարել է, որ ընկերությունը հանձնառություն է ստանձնել լինել Հայաստանի Հանրապետության հուսալի և արդյունավետ գործընկերը. «Ուրախ ենք հայտարարելու Որոտանի առուվաճառքի գործարքի ավարտի մասին և առ այն, որ համասեփականության իրավունքով որպես գործընկեր է հանդես գալու Միջազգային Ֆինանասական Կորպորացիան: Շնորհակալություն ենք հայտնում ՀՀ կառավարությանը վստահության համար և ակնկալում ենք ունենալ զգալի և կայուն ներդրում երկրի առանցքային ենթակառուցվածքում: Նաև ուրախ ենք շարունակել գրեթե մեկ տասնամյակ տևող, զարգացման միջազգային նախագծերում ներդրումներ կատարելու մեր համագործակցությունը Միջազգային Ֆինանսական Կորպորացիայի հետ»:
«Մենք ուրախ ենք ավարտել գործարքը ՔոնթուրԳլոբալի հետ, որը ստուգված և փորձառու սեփականատեր է և ողջ աշխարհում էներգարտադրող օբյեկտների օպերատոր: Մենք համոզված ենք, որ ՔոնթուրԳլոբալ ընկերությունը հաջողությամբ կկառավարի և գերազանց շահագործման վիճակում կպահի այս կարևոր էներգետիկ համալիրը: Մենք նաև գոհ ենք ընկերության ներդրումային ծրագրերից. այդ կապիտալ ներդրումները թույլ կտան առաջիկա տարիներին բարձրացնել Հայաստանի էներգետիկայի համակարգի կայունությունը, անվտանգությունն ու արտադրողունակությունը», - հայտարարել է ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը:
«Մասնավոր բիզնեսի մասնակցությունը կարող է կարևոր դեր խաղալ Հայաստանի գլխավոր ենթակառուցվածքային խնդիրների լուծման գործում, և այս գործարքը կարևոր քայլ է այդ ուղղությամբ”, - նշել է Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի գծով տարածաշրջանային տնօրեն Տոմաշ Տելման: «Որոտան հիդրոէլեկտրակայանների համալիրի» նախատեսվող վերակառուցումը ավելի մատչելի կդարձնի էլեկտրաէներգիան և աջակցություն կապահովի էներգետիկ ինքնավարության նպատակների իրագործմանը»:
Նոր ձեռքբերումը կհամալրի ՔոնթուրԳլոբալ ընկերության վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների օգտագործման նախագծերի պորտֆելը, որն այսօրվա դրությամբ ներառում է 1000մՎտ ընդհանուր հզորության հիդրո-, արևային, հողմային էլեկտրակայաններ և կենսագազի արտադրության կայաններ Լատինական Ամերիկայում, Եվրոպայում և Աֆրիկայում:

ContourGlobal and Republic of Armenia announce purchase of Vorotan Hydroelectric Facility
ContourGlobal and the Republic of Armenia announced the completion of the acquisition of the assets of the Vorotan hydroelectric facility, a series of three individual power plants with a total electrical capacity of 405 MW on the Vorotan River in southern Armenia, the press service of CountourGlobal reported.
ContourGlobal also announced that the International Finance Corporation (“IFC”), a member of the World Bank Group, has acquired a 20% interest in ContourGlobal Hydro Cascade to help acquire, operate, and rehabilitate the Vorotan Hydropower Cascade. The project aims to enhance electricity supply reliability and strengthen the country’s power sector.
The acquisition represents the largest single U.S. private investment in Armenia’s history and the first U.S. investment in Armenia’s energy sector. The Vorotan Hydro Cascade accounts for roughly 15% of the installed capacity of Armenia’s electricity system and provides sufficient energy to power 250,000 homes.
Under the terms of the agreement, ContourGlobal Hydro Cascade will own and operate the three hydroelectric facilities located on the Vorotan River and will supply power to the Armenian grid under a long-term power purchase agreement. ContourGlobal will invest more than Euro 50 million over the next six years in a refurbishment program to modernize the plants and improve their operational performance, safety, reliability and efficiency. ContourGlobal expects the modernization to create 150 near-term jobs in addition to the 150 long-term technicians employed at the plants.
President and CEO of ContourGlobal Mr. Brandt stated that the company is committed to being an effective partner for the Republic of Armenia.
“We are very pleased to announce the closing of the Vorotan transaction and that IFC will join us as an equity partner. We thank the Government for the trust they have placed in us and look forward to making a significant and lasting contribution to a key part of the country's infrastructure. We also are very pleased to build upon our nearly decade-long cooperation with the IFC investing together in development projects across the globe.”
Mr. Yervand Zakharyan, the Armenian Minister of Energy and Natural Resources, stated, “We are pleased to conclude this process with ContourGlobal, a proven and experienced owner and operator of power generating facilities around the world. We are confident that ContourGlobal will successfully own, maintain and operate this important power complex and are gratified by ContourGlobal’s planned investment, which will improve the stability, security and performance of the Armenian power system for many years to come.”
“Private sector participation can play an important role in addressing key infrastructure challenges in Armenia, and this transaction is an important step in that direction," said Tomasz Telma, IFC Director for Europe and Central Asia. "The planned rehabilitation of the Vorotan Cascade will help improve access to energy and support Armenia’s energy self-sufficiency”.
The acquisition will contribute to ContourGlobal’s renewable energy portfolio, which currently comprises approximately 1000 MW of hydro, wind, solar and biogas production in Latin America, Europe and Africa.