Կառավարությունը սկսել է «Հայֆիլմ» կինոստուդիան հետ պահանջելու գործընթաց. ՀԺ
«Հայկական ժամանակ»-ը, հղում անելով իր աղբյուրներին, գրել է, թե ՀՀ կառավարությունը սկսել է Համո Բեկնազարյանի անվան «Հայֆիլմ» կինոստուդիան հետ պահանջելու գործընթաց, որովհետև սեփականատերերը չեն կատարել պայմանագրային պարտավորությունները։
Թերթը հիշեցրել է, որ սեփականատերն էին Ջերարդ Գաֆեսճյանը և «Բագրատ Սարգսյանը։
«Նախորդ տասը տարիների ընթացքում չեն կատարվել խոստացված միլիոնավոր դոլարների ներդրումները, չեն կառուցվել նկարահանման տաղավարներ, կինոստուդիան չի վերազինվել ժամանակակից ու հզոր տեխնիկայով, բավարար քանակով ու անհրաժեշտ որակով չի թվայնացվել հայկական կինոժառանգությունը։ Իսկ այժմ արդեն լրացել է այդ ամենի համար սահմանված վերջնաժամկետը»,-գրել է թերթը։
Խնդրի վերաբերյալ պաշտոնական մեկնաբանություն տրամադրելու համար ՀՀ ԿԱ պետական գույքի կառավարման վարչությունից «Հայկական ժամանակ»-ի թղթակցին առաջարկել են հարցումն ուղարկել գրավոր, իսկ «Սի ԷՍ Ֆիլմզի» («Հայֆիլմի») գլխավոր տնօրեն Խաչատուր Ցոկոլակյանը, լսելով հարցը, միայն պատասխանել է. «Առանց մեկնաբանությունների»։

«Айкакан жаманак»: Правительство инициировало процесс возвращения киностудии «Айфильм»
Газета «Айкакан жаманак» пишет со ссылкой на свои источники, что правительство РА инициирует процесс возврата киностудии «Айфильм» имени Амо Бекназаряна, поскольку собственники не выполнили договорные обязательства.
Издание напоминает о том, что собственниками киностудии являются Джерард Гафесчян и Баграт Саргсян.
«В течение предыдущих десяти лет они не выполнили обещанные инвестиции на миллионы долларов, не построены павильоны для съемок, киностудия не оснащена современной и мощной техникой, не оцифровано наследие армянской кинематографии – в достаточном количестве и с необходимым качеством», - отмечает газета.
Для представления официального комментария по вопросу, в управления государственным имуществом при правительстве РА корреспонденту «Айкакан жаманак» предложили направить вопросы в письменной форме, а генеральный директор «Си Эс Филмз» («Айфильм») Хачатур Цоколакян, услышав вопрос, лишь ответил: «Без комментариев».