Կառավարությունը սկսել է «Հայֆիլմ» կինոստուդիան հետ պահանջելու գործընթաց. ՀԺ
«Հայկական ժամանակ»-ը, հղում անելով իր աղբյուրներին, գրել է, թե ՀՀ կառավարությունը սկսել է Համո Բեկնազարյանի անվան «Հայֆիլմ» կինոստուդիան հետ պահանջելու գործընթաց, որովհետև սեփականատերերը չեն կատարել պայմանագրային պարտավորությունները։
Թերթը հիշեցրել է, որ սեփականատերն էին Ջերարդ Գաֆեսճյանը և «Բագրատ Սարգսյանը։
«Նախորդ տասը տարիների ընթացքում չեն կատարվել խոստացված միլիոնավոր դոլարների ներդրումները, չեն կառուցվել նկարահանման տաղավարներ, կինոստուդիան չի վերազինվել ժամանակակից ու հզոր տեխնիկայով, բավարար քանակով ու անհրաժեշտ որակով չի թվայնացվել հայկական կինոժառանգությունը։ Իսկ այժմ արդեն լրացել է այդ ամենի համար սահմանված վերջնաժամկետը»,-գրել է թերթը։
Խնդրի վերաբերյալ պաշտոնական մեկնաբանություն տրամադրելու համար ՀՀ ԿԱ պետական գույքի կառավարման վարչությունից «Հայկական ժամանակ»-ի թղթակցին առաջարկել են հարցումն ուղարկել գրավոր, իսկ «Սի ԷՍ Ֆիլմզի» («Հայֆիլմի») գլխավոր տնօրեն Խաչատուր Ցոկոլակյանը, լսելով հարցը, միայն պատասխանել է. «Առանց մեկնաբանությունների»։

‘Haykakan Zhamanak’ daily writes citing its sources that the Armenian government is initiating the process of returning Hayfilm studio after Hamo Beknazaryn from its owners who failed to fulfill contract obligations.
The paper reminds its readers that Hayfilm is owned by Gerard Cafesjian and Bagrat Sargsyan.
“In the past ten years they failed to make the promised investment of millions of dollars. No shooting pavilions were built, and the film studio has not been equipped with modern equipment. The Armenian cinema heritage has not been digitalized in sufficient quantity,” the newspaper says.
The daily was offered to submit its questions in writing when its correspondent asked State Property Department of the Armenian Government to make comments. Director General of CS Films (Hayfilm) Khachatur Tsolakyan also declined to comment.