Նախագահը բոլոր քաղաքական ուժերին կհրավիրի իր մոտ՝ Սահմանադրության նախագիծը քննարկելու. «Ժողովուրդ»
«Առաջիկա օրերին նախագահական նստավայրում տեղի կունենա Սերժ Սարգսյանի և քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչների հերթական սահմանադրական ֆոտոսեսիան»։
«Ժողովուրդ»-ի տեղեկություններով, Սերժ Սարգսյանը պաշտոնապես բոլոր քաղաքական ուժերին կհրավիրի իր մոտ՝ նոր Սահմանադրության նախագիծը քննարկելու նպատակով։ Ի դեպ, հրավերն հատուկ այնպես է ձևակերպվել, որ իշխանությունների սիրելի կուսակցությունները, որոնք սիրում են ընտրություններից առաջ ընդդիմություն խաղալ, չնեղվեն և համարձակ գնան նախագահական։
«Բանն այն է, որ Սերժ Սարգսյանը հրավիրելու է՝ «կուսակցությունների կարծիքները, այդ թվում առարկությունները լսելու համար»։ Ուստի, ասենք, ՕԵԿ-ականները համարձակ կգնան հանդիպման և դուրս գալով՝ կհայտարարեն, որ իրենք գնացել էին իրենց առարկությունները ներկայացնելու։ Խորհրդարանում ներկայացված ուժերից թերևս ՀԱԿ-ն ու «Ժառանգությունը» հանդիպման չեն գնա, քանի որ ամբողջությամբ դեմ են հրապարկված նախագծին»,-գրել է թերթը։

Zhoghovurd: President to invite members of political parties to discuss draft Constitution
Yet another ‘photo session’ of President Serzh Sargsyan and members of political parties will take place in the Armenian president’s residence soon, ‘Zhoghovurd’ writes citing sources.
According to the paper, Serzh Sargsyan is going to officially invite all the political forces to discuss the draft new Constitution of Armenia. By the way, the invitation was formulated in such a way that those parties that are ‘favorites of the authorities’ and like to ‘play opposition’ before elections would not feel shy and could boldly come to the presidential residence.
“The point is that Serzh Sargsyan will invite the parties to hear their opinions, including objections of parties’ representatives. For that reason, say, Orinats Yerkir Party can boldly come to the meeting and then declare that they attended it to voice their objections. Out of the political parties represented in the parliament, only Armenian National Congress and Heritage Party have no plans to attend the meeting as they are strongly opposed to the published draft Constitution, ‘ the paper says.