Վենետիկի հանձնաժողովը Երևանում կլինի օգոստոսի 24-ին
«Ժողովրդավարություն՝ իրավունքի միջոցով» եվրոպական հանձնաժողովը (Վենետիկի հանձնաժողով) օգոստոսի 24-ին ժամանելու է Հայաստան: Panorama.am-ին ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանն ասաց, որ հանձնաժողովի անդամները օգոստոսի 25-ին կհանդիպեն քաղաքական ուժերի հետ:
«Այն քաղաքական ուժերը, ովքեր ցանություն կունենան, կարող են մասնակցել հանդիպմանը»,- նշեց Վ. Բաղդասարյանը:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ Նախագահը հանձնարարել է Հայաստանի Հանրապետության նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովին շարունակել երկխոսությունը «Ժողովրդավարություն՝ իրավունքի միջոցով» եվրոպական հանձնաժողովի (Վենետիկի հանձնաժողովի) հետ, վերջինիս նախնական կարծիքում ներկայացված այն հարցերի շուրջ, որոնց առնչությամբ դեռևս փոխհամաձայնեցված լուծումներ չկան:
Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովը օգոստոսի 20-ի ամփոփիչ նիստում որոշել է հաստատել Սահմանադրությունում փոփոխություններ կատարելու մասին նախագիծը՝ կից հիմնավորումներով, և այն ներկայացնել Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նախօրեին ՀՀ Ազգային ժողով է ուղարկել Սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծը:

Members of the European Commission for Democracy through Law (Venice Commission) will arrive in Armenia on August 24, Panorama.am learned from Vahram Baghdasaryan, the head of the parliamentary faction of the ruling Republican Party of Armenia (RPA).
According to him, on August 25 the Venice Commission members will have a meeting with representatives of political parties of Armenia.
“All political forces who wish to attend the meeting can do so,” Vahram Baghdasaryan said.
As was reported, Armenian President Serzh Sargsyan submitted yesterday, on August 21, the draft amendments to the Constitution of Armenia to the National Assembly. The draft amendments had been developed by the Commission on Constitutional Reforms under Armenian President. Vardan Poghosyan, a member of the Commission, has been appointed as official representative of Armenian President for presentation of the draft amendments to the Constitution in the National Assembly of Armenia. Starting next week, Armenian President Serzh Sargsyan plans to begin consultations with representatives of political parties regarding the approaches stated in the draft Constitution.
The head of state also instructed the Commission on Constitutional Reforms under Armenian President to continue the dialog with the Venice Commission (VC) over those issues indicated in the VC’s preliminary opinion, around which no agreed solutions have been found so far.