ՀՅԴ. Սահմանադրության փոփոխության նախագիծը 90-95 տոկոսով համապատասխանում է մեր պատկերացումներին
«Սահմանադրության փոփոխության վերջին հրապարակված տարբերակում մեր բազմաթիվ էական, առաջնային առաջարկություններ ընդունվել են, թեև ունենք ևս երկու տասնյակ առաջարկություններ, որոնք կներկայացնենք առաջիկայում: Այս պահի դրությամբ կարող ենք ասել, որ այս նախագիծը 90-95 տոկոսով համապատասխանում է մեր պատկերացումներին»,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ Աղվան Վարդանյանը:
Նա ասաց, որ իրենք մշտապես կողմնակից են եղել և առաջարկել են անցում կատարել կառավարման խորհրդարանական համակարգի, 100 տոկոս համամասնական համակարգի, ստեղծել այնպիսի համակարգ, որտեղ ընդդիմությունը կունենա ռեալ լծակներ ազդել իշխանության վրա՝ անկախ նրանից՝ ով է ընդդիմություն, ով իշխանություն:
«Այս երեք սկզբունքներն արտացոլված են ներկա տեքստում: Կարող ենք արձանագրել, որ որպես քաղաքական ուժ, որն իր պատկերացումն ունի երկրի մասին, մեր մոտեցումները հաղթանակել են՝ չլինելով իշխանության մեջ, խորհրդարանում ունենալով հինգ պատգամավոր: Այս Սահմանադրությամբ երկիրը գնալու է այն ուղղությամբ, որ մենք պատկերացնում ենք»,- ասաց Ա. Վարդանյանը:
ՀՅԴ-ական գործիչը նշեց, որ այս փուլում կարևորում են բովանդակային քննարկումները. «Այս փաստաթուղթը մեզ բավարարում է, ամեն ինչ անելու ենք որպեսզի արդեն հանրաքվեով մեր ժողովուրդն ընդունի նոր Սահմանադրությունը, և մենք գնանք բոլորովին նոր ուղղությամբ: Այս ուղղությունը մեր երկրում առկա պրոբլեմների հիմնական մասը լուծելու է կամ կստեղծի լուծման հիմքերը»:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովը օգոստոսի 20-ի ամփոփիչ նիստում հաստատել է Սահմանադրությունում փոփոխություններ կատարելու մասին նախագիծը՝ կից հիմնավորումներով, և այն ներկայացնել Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը օգոստոսի 21-ին ՀՀ Ազգային ժողով է ուղարկել Սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծը:

А.Варданян: Проект новой Конституции Армении на 95% соответствует представлениям АРФД
Утвержденный Специализированной комиссией по конституционным реформам при президенте Армении 20 августа проект новой Конституции РА на 90-95% соответствует нашим представлениям. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции секретарь парламентской фракции АРФ «Дашнакцутюн» (АРФД) Агван Варданян.
По его словам, в утвержденном проекте были учтены многочисленные существенные, приоритетные предложения АРФД, еще порядка 20 предложений АРФ «Дашнакцутюн» представит в ближайшее время.
Как отметил Агван Варданян, АРФД всегда выступала за переход к парламентской модели государственно управления, к 100-процентной пропорциональной избирательной системе, за создание системы, при которой у оппозиции будут реальные рычаги влияния на власть.
«Все три принципа отражены в представленном проекте», – сказал Агван Варданян, добавив: «С такой Конституцией страна будет двигаться в том направлении, в котором мы представляем».
При этом депутат отметил, что на данном этапе важны содержательные обсуждения. «Этот документ соответствует нашим требованиям, и мы сделаем все возможное, чтобы на референдуме народ сказал „да” новой Конституции и движению нашей страны в абсолютно новом направлении. Это направление решит основную часть существующих в стране проблем или создаст основы для их решения», – отметил Агван Варданян.