ՀՅԴ-ն կմասնակցի Վենետիկի հանձնաժողովի փորձագետների հետ հանդիպմանը
ՀՅԴ-ն մասնակցելու է Վենետիկի հանձնաժողովի անդամների հետ վաղը Երևանում նախատեսված հանդիպմանը: Լրագրողներին ասաց ՀՅԴ Բյուրոյի քաղաքական ներկայացուցիչ Արմեն Ռուստամյանը:
«Մենք ասելիք ունենք: Բացի այդ, կտեսնենք մյուս ուժերի մոտեցումները»,- նշեց նա:
Ա. Ռուստամյանն ասաց, որ Վենետիկի հանձնաժողովի առաջարկները համահունչ են իրենց մոտեցումներին:
«Վենետիկի հանձնաժողովն, ըստ էության, ընդհանուր առմամբ դրական է գնահատել: Որոշ հարցեր կան: Օրինակ, Ազգային ժողովի ընտրության առաջին և երկրորդ փուլերի հետ կապված Վենետիկի փորձագետները գտնում են, որ մանրամասները պետք է տարվեն «Ընտրական օրենսգիրք»: Մենք այդտեղ մի քիչ խնդիր ենք տեսնում. որպեսզի ավելի լայն մեկնաբանությունների տեղիք չտա, որոշ հաստատումներ, այնուամենայնիվ, Սահմանադրությամբ կատարվի, որ հետո հեշտ լինի ուղղորդել ընտրական գործընթացը,  «Ընտրական օրենսգիրքն» ընդունվի  սահմանադրական որոշակի սկզբունքներ  ունենալուց հետո, որովհետև ամբողջ վեճն այդտեղ կտեղափոխվի»,-ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ Նախագահը հանձնարարել է Հայաստանի Հանրապետության նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովին շարունակել երկխոսությունը «Ժողովրդավարություն՝ իրավունքի միջոցով» եվրոպական հանձնաժողովի (Վենետիկի հանձնաժողովի) հետ, վերջինիս նախնական կարծիքում ներկայացված այն հարցերի շուրջ, որոնց առնչությամբ դեռևս փոխհամաձայնեցված լուծումներ չկան: Օգոստոսի 25-ին Վենետիկի հանձնաժողովի փորձագետները ԵՊՀ իրավաբանության ֆակուլտետում միասնական ձևաչափով կհանդիպեն հասարակական ու քաղաքական գործիչների հետ՝ քննարկելու սահմանադրական բարեփոխումների նախագիծը:
Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովը օգոստոսի 20-ի ամփոփիչ նիստում հաստատել է Սահմանադրությունում փոփոխություններ կատարելու մասին նախագիծը՝ կից հիմնավորումներով, և այն ներկայացնել Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը օգոստոսի 21-ին ՀՀ Ազգային ժողով է ուղարկել Սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծը:

Политические партии Армении готовы к обсуждениям с Венецианской комиссией проекта новой Конституции
Представители АРФ «Дашнакцутюн» (АРФД) примут участие во встречах с членами Европейской комиссии «За демократию через право» (Венецианской комиссии), которые прибудут в Армению. Об этом сообщил журналистам представитель Бюро АРФД Армен Рустамян.
Как ранее сообщалось, 25 августа члены Венецианской комиссии проведут встречу с представителями политических партий Армении с целью обсуждения утвержденного Специализированной комиссией по конституционным реформам при президенте Армении 20 августа проекта новой Конституции РА.
«Нам есть что сказать, к тому же послушаем мнения других политических сил», – отметил А. Рустамян, добавив, что предложения Венецианской комиссии созвучны с подходами АРФД.
«По сути, Венецианская комиссия в целом дала положительную оценку. Но есть некоторые вопросы, например, с первым и вторым турами выборов в Национальное Собрание. Венецианская комиссия считает, что подробности должны быть перенесены в Избирательный кодекс. Мы усматриваем здесь определенную проблему: во избежание разночтений некоторые утверждения, тем не менее, должны быть прописаны в Конституции, чтобы легче было направлять избирательные процессы, а Избирательный кодекс принимался на основе конституционных норм. В противном случае весь спор перенесется в эти рамки», – отметил представитель АРФД.