Ստամբուլում կառուցված հայկական դպրոցի շենքը շահագործման կհանձնվի այս տարի
Ստամբուլի Սուրբ Աստվածածին հայկական եկեղեցու հիմնադրամը Բաքըրքյոյում հայկական դպրոց է կառուցել, որը 2015-2016 ուսումնական տարվանից կհանձնվի շահագործման: Այս մասին գրում է  «Էրմենիհաբեր»-ը՝ վկայակոչելով թուրքական «Hürriyet» թերթին:
Հիմնադրամի նախագահ Մեսութ Օզդեմիրը ասել է, որ նոր դպրոցն անհրաժեշտությունն էր:
«Օսմանյան շրջանում Հովհաննես Դադյանի կառուցած դպրոցը շահագործվում էր 171 տարի, այն այլևս չէր բավարարում կարիքները»,- տեղեկացրել է հիմնադրամի նախագահը:
Օզդեմիրի խոսքերով, դպրոցի նոր շենքը ունի սպորտի և խորհրդակցությունների սրահներ, ճաշարան: 2015-2016 թվականից դպրոցում կրթություն են ստանալու 3 տարիքային խումբ՝ ընդհանուր 500 աշակերտ, համալրվելու է ուսուցիչների թիվը:
Լրատվամիջոցը հիշեցնում է, որ Հանրապետական Թուրքիայի պատմության մեջ առաջին անգամ հայ համայնքը դպրոցի նոր շենք է կառուցել:

Построенная в Стамбуле армянская школа откроет свои двери перед 500 учениками
На средства фонда армянской церкви Сурб Аствацацин (Стамбул, Турция) в стамбульском районе Бакыркёй была построена армянская школа, которая будет сдана в эксплуатацию в 2015-2016 учебном году. Об этом сообщает Ermenihaber.am со ссылкой на газету Hürriyet.
Председатель фонда церкви Месут Оздемир отметил, что новая школа была необходимостью.
«Построенная в османский период Оганесом Дадяном школа эксплуатировалась более 170 лет, она более не соответствовала требованиям», – сказал он.
По словам Месута Оздемира, в здании новой школы есть спортзал и конференц-зал, столовая. В 2015-2016 учебном году в школе получат образование 500 учеников, увеличится и число преподавателей.