ԳՆ. Մինչև սեպտեմբերի առաջին կեսը շուկայում աստիճանաբար կդիտվի կարտոֆիլի գնանկում
Կարտոֆիլի սպասվող բերքի և ներկայիս գների վերաբերյալ ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարությունը տեղեկացնում է, որ հանրապետությունում սեփական արտադրության հաշվին ոչ միայն բավարարվում է ներքին սպառման ամբողջ պահանջարկը, այլև հնարավորություններ են ստեղծվում արտահանումների համար։ Այդ առումով բացառություն չէ նաև ընթացիկ տարին։
Ավելի վաղ Panorama.amգրել էր, որ Հայաստանում կարտոֆիլի  կտրուկ գնաճ է գրանցվել:
«Արարատյան հարթավայրում մշակվում են կարտոֆիլի վաղահաս սորտեր, որոնց բերքահավաքը սկսվում է ապրիլ ամսից և ավարտվում հուլիսին։ Հանրապետության բարձրադիր գոտում հիմնականում մշակվում են ուշահաս սորտեր, որոնց մասսայական բերքահավաքը սկսվում է սեպտեմբերի կեսերից, իսկ նույն գոտու համեմատությամբ ցածրադիր հատվածներում մշակվող միջահաս և միջաուշահաս սորտերի բերքահավաքն արդեն մեկնարկել է։
Ստացվում է այսպես, որ ամբողջ օգոստոս ամսվա ընթացքում, սեզոնայնությամբ պայմանավորված, խաթարվում է շուկայում կարտոֆիլի բավարար մատակարարումը, որն էլ հանգեցնում է ժամանակավոր գնաճի։
Վստահեցնում ենք հանրապետության սպառողներին, որ մինչև սեպտեմբեր ամսվա առաջին կեսը շուկայում աստիճանաբար կդիտվի կարտոֆիլի գնանկում, իսկ ամսվա վերջում գինը կհավասարվի նախորդ տարիների մակարդակին։
Նախարարությունը վերահսկում է իրավիճակը և հավաստիացնում , որ առաջիկայում արդեն կարտոֆիլի շուկայում կդիտվեն դրական փոփոխություններ»,-ասված է նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ:

Причин для паники нет… Минсельхоз Армении обещает скорое понижение цен на картофель
Выращиваемого в Армении картофеля хватает не только на полное удовлетворение внутреннего спроса, но и на экспорт, и эта ситуации не изменилась также в текущем году. Об этом говорится в распространенном сегодня заявлении Министерства сельского хозяйства РА.
Согласно сообщению, в августе наблюдалось некоторое нарушение стабильности поставок картофеля на рынок в связи со сезонными сроками сбора скороспелых и позднеспелых сортов, выращиваемых соответственно в Араратской долине и северных областях республики, что и привело к определенному временному подорожанию продукта.
«Заверяем потребителей, что до первой половины сентября на рынке будет наблюдаться постепенное снижение цен на картофель, а в конце месяца стоимость продукта приравняется уровню прошлых лет», – говорится в заявлении Минсельхоза Армении.
Подчеркивается также, что министерство держит ситуацию под контролем. Ведомство обещает позитивные перемены на рынке уже в ближайшее время.