Աշոտ Ղուլյան. Արցախի առաջընթացի հեռանկարները կապված են մարդկային ներուժի զարգացման հետ
Արցախի առաջընթացի հեռանկարները մեծամասամբ կապված են հենց մարդկային ներուժի զարգացման հետ: Այս մասին դիմելով Արցախի պետական համալսարանի ուսանողներին ասել է ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը:
ԼՂՀ ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ, հարգանքի տուրք մատուցելով Արցախյան պատերազմում զոհված ուսանող ազատամարտիկների հիշատակին՝ խորհրդարանի ղեկավարը, պաշտպանության նախարար Լևոն Մնացականյանը, կրթության, գիտության և սպորտի նախարար Սլավա Ասրյանը և ԱրՊՀ ռեկտոր Մանուշ Մինասյանը մասնակցեցին Մայր բուհում ավանդաբար անցկացվող Անկախության դասին:
Ողջունելով բուհի պրոֆեսորա-դասախոսական կազմին և ուսանողությանը՝ Աշոտ Ղուլյանը շնորհավորել է նոր ուսումնական տարվա մեկնարկի առթիվ և կարևորել Արցախի գիտակրթական համակարգի՝ ժամանակակից չափորոշիչներին համապատասխանեցնելու, պետական և մասնավոր հատվածների համար որակյալ մասնագետներ թողարկելու հարցերը:
Ազգային ժողովի նախագահն իր ելույթում անդրադարձել է 1991թ. սեպտեմբերի 2-ի խորհրդին, Արցախի անկախ պետականության կայացման գործընթացներին և տարածաշրջանի քաղաքական վերջին զարգացումներին:
Հանդիպման ավարտին Աշոտ Ղուլյանը ներկաներին շնորհավորելով Գիտելիքի ու դպրության և Հանրապետության գալիք օրվա առթիվ՝ ուսանողներին մասնագիտական պատրաստվածության բարձրացման կոչ է արել:

Ашот Гулян: Прогресс НКР зависит от развития человеческого потенциала
Председатель Национального собрания Нагорно-Карабахской Республики Ашот Гулян 1 сентября посетил Арцахский государственный университет. Об этом сообщает пресс-служба парламента НКР.
Почтив память студентов университета, погибших в Арцахской войне, руководитель парламента, министр обороны Левон Мнацаканян, министр образования, науки и спорта Слава Асрян и ректор Арцахского государственного университета Мануш Минасян приняли участие в традиционно проводимом в вузе Уроке Независимости.
Приветствуя профессорско-преподавательский состав и студентов университета, Ашот Гулян поздравил их с началом нового учебного года и подчеркнул важность соответствия научно-образовательной системы Арцаха современным стандартам и подготовки качественных специалистов для государственного и частного секторов.
Председатель Национального собрания в своей речи обратился и к значению предстоящего Дня Нагорно-Карабахской Республики, а также коснулся процессов, связанных со становлением независимой государственности республики, и последних политических событий в регионе.
По завершении встречи Ашот Гулян поздравил присутствующих с Днем знаний и предстоящим Днем республики, а также призвал студентов уделять внимание повышению профессиональной подготовленности, подчеркнув, что перспективы прогресса Арцаха в значительной мере зависят именно от развития человеческого потенциала.