Իրաքում ԻԼԻՊ-ը հեղաշրջման մեղադրանքով գնդակահարել է իր 122 անդամի
Իրաքի Նայնավա նահանգում օգոստոսի 31-ին մահապատժի են ենթարկվել «Իրաքի և Լևանտի իսլամական պետության» մոտ 120 գրոհային: Այս մասին հայտնում է «Լենտա.ռու»-ն՝ հղում կատարելով Al Sumaria հեռուստակայանին:
Քրդական դեմոկրատական կուսակցության ներկայացուցիչ Սաիդ Մամուզինի խոսքով, խմբավորման անդամներին մեղադրել են հեղաշրջում կատարելու և ԻԼԻՊ-ի առաջնորդ Աբու Բաքր Ալ-Բաղդադիին տապալելու փորձի մեջ:
Մամուզինը պարզաբանել է, որ հեղաշրջումը պետք է տեղի ունենար օգոստոսի 30-ին:
«Սակայն երկու օր առաջ ձերբակալված 5 զինյալներ բացահայտել են դավադրության պլանները»,-ասել է նա՝ ավելացնելով, որ դրանից հետո 122 գրոհային, այդ թվում 18 դաշտային հրամանատար, գնդակահարվել են Մոսուլի հարավում գտնվող բանտում:

On August 31, more than 120 militants of the terrorist organization Islamic State (IS) were executed in the Iraqi province of Ninawa after being accused of attempting to commit a coup and eliminate the leader of the "Islamic State" Abu Bakr al-Baghdadi, representative of the Democratic Party of Kurdistan Said Mamuzini told Al Sumaria TV Channel, says Ukrinform.
According to Mamuzini, the coup was planned to be held on Sunday, August 30.
“But two days ago, five militants were arrested. They revealed the plans of the conspirators,” he said.
As a result, 122 militants, including 18 field commanders, were killed in a prison in the south of the city of Mosul. As the Mamuzini said, “a split in IS is becoming evident”.
In the struggle for the distribution of financial flows, power and influence killed dozens of militants, said the representative of the Democratic Party of Kurdistan.