Բակո Սահակյան. Միասնաբար մենք կյանքի կկոչենք շատ ծրագրեր և անպայման կհասնենք համազգային նպատակների իրականացմանը
10:12 02/09/2015
Նախագահ Բակո Սահակյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Արցախի Հանրապետության օրվա առթիվ:
Իշխանությունների և անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ ձեզ Արցախի Հանրապետության օրվա առթիվ, տոն, որն առանձնահատուկ կարեւորություն ունի մեր ժողովրդի կյանքում:
1991 թվականի սեպտեմբերի 2-ին Արցախի Հանրապետության ծնունդով հայ ժողովուրդն ունեցավ ազատ եւ անկախ երկու պետություն, իրականություն դարձավ դարեր շարունակ փայփայած, բազում փորձությունների միջով անցած եւ մինչեւ մեր օրերը հասած նրա երազանքը:
Դա իր հողի վրա տիրոջ իրավունքով ապրելու և սեփական ճակատագիրն ինքնուրույն տնօրինելու սովորական մարդկային ձգտումն է, որը, բնականաբար, հատուկ է յուրաքանչյուր ազգի:
Համախմբվելով և միատեղելով մեր ուժերը` պատերազմի դաշտում պաշտպանեցինք մեր ազգային արժանապատվությունն ու ժողովրդի ապագան, այսօր էլ կառուցում ենք ժողովրդավարական պետություն` միջազգային հանրության լիիրավ անդամ դառնալու հայտ ներկայացնելով աշխարհին:
Դա դժվարին, բայց և պատվաբեր ուղի է, որը մենք անցնում ենք Հայաստանի և Սփյուռքի մեր քույրերի ու եղբայրների հետ ձեռք ձեռքի տված: Այդպես միասնաբար մենք կյանքի կկոչենք շատ ու շատ ծրագրեր և անպայման կհասնենք համազգային նպատակների իրականացմանը:
Թանկագին հայրենակիցներ,
Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ ձեզ պետական այս նշանակալի տոնի առթիվ եւ մաղթում խաղաղություն ու բարգավաճում ձեր ընտանիքներին եւ բոլորիս համար թանկ ու նվիրական Արցախի Հանրապետությանը»,- ասված է ԼՂՀ նախագահի ուղերձում:

Бако Саакян: Совместно мы претворим в жизнь множество программ и обязательно добьемся реализации общенациональных целей
11:20 02/09/2015
Президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян сегодня, 2 сентября, направил поздравительное послание по случаю Дня Республики Арцах. Об этом сообщает пресс-служба президента НКР.
От имени властей и от себя лично сердечно поздравляю вас по случаю Дня Республики Арцах – праздника, который имеет особую важность в жизни нашего народа.
С созданием 2 сентября 1991 года Республики Арцах армянский народ обрёл два свободных и независимых государства. Осуществилась лелеемая на протяжении веков мечта, прошедшая сквозь многочисленные испытания и достигшая наших дней.
Это обычное человеческое стремление жить по праву хозяина на своей земле и самостоятельно распоряжаться собственной судьбой, что, естественно, присуще любой нации.
Консолидировавшись и объединив наши силы, мы защитили на поле войны наше национальное достоинство и будущее народа, а сегодня строим демократическое государство, представив миру заявку на полноправное членство в международном сообществе.
Это сложный, но почётный путь, который мы проходим рука об руку с нашими сёстрами и братьями из Армении и Диаспоры. Совместно мы претворим в жизнь множество программ и обязательно добьемся реализации общенациональных целей.
Вновь поздравляю вас по случаю этого значимого государственного праздника и желаю мира и процветания вашим семьям и Республике Арцах, дорогой и заветной для всех нас», – говорится в послании.