Հայաստանի պետական պարտքը աճել է 42.5 միլիոն դոլարով. ՀԺ
Հայաստանի պետական պարտքը այս տարվա հուլիսի 31-ի դրությամբ կազմել է 4 միլիարդ 723 միլիոն դոլար։ Հունիսի 30-ի համեմատությամբ մեր պետական պարտքը աճել է ավելի քան 42.5 միլիոն դոլարով, իսկ տարվա սկզբից՝ 281 միլիոն դոլարով։
«ՀՀ պետական բյուջեի ծրագրով պետական պարտքը այս տարվա վերջին պետք է կազմեր միայն 4.1 միլիարդ դոլար։ Փաստորեն ՀՀ իշխանությունները գերակատարել են պետական պարտքի «պլանը» մոտ 14 տոկոսով, ընդ որում, սա միայն տարվա կեսի ցուցանիշով։
Մինչև տարվա վերջ պլանը կգերակատարվի 20-25 տոկոսով։ Պետական պարտքի ավելացման հիմնական պատճառը եղել է արտաքին պարտքի աճը, որը տարվա սկզբից մեծացել է 240 միլիոն դոլարով և ՀՀ պատմության մեջ առաջին անգամ հատել է 4 միլիարդի սահմանագիծը, կազմելով 4 միլիարդ 24 միլիոն դոլար։ Այնինչ պետական բյուջեի ծրագրով մինչև տարեվերջ մեր արտաքին պարտքը պետք է կազմեր ընդամենը 3.4 միլիարդ դոլար»,-գրել է «Հայկական ժամանակ»-ը։

Haykakan Zhamanak: State debt of Armenia increases by $42.5M
Armenia’s state debt amounted to $4 billion 723 million as of July 31, 2015, according to ‘Haykakan Zhamanak’ daily. The state debt grew by over $42.5 million compared to June 30 and by $281 million since the beginning of the year.
By the state budget program of Armenia, the state debt of Armenia was to make $4.1 billion at the end of the year. In fact, the authorities exceeded by 14% the index planned for the first half of 2015. And that index may be exceeded by 20-25% by the end of the year.
The main reason for the state debt’s increase was the growing foreign debt which increased by $240 million since early 2015 and passed $ 4 billion mark for the first time by reaching $4.24 billion. By the state budget program, Armenia’s foreign debt was expected to be $3.4 billion.