ՀՀ նախագահ. Օր օրի բարձրանում է ազատության ու ժողովրդավարության ճանապարհով անշեղորեն ընթացող Արցախի միջազգային հեղինակությունը
09:25 02/09/2015
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Լեռնային Ղարաբաղի Անկախության տոնի առթիվ:
Շնորհավորում եմ ձեզ Լեռնային Ղարաբաղի անկախության տոնի առթիվ:
Արցախի անկախության օրը համայն հայության մեծ տոնն է, բայց առաջին հերթին ձեր` արցախցիներիդ տոնն է: 1991 թվականի նվիրական այս օրը` անկախության հռչակմամբ բռնության ու բռնապետության ճիրաններից, ազգային ու կրոնական խտրականության, հալածանքների ու ջարդերի, ստի, կեղծիքի ու հակահայկական ռասիստական քարոզչության ճիրաններից դուրս բերվեց հայության տառապյալ, բայց նաև հերոսական հատվածներից մեկը: Եվ դա արեցիք դուք:
Այդ պատմական քայլով ոչ թե ավարտվեց, այլ նոր հանգրվան թևակոխեց բոլորիս պայքարը հանուն սեփական տանն արժանապատվորեն ապրելու իրավունքի, հանուն մարդկային ու ազգային իրավունքների: Արցախցին կռվի դաշտում պաշտպանեց իր և իր զավակների կյանքը, փրկեց իր և իր զավակների ապագան:
2015 թվականին` Մեծ եղեռնի 100-ամյակի տարում, երբ մենք ոգեկոչում ենք մեր՝ արդեն սրբադասված նահատակների հիշատակը, ազատ, նորոգ ու հպարտ Արցախը նոր` ավելի խոր իմաստ ու արժեք է ստանում բոլորիս համար:
Օր օրի աշխարհում ավելի ստվարանում են Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և նրա ժողովրդի բարեկամների շարքերը: Օր օրի բարձրանում է ազատության ու ժողովրդավարության ճանապարհով անշեղորեն ընթացող Արցախի միջազգային հեղինակությունը: Դա արդյունքն է ձեր արդար ու ստեղծագործ աշխատանքի, պետականաշինության և բանակաշինության ասպարեզներում ձեր արձանագրած հաջողությունների:
Կրկին շնորհավորում եմ այս փառապանծ տոնի առթիվ` կրկնելով հին ու իմաստուն կարգախոսը. «Ազատությունը չունի այլընտրանք»»,- ասված է ՀՀ նախագահի շնորհավորական ուղերձում:

Серж Саргсян: С каждым днем растет международный авторитет Арцаха
Президент Армении Серж Саргсян направил поздравительное послание по случаю Праздника независимости Нагорного Карабаха. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
Поздравляю вас с Праздником независимости Нагорного Карабаха.
День независимости Арцаха – большой праздник всего армянства, но, в первую очередь, это ваш праздник, праздник арцахцев. В этот заветный день 1991 года, с провозглашением независимости, из когтей насилия и тирании, национальной и религиозной дискриминации, преследований и погромов, лжи, фальсификаций и антиармянской расистской пропаганды была освобождена одна из исстрадавшихся, но также и героических частей армянства. И это сделали вы.
Этим историческим шагом не завершилась, а вступила на новый путь наша общая борьба за право достойно жить в собственном доме, во имя человеческих и национальных прав. На поле боя арцахцы защитили свою жизнь и жизнь своих детей, спасли свое будущее и будущее своих детей.
В 2015 году, в год 100-летия Геноцида армян, когда мы поминаем наших уже канонизированных жертв, свободный, восстановленный и гордый Арцах получает новый, более глубокий смысл и новую ценность для всех нас.
С каждым днем в мире ширятся ряды друзей Нагорно-Карабахской Республики и его народа. С каждым днем растет международный авторитет Арцаха, неуклонно идущего путем свободы и демократии. Это результат вашего честного и творческого труда, успехов, зафиксированных вами в сферах государственного и военного строительства.
Еще раз поздравляю с этим славным праздником, повторяя древний и мудрый девиз: „Свободе нет альтернативы”», – говорится в послании президента РА.