ՀՀ նախագահ. Օր օրի բարձրանում է ազատության ու ժողովրդավարության ճանապարհով անշեղորեն ընթացող Արցախի միջազգային հեղինակությունը
09:25 02/09/2015
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Լեռնային Ղարաբաղի Անկախության տոնի առթիվ:
Շնորհավորում եմ ձեզ Լեռնային Ղարաբաղի անկախության տոնի առթիվ:
Արցախի անկախության օրը համայն հայության մեծ տոնն է, բայց առաջին հերթին ձեր` արցախցիներիդ տոնն է: 1991 թվականի նվիրական այս օրը` անկախության հռչակմամբ բռնության ու բռնապետության ճիրաններից, ազգային ու կրոնական խտրականության, հալածանքների ու ջարդերի, ստի, կեղծիքի ու հակահայկական ռասիստական քարոզչության ճիրաններից դուրս բերվեց հայության տառապյալ, բայց նաև հերոսական հատվածներից մեկը: Եվ դա արեցիք դուք:
Այդ պատմական քայլով ոչ թե ավարտվեց, այլ նոր հանգրվան թևակոխեց բոլորիս պայքարը հանուն սեփական տանն արժանապատվորեն ապրելու իրավունքի, հանուն մարդկային ու ազգային իրավունքների: Արցախցին կռվի դաշտում պաշտպանեց իր և իր զավակների կյանքը, փրկեց իր և իր զավակների ապագան:
2015 թվականին` Մեծ եղեռնի 100-ամյակի տարում, երբ մենք ոգեկոչում ենք մեր՝ արդեն սրբադասված նահատակների հիշատակը, ազատ, նորոգ ու հպարտ Արցախը նոր` ավելի խոր իմաստ ու արժեք է ստանում բոլորիս համար:
Օր օրի աշխարհում ավելի ստվարանում են Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և նրա ժողովրդի բարեկամների շարքերը: Օր օրի բարձրանում է ազատության ու ժողովրդավարության ճանապարհով անշեղորեն ընթացող Արցախի միջազգային հեղինակությունը: Դա արդյունքն է ձեր արդար ու ստեղծագործ աշխատանքի, պետականաշինության և բանակաշինության ասպարեզներում ձեր արձանագրած հաջողությունների:
Կրկին շնորհավորում եմ այս փառապանծ տոնի առթիվ` կրկնելով հին ու իմաստուն կարգախոսը. «Ազատությունը չունի այլընտրանք»»,- ասված է ՀՀ նախագահի շնորհավորական ուղերձում:

Serzh Sargsyan: Day by day the international reputation of Artsakh is growing
Armenian President Serzh Sargsyan addressed a congratulatory message on the occasion of the Independence Day of Nagorno Karabakh, the presidential press service reported.
The message says:
“Dear Compatriots!
I congratulate you on the occasion of the Independence Day of Nagorno Karabakh.
The Independence Day of Artsakh is a festivity for Armenians all over the world, but first of all it is the festivity for the people from Artsakh. On this very historic day in 1991 due to the declaration of independence a suffering but at the same time heroic segment of Armenians was saved from the clutches of violence and totalitarian regime, national and religious discrimination, persecution and pogroms, lie, falsehood and anti-Armenian racist propaganda. And it was you who did it.
And our struggle was not over with that heroic deed; on the contrary, it entered a new stage of fight for the right to live in our own house with dignity, for the human and national rights. On the battlefield the Artskhian defended his and his children’s life, saved his and his children’s future.
In 2015 that marks the 100th anniversary of Meds Yeghern (Armenian Genocide), when we commemorate the canonized martyrs, independent and proud-spirited Artsakh gains deeper significance and value for all of us.
Day by day the number of friends of the Nagorno Karabakh Republic and its people is growing. Day by day the international reputation of Artsakh, steadily walking along the path of independence and democracy, is growing. It is the result of both your just and creative efforts and your achievements in the statehood and army building. Once again I congratulate you on the occasion of this glorious day, recalling the longstanding and wise motto “Freedom does have an alternative”.