Սահմանին Ադրբեջանի ակտիվությունը պայմանավորված է թուրք-ադրբեջանական զորավարժություններով. Քաղաքագետ
Հայ-ադրբեջանական սահմանին գտնվող գյուղերը Ադրբեջանի կողմից կրակի տակ պահելը և հրադադարի ռեժիմի պարբերական խախտումները պայմանավորված է ընդհանրապես, այդ երկրի վարած քաղաքականությամբ և տարածաշրջանում քիչ թե շատ ազդեցություն պահպանելու պաշտոնական Բաքվի ձգտումով: Այդ մասին Panorama.am-ին կարծիք հայտնեց քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը:
Իսկ մասնավորապես վերջին օրերին հակառակորդի ակտիվությունը քաղաքագետը պայմանավորում է Ադրբեջանում անցկացվող թուրք-ադրբեջանական համատեղ զորավարժություններով:
«Համոզված եմ, որ ներկայիս ակտիվությունը պայմանավորված է թուրք-ադրբեջանական զորավարժություններով և թուրքական բանակի` Ադրբեջանի տարածքում գտնվելու հանգամանքով. Իլհամ Ալիևը քրդերի դեմ պայքարում Թուրքիային աջակցություն չցուցաբերելու համար պետք է իր սեփական խնդիրները ի ցույց դնի` խաղալով երկրի անվտանգության հետ», -նկատեց քաղաքագետը:
Նրա խոսքով, Ադրբեջանն իր նման քաղաքականությամբ փորձում է ընդգծել տարածաշրջանում իր կարևորությունը` և ներքին, և արտաքին խնդիրներ լուծելու համար: «Այնպես են անում, որ գերտերությունները փորձեն բանակցել Ադրբեջանի հետ, համոզել նրան և սա, ըստ էության, շանտաժ է ու պետք է ասել, որ վերջին տարիների ընթացքում այդ մեթոդը աշխատել է», -եզրակացրեց Մելիք-Շահնազարյանը:
Վերջին ամիսներին սահմանին լարվածությունը պահելու քաղաքականությունը քաղաքագետին հիմք է տալիս պնդել. «Ադրբեջանը նոր քայլեր իրականացնելու որևէ պոտենցիալ չունի: Այդ երկիրը նաև չի կարող հասկանալ, որ դա կարող է լուրջ վտանգներ բերել: Համենայնդեպս, հետևելով ադրբեջանական լրահոսին, պարզ է դառնում, որ ադրբեջանական հասարակությունը խիստ մտահոգված է սահմանային իրավիճակով և չի կիսում Բաքվի պաշտոնական իշխանությունների մարտավարությունը»:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանում այսօրվանից մեկնարկած «Շանթ 2015» պլանային զորավարժություններին, ապա Մելիք-Շահնազարյանի խոսքով, դա Ադրբեջանին զսպելու «լրացուցիչ խթան է»:

Чем обусловлена активность ВС Азербайджана на границе? Ответил политолог
Обстрелы ВС Азербайджана приграничных армянских сел и периодические нарушения режима перемирия обусловлены проводимой этой страной политикой в целом и стремлением официального Баку более или менее сохранить свое влияние в регионе. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am заявил политолог Грант Мелик-Шахназарян.
Активность противника в последние дни политолог в частности объясняет проводящимися в Азербайджане турецко-азербайджанскими совместными военными учениями.
«Убежден, что эта напряженность обусловлена турецко-азербайджанскими военными учениями и нахождением турецкой армии на территории Азербайджана. Ильхам Алиев в условиях неоказания содействия Турции в борьбе с курдами должен продемонстрировать собственные проблемы, играя с безопасностью страны», – отметил он.
По словам Гранта Мелик-Шахназаряна, Азербайджан подобной политикой пытается показать собственную важность в регионе – для решения как внутренних, так и внешних проблем. «Делают так, чтобы сверхдержавы пытались вести переговоры с Азербайджаном, пытались убедить его. Это, по сути, шантаж, и следует сказать, что в течение последних лет этот метод работал», – отметил он.
Что же касается политики Азербайджана по сохранению напряженности, политолог сказал: «У Азербайджана нет какого-либо потенциала для того, чтобы предпринять новые шаги. Эта страна не может также понять, что это может быть чревато серьезными угрозами. Тем не менее, из азербайджанских СМИ становится ясно, что азербайджанское общество серьезно обеспокоено ситуацией на границе и не разделяет тактику властей Баку».
Коснувшись стартовавших в Армении командно-штабных военных учений «Молния-2015», Мелик-Шахназарян отметил, что это «дополнительный стимул» для сдерживания Азербайджана.