Նախագահը հրավիրել է կառավարության արտահերթ նիստ
«Շանթ-2015» ռազմավարական հրամանատարաշտաբային զորավարժությունների շրջանակում ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հրավիրել և վարել է ՀՀ կառավարության պայմանական նիստ, որի ժամանակ նախարարները ներկայացրել են իրենց համակարգման ոլորտներում զորավարժությունների սցենարից բխող հանձնարարականների կատարման ընթացքը, զեկուցել որոշակի իրավիճակներում առաջացած խնդիրների վերաբերյալ և առաջարկություններ ներկայացրել դրանց լուծման ու կառավարման առավել արդյունավետ միջոցների կիրառման ուղղությամբ:
Երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակի հաղորդմամբ, նիստի սկզբում Նախագահը կառավարության անդամներին ուղղված խոսքում անդրադարձել է իրականացվող զորավարժությունների կարևորությանը՝ ընդգծելով, որ յուրաքանչյուր զորավարժություն փորձում է լուծել երկու կարևորագույն խնդիր՝ ուսուցողական և ստուգողական:
Վերջնական նպատակն է՝ պատրաստ լինել իրական իրադարձությունների ծավալման պարագայում ամենաարդյունավետ միջոցներ ձեռնարկելուն՝ երկրի տարածքային ամբողջականության և անվտանգության նկատմամբ ծառացած սպառնալիքը վերացնելու համար: Սերժ Սարգսյանը խոսել է նաև անցկացվող միջոցառումներից հետո դրանց արդյունքների ամփոփման և համապատասխան փաստաթղթերի կազմման անհրաժեշտության մասին, որոնցով կգնահատվի զորավարժությանը մասնակից ստորաբաժանումների և ղեկավարների աշխատանքը, կկազմվեն թերությունների վերացման պլաններ, որոնց իրագործումը ինքնին կդառնա հաջորդ զորավարժությունների նախապատրաստական փուլ:
Կառավարության անդամների զեկույցները լսելուց և համապատասխան որոշումներ կայացնելուց հետո, տրվել են դրանց կատարումն ապահովող համապատասխան հանձնարարականներ:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ կառավարության նիստը հրավիրվել է «Շանթ-2015» ռազմավարական հրամանատարաշտաբային զորավարժությունների շրջանակում:

Учения «Шант-2015»: Президент Армении созвал условное заседание правительства и дал новые поручения
В рамках проводимых 3-6 сентября стратегических командно-штабных учений «Шант-2015» президент Армении Серж Саргсян созвал сегодня и провел условное заседание правительства РА, в ходе которого министры представили процесс выполнения поручений, исходящих из сценария учений, доложили о возникших в определенных ситуациях проблемах, представили предложения по их решению и применению более эффективных средств управления.
Как передает пресс-служба главы государства, С. Саргсян, подчеркнув важность проводимых учений, отметил, что они решают две важнейшие задачи – учебную и проверочную, а их конечная цель заключается в том, чтобы в случае развертывания реальных действий быть готовыми к применению наиболее эффективных мер для устранения угрозы территориальной целостности и безопасности страны.
Президент Армении указал также на необходимость обобщения результатов и составления соответствующих документов по итогам учений, на основе чего будет оценена работа участвующих в мероприятии подразделений и их руководителей, будут составлены также планы по устранению недостатков, реализация которых станет этапом подготовки к следующим учениям.
По итогам прослушанных на заседании докладов членов кабмина были даны соответствующие новые поручения.