Անկախ Հայաստանի պատմության մեջ նման մասշտաբի զորավարժություն առաջին անգամ էր անցկացվում. ՀՀԿ-ական պատգամավոր
13:06 08/09/2015
ՀՀ և ՌԴ նախագահների հանդիպման մասին ունեցած ինֆորմացիան միայն պաշտոնական է, ինչպես տեղի լրատվամիջոցներում, այնպես էլ ռուսական: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀԿ-ական պատգամավոր Սուքիաս Ավետիսյանը:
«Խոսակցության հիմնական թեման եղել են տնտեսական խնդիրները և դրանց լուծման ուղիները: Պայմանավորվածություն կա, որ 200 մլն դոլարի չափով արտոնյալ վարկ է տրամադրվելու ռուսական կողմից, ինչպես նաև հինգ տարի ժամանակում մոտ 60 մլն դոլարի չափով ներդրում է արվելու ՀայՌուսգազարտի հայկական ցանցերում»,-ասաց պատգամավորը:
Նա նաև նշեց, որ ՌԴ էներգետիկայի նախարարության հետ ստորագրվել է պայմանագիր, որը թույլ կտա ՀՀ համար գազի գինը 25 ԱՄՆ դոլարով նվազեցնել՝ հասցնելով մինչև 165 դոլարի:
Սուքիաս Ավետիսյանը առանձնակի կարևորեց «Շանթ 2015» զորավարժությունները. «Մեր պետության համար այս օրերին ամենակարևոր իրադարձությունն էր «Շանթ 2015»-ը, որը անկախ Հայաստանի պատմության մեջ նման մասշտաբի զորավարժություն առաջին անգամ էր անցկացվում»:

Депутат назвал учения «Шант-2015» беспрецедентными в истории независимой Армении
В Армении важнейшим событием последних дней стали проведенные 3-6 сентября стратегические командно-штабные учения «Шант-2015». Об этом заявил сегодня на пресс-конференции депутат парламента РА от фракции Республиканской партии Армении Сукиас Аветисян.
По его словам, в истории независимой Армении учения подобного масштаба проводились впервые.
Коснувшись рабочего визита президента Армении Сержа Саргсяна в Российскую Федерацию, Сукиас Аветисян представил главные итоги состоявшихся накануне, 7 сентября, в Москве армяно-российских переговоров высокого уровня.
Так, подписано соглашение о выделении Армении льготного кредита в размере 200 миллионов долларов; инвестиции ОАО «Газпром» в развитие газотранспортной системы Армении в ближайшие пять лет планируется увеличить на 60 миллионов долларов; с министерством энергетики РФ подписано соглашение, которое позволяет на 25 долларов снизить цену на газ, до 165 долларов.
Замглавы ГШ ВС Армении: Командование стратегических командно-штабных учений «Шант-2015» достигло поставленной цели