Անկախ Հայաստանի պատմության մեջ նման մասշտաբի զորավարժություն առաջին անգամ էր անցկացվում. ՀՀԿ-ական պատգամավոր
13:06 08/09/2015
ՀՀ և ՌԴ նախագահների հանդիպման մասին ունեցած ինֆորմացիան միայն պաշտոնական է, ինչպես տեղի լրատվամիջոցներում, այնպես էլ ռուսական: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀԿ-ական պատգամավոր Սուքիաս Ավետիսյանը:
«Խոսակցության հիմնական թեման եղել են տնտեսական խնդիրները և դրանց լուծման ուղիները: Պայմանավորվածություն կա, որ 200 մլն դոլարի չափով արտոնյալ վարկ է տրամադրվելու ռուսական կողմից, ինչպես նաև հինգ տարի ժամանակում մոտ 60 մլն դոլարի չափով ներդրում է արվելու ՀայՌուսգազարտի հայկական ցանցերում»,-ասաց պատգամավորը:
Նա նաև նշեց, որ ՌԴ էներգետիկայի նախարարության հետ ստորագրվել է պայմանագիր, որը թույլ կտա ՀՀ համար գազի գինը 25 ԱՄՆ դոլարով նվազեցնել՝ հասցնելով մինչև 165 դոլարի:
Սուքիաս Ավետիսյանը առանձնակի կարևորեց «Շանթ 2015» զորավարժությունները. «Մեր պետության համար այս օրերին ամենակարևոր իրադարձությունն էր «Շանթ 2015»-ը, որը անկախ Հայաստանի պատմության մեջ նման մասշտաբի զորավարժություն առաջին անգամ էր անցկացվում»:

‘Shant-2015’ strategic command-and-staff military exercises were the most significant event in Armenia in recent days, deputy of the parliamentary faction of the Republican Party of Armenia (RPA) Sukias Avetisyan said at a press conference today.
In his words, it is the first time that such large-scale drills have been held in independent Armenia.
Speaking about the working visit of Armenian President Serzh Sargsyan to Russia, S. Avetisyan presented the main results of the Armenian-Russian high-level negotiations held in Moscow yesterday, on September 7.
Thus, an agreement was signed on provision of a $200 million preferential loan to Armenia, Gazprom Company plans to increase investment by $60 million in Armenia’s gas-transport system in the next 5 years, and an agreement was signed with Russian Energy Ministry to reduce the gas price by $25 to $165.