Այսօր առավոտից Չինարիում խախաղություն է տիրում, երեկոյան կրակոցներ եղել են, սակայն ավերածություններ չկան: «Մեդիա» կենտրոնում «Սահմանային լարվածության հետևանքները սահմանամերձ գյուղերի և բնակիչների վրա» թեմայով քննարկման ժամանակ հայտնեց սահմանամերձ Չինարիի գյուղապետ Սամվել Սաղոյանը, ով մյուս բանախոսներին միացել էր տեսազանգի միջոցով:
«Սեպտեմբերի սկզբին լարվածությունը թեժացավ, տարբեր տրամաչափի զենքերից, անգամ ականանետերից մի քանի տասնյակ ականներ թափվեցին գյուղի վրա, բայց բարեբախտաբար մեծ ավերածություններ չկան, վիրավորներ, զոհեր չկան»,-ասաց գյուղապետը:
Գյուղի վնասները հաշվելու համար կազմված հանձնաժողովը գրանցել է, որ 17 տուն վնասվել է, 500 հազար դրամի նյութական վնաս է պատճառվել գյուղացիներին:
«Փոխհատուցումը մենք սպասում ենք կառավարությունից ու մարզպետարանից, նախորդ տարիներին վնասները ողջ ծավալով փոխհատուցվել են»,-ասաց նա:
Գյուղապետը հայտնեց, որ Չինարիում ոչ մի օր դպրոցն ու մանկապարտեզը չեն դադարեցրել գործունեությունը. «որպեսզի կարողանանք մեր տան, մեր հողի ու երկրի տերը լինենք»:

Azerbaijani troops fire at Armenian civilians, 17 homes damaged in Chinari village
It has been calm since the morning in the village of Chinari in Armenia’s Tavush province bordering Azerbaijan. Shots were fired last evening, but there was no damage, Chinari village administrator Samvel Saghoyan said today at a discussion about the situation on the border.
“The situation escalated in early September. Arms of various calibers, including mortars, were used to open fire at the village. Luckily, there were no victims or large-scale destruction,” he noted.
A commission was set up to assess the amount of damage caused by the Azerbaijani side, Saghoyan said. The commission found that 17 homes were damaged, and residents of Chinari suffered material damage of 500,000 drams.
“We expect the Armenian government and the regional administration to pay compensation. In the past years, the damage was redressed in full,” the village administrator said.