Այսօր առավոտից Չինարիում խախաղություն է տիրում, երեկոյան կրակոցներ եղել են, սակայն ավերածություններ չկան: «Մեդիա» կենտրոնում «Սահմանային լարվածության հետևանքները սահմանամերձ գյուղերի և բնակիչների վրա» թեմայով քննարկման ժամանակ հայտնեց սահմանամերձ Չինարիի գյուղապետ Սամվել Սաղոյանը, ով մյուս բանախոսներին միացել էր տեսազանգի միջոցով:
«Սեպտեմբերի սկզբին լարվածությունը թեժացավ, տարբեր տրամաչափի զենքերից, անգամ ականանետերից մի քանի տասնյակ ականներ թափվեցին գյուղի վրա, բայց բարեբախտաբար մեծ ավերածություններ չկան, վիրավորներ, զոհեր չկան»,-ասաց գյուղապետը:
Գյուղի վնասները հաշվելու համար կազմված հանձնաժողովը գրանցել է, որ 17 տուն վնասվել է, 500 հազար դրամի նյութական վնաս է պատճառվել գյուղացիներին:
«Փոխհատուցումը մենք սպասում ենք կառավարությունից ու մարզպետարանից, նախորդ տարիներին վնասները ողջ ծավալով փոխհատուցվել են»,-ասաց նա:
Գյուղապետը հայտնեց, որ Չինարիում ոչ մի օր դպրոցն ու մանկապարտեզը չեն դադարեցրել գործունեությունը. «որպեսզի կարողանանք մեր տան, մեր հողի ու երկրի տերը լինենք»:

ВС Азербайджана ведут огонь против мирных жителей Армении: в селе Чинари Тавушской области повреждены 17 домов
Сегодня с утра в приграничном с Азербайджаном селе Чинари Тавушской области Армении ситуация спокойная, накануне вечером звучали выстрелы, но разрушений нет. Об этом заявил сегодня на обсуждении, посвященном ситуации на границе, староста села Чинари Самвел Сагоян.
«В начале сентября произошла эскалация напряженности, село было обстреляно из оружия разного калибра, в том числе из минометов. Но, к счастью, погибших, раненых и больших разрушений нет», – сказал он.
По словам Самвела Сагояна, комиссия, сформированная для выяснения размера причиненного противником селу ущерба, зафиксировала, что повреждены 17 домов, жителям Чинари нанесен материальный ущерб в размере 500 тыс. драмов.
«Выплаты компенсации мы ожидаем от правительства Армении и областной администрации, в минувшие годы ущерб был компенсирован полностью», – отметил сельский староста.
При этом Самвел Сагоян подчеркнул, что в эти дни школа и детсад Чинари работали в нормальном режиме.