«ՎիմպելԿոմ»-ը հայտարարում է «Eurasia Mobile Challenge» մրցույթի մեկնարկի մասին
Աշխարհի խոշորագույն ինտեգրված օպերատորներից մեկը «ՎիմպելԿոմ»-ը (գլխամասային գրասենյակը գտնվում է Ամստերդամում և սպասարկում է ավելի քան 218 մլն. հաճախորդի) հայտարարում է «Eurasia Mobile Challenge» մրցույթի մեկնարկի մասին: Մրցույթի նպատակն է ողջ Եվրասիայից ներգրավել երիտասարդներ բջջային տեխնոլոգիաների ոլորտում հերթական նշանակալի լուծումը ստեղծելու համար:
«ԱրմենՏել» ընկերության հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ, մրցույթին կարող են մասնակցել ներկայացուցիչներ Հայաստանից, Վրաստանից, Ղազախստանից, Ղրղզստանից, Ռուսաստանից, Տաջիկստանից և Ուզբեկստանից։ Յուրաքանչյուր մասնակցի հիմնական խնդիրն է ստեղծել բջջային լուծում իր երկրի համար և այնուհետև ներկայացնել այն հանձնաժողովին: Մասնկիցները պետք է մշակեն մի յուրահատուկ և նորարարական հավելված կամ առաջարկեն մի համակարգ, որը հնարավորություն կտա հաղթահարել իրենց երկրում առաջացած ինչ–որ խնդիր, որի հետ հաճախ են բախվում տվյալ երկրի օգտատերերը։
«Աշխարհն օրեցօր դառնում է ավելի ու ավելի թվային և հաճախորդամետ, իսկ նորարարությունները և զարգացման գործընթացը հաճախ չի լինում այնքան արագ, որքան մենք կցանկանայինք։ Ընկերության շրջանակում մենք անում ենք հնարավոր ամեն ինչ մեր բաժանորդներին առաջարկելու նորարական ապրանքներ ու ծառայություններ, սակայն այս անգամ որոշեցինք այս գործընթացին ներառել «երիտասարդ ուղեղներ» ողջ աշխարհից։ Այս մրցույթի նպատակն է նպաստել ձեռներեցության էկոհամակարգի զարգացմանը` ապագայի ձևավորման կոմերցիոն հնարավորությունների ստեղծման համար երիտասարդությանն ազգային, տեղական և պոտենցիալ գլոբալ հարթակ տրամադրելու միջոցով»,-նշել է «ՎիմպելԿոմ»-ի Գլխավոր տեխնիկական տնօրեն Յոգեշ Մալիկը:
«Հայաստանում այս գլոբալ մրցույթը հայտարարելով` Beeline-ը նպատակ ունի ներգրավել տաղանդավոր հայ երիտասարդների, ովքեր ցանկանում են կյանքի կոչել իրենց գաղափարները և ներկայացնել ամենաարդիական բջջային լուծումները ազգային և միջազգային հարթակներում: Թվային նորարարություններին ուղղված նման նախագծերը, հնարավոր է, կդառնան հերթական նշանակալի երևույթը բջջային տեխնոլոգիաների ոլորտում, և մենք ցանկանում ենք լինել ծառայությունների և բիզնես մոտեցման այս փոխակերպման էպիկենտրոնում», - նշել է Հայաստանում Beeline-ի Գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը:
Այսօր մեկնարկող մրցույթը տեխնիկական և ոչ տեխնիկական մասնագիտություն ունեցող երիտասարդներին տրամարդում է գլոբալ հարթակ` ստեղծելու հնարավորություններ, որոնք կօգնեն ապագան կերտելու գործում, ինչպես նաև կխթանեն տնտեսական աճն երկրում և տարածաշրջանում:
Մասնակից երկրներից յուրաքանչյուրում կանցկացվի «Eurasia Mobile Challenge» մրցույթի տեղական փուլ, որի շրջանակում մասնակիցները կմրցեն իրենց երկիրը ներկայացնող մրցակիցների հետ: Գրանցվել կարելի է eurasiamobilechallenge.com հղումով: Այնուհետև կարելի սկսել բջջային լուծումների մշակումը, որոնք կներկայացվեն հոկտեմբերի կեսին մեկնարկող Bootcamp տեղական ծրագրերին:
Bootcamp ծրագրերի շրջանակում մասնակիցները հնարավորություն կունենան մասնակցել մի շարք դասընթացների և կատարելագործել իրենց հայեցակարգերը: Նրանք նաև հնարավորություն կունենան դիմել տեղական կամ միջազգային ուղղորդող մասնագետներին, ովքեր կօգնեն նրանց գաղափարը վերածել իրագործելի բջջային լուծման:
Մասնակիցների աշխատանքները կգնահատվեն յուրաքանչյուր երկրի ոլորտի փորձագետների կողմից` ըստ հետևյալ չափանիշների. նորարարություն, տվյալ համայնքի համար արդիականություն, մասշտաբայնություն և յուրօրինակություն:
Դասընթացներից հետո յուրաքանչյուր երկրից կընտրվի երեքական մասնակից, ովքեր կմասնակցեն Մոսկվայում կայանալիք տարածաշրջանային կիսաեզրափակիչին: Մոսկվայում հաջորդ մրցակցային փուլից հետո տարածաշրջանային կիսաեզրափակիչի երեք մասնակիցներ կստանան դրամական միջոցներ, անհրաժեշտ սարքավորումներ և լիովին վճարվող ուղեգիր` մրցելու այլ տարածաշրջանային թիմերի հետ Global Mobile Challenge մրցույթում, որը տեղի կունենա Բարսելոնում` Բջջային կապի համաշխարհային կոնգրեսի շրջանակում, 2016 թ. փետրվարի 22-26-ը: Մրցույթն անցկացվում է Huawei*-ի հետ համատեղ:
Հեռանկարային և կոմերցիոն տեսանկյունից կենսունակ գաղափարները կարող են հավակնել համաշխարհային ներկայացման, և, հնարավոր է, դառնան հաջորդ նշանակալի իրադարձությունը բջջային տեխնոլոգիաների ոլորտում:

VimpelCom launches Eurasia Mobile Challenge
VimpelCom Ltd. (NASDAQ:VIP), a leading global provider of telecommunications services headquartered in Amsterdam and serving over 218 million customers, today, on September 9, launches the Eurasia Mobile Challenge in Armenia. The challenge aims to seek out young people from across Eurasia to come up with the industry’s next big mobile solution, the press service of ArmenTel Company reported.
The competition will see entrants from Armenia, Georgia, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Russia, Tajikistan and Uzbekistan invited to build a mobile solution for their country, and then pitch their concepts to a panel of judges. The search is on for the next killer app, or solution focused on addressing the opportunities and challenges for society in those countries.
“As we move into an ever-more digital and customer-centric world, innovation and progress cannot happen fast enough. So while we focus on new product and service development within our own four walls, we are also bringing young and inquisitive minds into the mix from the global market place. This competition is designed to help foster an entrepreneurial ecosystem by giving young people a national, regional and potentially global platform to create commercial opportunities to shape the future,’’ said Yogesh Malik, CTO VimpelCom.
«Launching this global competition in Armenia, Beeline aims to attract talented young Armenian people who will be able to realize their ideas and present the most modern mobile solutions on national and international platforms. Such projects focused on digital innovations may become the industry’s next big mobile phenomenon and we want to be in the epicenter of this transformation of products and business approach,” - noted Andrey Pyatakhin, CEO Beeline Armenia.
Launching today, the competition provides a global platform for both technical and non-technical young talent to create opportunities that will help shape the future, as well as drive economic growth in the country and region. Each of the participating countries will host its own dedicated local Eurasia Mobile Challenge competition with entrants competing against local peers. To register, go to eurasiamobilechallenge.com and start working on your mobile solutions to present at the local Bootcamps being held from mid-October. During the Bootcamps, entrants will have the opportunity to enhance their concepts through a series of workshops, and benefit from access to local and international mentors who can help turn their idea into a workable mobile solution.
Submissions will be judged by industry experts from each of the countries, who will assess the entries based on innovativeness, relevance to the local community, scalability and originality. Following the workshops, three finalists from each country will progress to the regional finals in Moscow, Russia, in January 2016. After a further competitive pitch in Moscow, three regional finalists will receive a combination of cash, devices and a fully paid trip to compete against other regional teams in the Global Mobile Challenge, at the Mobile World Congress in Barcelona, between 22-26 February 2016. The competition is being run in partnership with Huawei*.
Promising solutions deemed commercially viable could then be in line to be rolled out globally, possibly even becoming the industry’s next big mobile phenomenon.