Ադրբեջանը դատի է տալիս Ալիևին բռնապետ ներկայացրած ֆրանսիացի լրագրողներին
Ադրբեջանը մտադիր է դատարան դիմել ընդդեմ ֆրանսիական France 2 հեռուստաալիքի Cash investigation լրագրողական խմբի, մասնավորապես լրագրող Էլիզ Լյուսեի՝ մեղադրելով վերջիններիս Ադրբեջանը զրպարտելու մեջ: Այս մասին հայտնում է ֆրանսիական L’Express-ը,  նշելով, որ Ադրբեջանի շահերը դատարանում կպաշտպանի փաստաբան Օլիվիե Պարդոն:
Երկուշաբթի օրը, France 2-ը թողարկում էր հեռարձակել, որտեղ Ադրբեջանը ներկայացվում է որպես “բռնապետություն”, իսկ Իլհամ Ալիևը “դեսպոտ”: Ահազանգ է արվում Ադրբեջանում մարդու իրավունքների ծանր իրավիճակի, հատկապես այդ երկրում քաղբանտարկյալների առկայության և այլախոհներին հետապնդման վերաբերյալ:
Լրագրողները անդրադարձել են 2014-ին Ֆրանսիայի նախագահի այցին Ադրբեջան, որը լուսաբանելիս ադրբեջանական ծառայությունները ֆրանսիացի լրագրողներից առգրավել են նրանց հարցազրույցների ձայնագրությունները Խատիջա Իսմաիլովայի և Լեյլա Յունուսի հետ:
L’Express-ը հիշեցնում է, որ Ադրբեջանը մամուլի ազատության սանդղակում 180-ից 162-րդ տեղն է զբաղեցնում և նշում, որ այդ երկրում Ալիևի ռեժիմի բարձրաձայն քննադատատությունը առաջացնում է կոշտ հակազդեցություն Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից:

Azerbaijan to sue French reporter for portraying Aliyev as dictator
Azerbaijan intends to sue Cash Investigation group of journalists of France 2 TV Channel, in particular reporter Elise Lucet, accusing them of discrediting Azerbaijan, L’Express reported at. Lawyer Olivier Pardo will defend Elise Lucet in court, the newspaper says.
On Monday France 2 aired a program at portraying Azerbaijan as a ‘dictatorship’ and Ilham Aliyev as a ‘despot’. During the program, concerns were raised over the grave human rights situation in Azerbaijan, especially the existence of political prisoners and crackdowns on dissent in that country.
The reporters discussed the visit of French President to Azerbaijan in 2014, during which Azerbaijani services seized from French reporters the recordings of their interviews with Leyla Yunus and Khadija Ismayilova.
L’Express recalls that Azerbaijan ranks 162nd out of 180 countries in the 2015 World Press Freedom Index. Outspoken criticism of the Aliyev regime triggers tough counteraction of the Azerbaijani authorities, the newspaper notes.