Ադրբեջանը դատի է տալիս Ալիևին բռնապետ ներկայացրած ֆրանսիացի լրագրողներին
Ադրբեջանը մտադիր է դատարան դիմել ընդդեմ ֆրանսիական France 2 հեռուստաալիքի Cash investigation լրագրողական խմբի, մասնավորապես լրագրող Էլիզ Լյուսեի՝ մեղադրելով վերջիններիս Ադրբեջանը զրպարտելու մեջ: Այս մասին հայտնում է ֆրանսիական L’Express-ը,  նշելով, որ Ադրբեջանի շահերը դատարանում կպաշտպանի փաստաբան Օլիվիե Պարդոն:
Երկուշաբթի օրը, France 2-ը թողարկում էր հեռարձակել, որտեղ Ադրբեջանը ներկայացվում է որպես “բռնապետություն”, իսկ Իլհամ Ալիևը “դեսպոտ”: Ահազանգ է արվում Ադրբեջանում մարդու իրավունքների ծանր իրավիճակի, հատկապես այդ երկրում քաղբանտարկյալների առկայության և այլախոհներին հետապնդման վերաբերյալ:
Լրագրողները անդրադարձել են 2014-ին Ֆրանսիայի նախագահի այցին Ադրբեջան, որը լուսաբանելիս ադրբեջանական ծառայությունները ֆրանսիացի լրագրողներից առգրավել են նրանց հարցազրույցների ձայնագրությունները Խատիջա Իսմաիլովայի և Լեյլա Յունուսի հետ:
L’Express-ը հիշեցնում է, որ Ադրբեջանը մամուլի ազատության սանդղակում 180-ից 162-րդ տեղն է զբաղեցնում և նշում, որ այդ երկրում Ալիևի ռեժիմի բարձրաձայն քննադատատությունը առաջացնում է կոշտ հակազդեցություն Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից:

Власти Азербайджана намерены подать в суд иск против журналистов еженедельной расследовательской программы Cash investigation французского телеканала France 2, в частности, против журналистки Элиз Люсе, обвиняя их в клевете. Как передает французской издание L’Express, интересы руководства Азербайджана в суде будет представлять французский адвокат Оливье Пардо.
В понедельник телеканал France 2 показал журналистское расследование, в котором Азербайджан назван «диктатурой», а его президент Ильхам Алиев – «деспотом». Журналисты обращаются к тяжелой ситуации с правами человека в Азербайджане, в частности к наличию в этой стране политзаключенных и преследованию критиков власти. Сюжет посвящен поездке президента Франции Франсуа Олланда в Азербайджан весной 2014 года. После съемок в Азербайджане у французских журналистов конфисковали отснятый материал, в частности, интервью с Хаджиджей Исмайловой и Лейлой Юнус.
L’Express напоминает, что Азербайджан занимает 162-е место из 180 во «Всемирном Индексе свободы прессы – 2015», отмечая, что в этой стране критика режима Алиева удостаивается жесткой реакции властей Азербайджана.