La Tribune. Ինչո՞ւ է հարկավոր սատարել Լեռնային Ղարաբաղին
Ֆրանսիական «La Tribune» հանրահայտ ամսագիրը հրապարակել է «Ինչո՞ւ է հարկավոր սատարել Լեռնային Ղարաբաղին» վերնագրով հոդված։ Հոդվածը գրված է Ֆրանսիայի Վիլյորբանի քաղաքապետ, նախկին պատգամավոր Ժան-Պոլ Բրետի, Սարսելի քաղաքապետ, պատգամավոր Ֆրանսուա Պուպպոնիի (Սոցիալիստական կուսակցություն) և Օ-դը-Սեն շրջանի պատգամավոր Ժան-Մարկ Ժերմենի (Սոցիալիստական կուսակցություն) կողմից, ովքեր ընդգրկված են Ֆրանսիա-Ղարաբաղ բարեկամության խմբում։
Ներկայացնում ենք հոդվածի թարգմանությունն ամբողջությամբ.
«Հայկական անկլավ Ադրբեջանում, ինքնահռչակ հանրապետություն, այս փոքրիկ երկիրը զարգանում է արագ և հատկապես սոցիալական այնպիսի մի մոդելով, որը երկրի տնտեսական աճի արդյունքները հասանելի է դարձնում ողջ բնակչությանը:
Մենք՝ ֆրանսիացի բազմաթիվ քաղաքական գործիչներս՝ պատգամավորներ, սենատորներ, տեղական ընտրյալներ՝ սատարում ենք երիտասարդ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության զարգացմանը՝ անդամակցելով Ֆրանսիա-Ղարաբաղ բարեկամության շրջանակին: Եվրոպայում ճգնաժամի սրացման պայմաններում մեզ թվում է, որ եկել է պահը՝ բացատրելու մեր կողմից այս պարտավորվածության ստանձնման պատճառները:
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը, որն ունի 150 000 բնակիչ Ֆրանսիայի երկու դեպարտամենտին հավասարաչափ տարածքում, գտնվում է Հարավային Կովկասում՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի և Իրանի միջև: Ինքնորոշված այս երկիրը, որ դեռևս չի հասել միջազգային ճանաչման փուլին, որպես այդպիսին ռազմավարական շահ չի ներկայացնում Ֆրանսիայի համար: Այն ներկայացնում է ավելին, քանի որ որպես իր զարգացման մոդել է ընտրել Ֆրանսիան:
Սոցիալական ժողովրդավարության առավելությունները
Մեր երկիրն այնպես է կառուցվել, որ հնարավորություն ընձեռնի մեր բոլոր քաղաքացիներին օգտվել երկրի բարգավաճման արդյունքներից, տնտեսական այնպիսի մի համակարգ է կյանքի կոչվել, որը համատեղում է ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվելու ազատությունը և սոցիալական առաջընթացը՝ մեր հասարակության միասնականությունը պահպանելու նպատակով: Ամենուր, և այսօր նույնիսկ Եվրոպայում, կարող ենք տեսնել, թե հասարակությանն ինչ վնաս կարող են հասցնել անհավասարակշիռ և քաղաքացիների նկատմամբ անարդար սոցիալական զարգացման մոդելները: Մենք սատարում ենք Լեռնային Ղարաբաղին, քանի որ այս երկրում պահանջվող համեստ ներդրումների համեմատ սոցիալական ժողովրդավարության արդյունքերն անչափ մեծ են: Եթե մենք սատարում ենք Լեռնային Ղարաբաղին, ապա այն պատճառով, որ նրա իշխանությունները ձգտում են, և մինչև հիմա հաջողեցրել են, զարգացնել երկիրը չափավոր, հաստատուն և հատկապես բոլորին հասանելի տնտեսական աճի հիման վրա: Սա է այն առողջ հիմքը, որ մյուսների նկատմամբ եղբայրաբար տրամադրված ազգը երբեք չպետք է զոհաբերի անկանոն ցնորքների խորանին:
Բնակչություն, որն օգուտ է քաղում տնտեսական աճից
Արդեն 10 տարի Լեռնային Ղարաբաղում տարեկան տնտեսական աճը կազմում է 10 տոկոս: Այսoր արդեն իսկ երկրում մեկ բնակչի հաշվով ՀՆԱ-ն կազմում է 3000 եվրո, ինչը մոտ է Մարոկոյի ցուցանիշին: Խոսքը վերաբերում է կայուն աճին, քանի որ պետությունը պահպանել է կարգավորման և ծրագրավորման իր դերը: Վերակառուցման անհրաժեշտ ջանքերը երբեք չի իրականացվել բնակչության անվտանգության երաշխավոր հանդիսացող գյուղատնտեսության ոլորտի հաշվին:
Բարձր տեխնոլոգիաների գործունեությունը
Ավելին, ռազմավար պետությունն այսօր խթանում է երրորդ կարգի գործունեության և բարձր տեխնոլոգիաների զարգացումը, որոնք ապագայում երկրին թույլ կտան դուրս գալ մեկուսացումից: Պատասխանատու այս քաղաքականության արդյունքն այն է, որ Լեռնային Ղարաբաղում պահպանվում է զբաղվածության նախանձելի մակարդակ՝ 65 000 աշխատող, 5 տոկոսից ցածր գործազրկություն և բնակչության շարժի դրական արդյունք: Բացի այդ, իրար հաջորդող կառավարությունների վարած սոցիալական արդարություն ապահովելու քաղաքականության արդյունքում երկրի բնակիչների միջին եկամուտը համեմատելի է հարևան Հայաստանի և առավել հարուստ, սակայն երկրի հարստության վերաբաշխման շատ ավելի վատ գործող համակարգ ունեցող Ադրբեջանի ցուցանիշների հետ: Եվ լավ ապագայի հեռանկարով՝ սոցիալապես խաղաղ այս պետությունը տարեցտարի նվազեցնում է իր արտաքին պարտքը և այլևս նախկինի չափ կախված չէ Հայաստանի օգնությունից:
Համադրել տեղական զարգացումը՝ ժողովրդավարությունը կոնսոլիդացնելու համար
Մենք ողջունում ենք Լեռնային Ղարաբաղի՝ ժողովրդավարական բարեփոխումների առաքինի շրջան մտնելու կամքը՝ նույնիսկ վերջինիս համար խոչընդոտ հանդիսացող դեռևս միջազգային ճանաչման բացակայության պայմաններում: Մեր կողմից, մեզ համար ընդունելի են հետևյալ մոտեցումները․ Ֆրանսիայի Սարսել և Վիլյորբան քաղաքների ու ԼՂ համայնքների միջև ստորագրված Բարեկամության խարտիաները խորհրդանշում են տեղական ժողովրդավարության շրջանակներում ցուցաբերվող աջակցությունը, ինչը Լեռնային Ղարաբաղում, ինչպես և մյուս բոլոր ազատ հասարակություններում, էական նշանակություն ունի ժողովրդավարության համար: Բարեկամության այս խարտիաներով, որոնք իրապես համարվում են տնտեսական և սոցիալական փոխգործակցության միջոցներ, մենք համադրում ենք մեր տարածաշրջանների ձեռնարկությունների տեղական զարգացումը Լեռնային Ղարաբաղի շրջանների կարիքների հետ: Այս հեռանկարը մեզ առավել մատչելի է, քանի որ արդեն իսկ ֆրանսասեր Լեռնային Ղարաբաղը ֆրանկոֆոնիայի զարգացման քաղաքականություն է վարում: Աշխարհում առկա անկանոն զարգացման պայմաններում՝ տեղական մակարդակի հարաբերությունների ստեղծումով է, որ բացվելու են մտահորիզոնները և ազգերն իրար են մերձենալու՝ ունենալով հավասարակշռված առաջընթացի ընդհանուր նպատակ, որը հասանելի կլինի բոլորին և կշահի յուրաքանչյուրը։ Այս տեսանկյունից, Լեռնային Ղարաբաղը օրինակելի և հուսադրող է:

«Почему необходимо поддержать Нагорный Карабах?» Издание «La Tribune» назвало причины большой симпатии Франции к Арцаху
15:48 12/09/2015
Французский журнал «La Tribune» опубликовал статью под названием «Почему необходимо поддерживать Накорый Карабах?». Материал написан мэром города Виллербанн, бывшим депутатом Жан-Польем Бретом, мэром города Марсель, депутатом Франсуа Пуппони (Социалистическая партия) и депутатом от региона О-де-Сен Жан-Марком Жермени (Социалистическая партия), которые являются членами Группы дружбы Франция-НКР.
Представляем перевод данный статьи целиком.
«Эта маленькая страна развивается очень быстро и особенно с такой социальной моделью, которая делает доступными для всего населения результаты экономического развития страны.
Мы – многие политические деятели Франции – депутаты, сенаторы, местные избранники – поддерживаем развитие Нагорно-Карабахской Республики, вступив в круг дружбы Франция-Карабах. В условиях обострения кризиса в Европе нам кажется, что пришло время объяснить причины взятия на себя этих обязательств.
Нагорно-Карабахская Республика, которая имеет 150 000 жителей на территории, равной двум департаментам Франции, находится на Южном Кавказе, между Арменией, Азербайджаном и Ираном. Самоопределившаяся страна, которая еще не добилась международного признания, как таковая не представляет стратегического интереса для Франции. Она является чем-то большим, поскольку выбрала французскую модель развития в качестве примера.
Преимущества социалистической демократии
Наша республика так была устроена, чтобы дать возможность всем гражданам пользоваться результатами процветания страны. Воплотилась в жизнь такая экономическая модель, которая совмещает свободу заниматься предпринимательской деятельностью и социальное развитие, для сохранения единства нашего общества. Везде, сегодня даже в Европе, можем увидеть, как обществу вредят несбалансированные и несправедливые по отношению к обществу модели социального развития. Мы поддерживаем Нагорный Карабах, так как по сравнению с требуемыми в этой стране скромными инвестициями, результаты социальной демократии безмерно большие. Если мы поддерживаем Нагорный Карабах, то потому, что его власти стремятся, и им это удалось, развить страну на основе умеренного, стабильного и особенно всем доступного экономического роста. Это та здоровая основа, которую, по-братски настроенная по отношению к другим нация, никогда не должна жертвовать на алтаре беспорядочных безумий.
Население, которое извлекает выгоду от экономического роста
Уже 10 лет экономический прирост Нагорного Карабаха составляет 10%. В стране сегодня уже ВВП на душу населения составляет 3000 евро, что близко к показателям Марокко. Речь идет о стабильном приросте, так как государство сохранило свою регулирующую и планирующую роль. Необходимые для перестройки усилия никогда не осуществлялись за счет сельскохозяйственной сферы, являющейся гарантом безопасности населения.
Функционирование высоких технологий
Более того, стратегией государства сегодня стимулируется развитие деятельности высоких технологий, которые в будущем позволят стране выйти из изоляции. Результат этой ответственной политики в том, что в Нагорном Карабахе сохраняется завидный уровень трудоустройства – 65 000 работающих, меньше 5% безработицы и положительный прирост. Кроме того, в результате проводимой политики обеспечения социальной справедливости, сменявшими друг друга правительствами, средний доход населения страны сравним с показателями соседней Армении и намного богатым, но имеющим гораздо худшую систему по перераспределению богатства Азербайджаном. И с хорошей перспективой будущего, это социально мирное государство год за годом сокращает свой внешний долг и больше не зависит, как прежде, от помощи Армении.
Совместить местное развитие для консолидации демократии
Мы приветствуем желание Нагорного Карабаха войти во внешний круг демократических преобразований даже при отсутствии международного признания, что является для последнего преградой. Мы принимаем следующие подходы: подписанные Хартии дружбы между городами Франции Марсель и Вилльёрбан и областями НКР символизируют предоставляемую поддержку в рамках местной демократии, что, как и в других свободных сообществах, имеет существенное значение для демократии. Этими Хартиями дружбы, которые действительно считаются средствами экономического и социального взаимодействия, мы совмещаем местное развитие предприятий наших регионов с нуждами областей Нагорного Карабаха. Эта перспектива нам более выгодна, так как уже профранцузская НКР осуществляет политику развития франкофонии. В условиях существующих в мире беспорядочных развитий, создавая отношения местного уровня, откроются новые перспективы и нации сблизятся друг с другом, имея цель общего сбалансированного прогресса, который будет доступен всем. С этой точки зрения, Нагорный Карабах – примерный и надежный партнер.
Жан Поль Брет, мэр Виллербанна, бывший депутат парламента
Франсуа Пупони, мэр Марселя, депутат парламента
Жан Марк Жермен, депутат парламента».
В рамках дней Франции в Арцахе пройдет ряд мероприятий