ՄԱԿ Գլխավոր Ասամբլեան ընդունել է ցեղասպանությունների հիշատակի օրվա մասին Հայաստանի նախաձեռնած բանաձևը
ՄԱԿ Գլխավոր Ասամբլեան ընդունել է դեկտեմբերի 9-ը Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի միջազգային օր ճանաչելու եւ այդ հանցագործությունը կանխարգելելու վերաբերյալ Հայաստանի նախաձեռնած բանաձևը:
ՄԱԿ-ում ՀՀ Մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Զոհրաբ Մնացականյանը Գլխավոր Ասամբլեայում ունեցած իր ելույթում, մասնավորապես, ասել է. «Հպարտությամբ, պատվի եւ պարտավորվածության զգացումով է, որ Հայաստանը ներկայացնում է այս բանաձեւի նախագիծը: Այս նախագիծը ներկայացված է նաեւ մեր համահովանավոր երկրների անունից, որոնց Հայաստանը խորապես շնորհակալ է: Այս բանաձեւը հաջորդում է Հայաստանի կողմից նախաձեռնված և Մարդու իրավունքների խորհրդում այս տարվա մարտ ամսին ընդունված մեկ այլ փաստաթղթի, որի 22-րդ կետը կոչ էր արել Գլխավոր Ասամբլեային հռչակել այսպիսի (հիշատակի) Միջազգային օր»:
«Միավորված ազգերի կազմակերպությունը իր անդամների եւ ամբողջ համակարգի միջոցով պետք է ցուցադրի իր կարողությունը համատեղ գործողությամբ այս անմարդկային հանցագործությունից աշխարհը վերջնականապես ազատելու նպատակով: Գործիքներից եւ կառույցներից ավելի կազմակերպությունը ամուր կամք ցուցադրելու կարիք ունի: «Այլեւս երբեք» արտահայտությունը պետք է կրկնվի միայն մեկ եւ վերջին անգամ», - իր հայտարարության մեջ ասել է դեսպան Մնացականյանը:
Պաշտպանելու պատասխանատվության գլոբալ կենտրոնը (The Global Centre for the Responsibility to Protect) հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ ողջունելով Հայաստանի առաջնորդությունը եւ ջանքերը մոտ 80 երկրների աջակցությամբ այս բանաձեւը ՄԱԿ Գլխավոր Ասամբլեայում ընդունելու կապակցությամբ: Սեպտեմբերի 11-ին ընդունված բանաձեւը վերահաստատում է 1948թ Ցեղասպանության կանխարգելման եւ պատժի վերաբերյալ բանաձեւում ներառված երկրների պարտավորվածությունը՝ հիշատակելու ցեղասպանությունների զոհերին ապագայում այս հանցագործության կրկնությունը կանխարգելելու նպատակով:

UN General Assembly adopts Armenia-initiated resolution for International Day of Commemoration of Genocide Victims
On September 11 the UN General Assembly passed a resolution establishing 9 December as the International Day of Commemoration and Dignity of the Victims of the Crime of Genocide and of the Prevention of this Crime. The Global Centre for the Responsibility to Protect said in a statement that it commends the Republic of Armenia for their leadership on this issue as well as the more than 80 member states who co-sponsored the resolution. On 9 December the Global Centre will join the international community in commemorating and honoring the victims of this most horrific crime.
Armenia’s Permanent Representative to the UN, Ambassador Zohrab Mnatsakanyan said in his speech in the UN General Assembly that the resolution follows another document – the 27-page resolution on the prevention of genocide adopted in March at the 28th session of the United Nations Human Rights Council (UNHRC) in Geneva. The resolution was introduced by Armenia.
Zohrab Mnatsakanyan recalled that the UNHRC recommended in clause 22 of the resolution that the UN General Assembly designate December 9 as the International Day of Commemoration and Dignity of the Victims of Genocide in order to raise awareness of the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide and its role in combating and preventing the crime of genocide.