ՄԱԿ Գլխավոր Ասամբլեան ընդունել է ցեղասպանությունների հիշատակի օրվա մասին Հայաստանի նախաձեռնած բանաձևը
ՄԱԿ Գլխավոր Ասամբլեան ընդունել է դեկտեմբերի 9-ը Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի միջազգային օր ճանաչելու եւ այդ հանցագործությունը կանխարգելելու վերաբերյալ Հայաստանի նախաձեռնած բանաձևը:
ՄԱԿ-ում ՀՀ Մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Զոհրաբ Մնացականյանը Գլխավոր Ասամբլեայում ունեցած իր ելույթում, մասնավորապես, ասել է. «Հպարտությամբ, պատվի եւ պարտավորվածության զգացումով է, որ Հայաստանը ներկայացնում է այս բանաձեւի նախագիծը: Այս նախագիծը ներկայացված է նաեւ մեր համահովանավոր երկրների անունից, որոնց Հայաստանը խորապես շնորհակալ է: Այս բանաձեւը հաջորդում է Հայաստանի կողմից նախաձեռնված և Մարդու իրավունքների խորհրդում այս տարվա մարտ ամսին ընդունված մեկ այլ փաստաթղթի, որի 22-րդ կետը կոչ էր արել Գլխավոր Ասամբլեային հռչակել այսպիսի (հիշատակի) Միջազգային օր»:
«Միավորված ազգերի կազմակերպությունը իր անդամների եւ ամբողջ համակարգի միջոցով պետք է ցուցադրի իր կարողությունը համատեղ գործողությամբ այս անմարդկային հանցագործությունից աշխարհը վերջնականապես ազատելու նպատակով: Գործիքներից եւ կառույցներից ավելի կազմակերպությունը ամուր կամք ցուցադրելու կարիք ունի: «Այլեւս երբեք» արտահայտությունը պետք է կրկնվի միայն մեկ եւ վերջին անգամ», - իր հայտարարության մեջ ասել է դեսպան Մնացականյանը:
Պաշտպանելու պատասխանատվության գլոբալ կենտրոնը (The Global Centre for the Responsibility to Protect) հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ ողջունելով Հայաստանի առաջնորդությունը եւ ջանքերը մոտ 80 երկրների աջակցությամբ այս բանաձեւը ՄԱԿ Գլխավոր Ասամբլեայում ընդունելու կապակցությամբ: Սեպտեմբերի 11-ին ընդունված բանաձեւը վերահաստատում է 1948թ Ցեղասպանության կանխարգելման եւ պատժի վերաբերյալ բանաձեւում ներառված երկրների պարտավորվածությունը՝ հիշատակելու ցեղասպանությունների զոհերին ապագայում այս հանցագործության կրկնությունը կանխարգելելու նպատակով:

Генассамблея ООН приняла инициированную Арменией резолюцию об объявлении 9 декабря Международным днем памяти жертв геноцидов
Генеральная Ассамблея Организации Объединенных Наций 11 сентября приняла инициированную Арменией резолюцию об объявлении 9 декабря Международным днем памяти жертв геноцидов и предупреждении данного преступления.
Постоянный представитель Армении в ООН, посол Зограб Мнацаканян в своей речи в Генассамблее ООН в частности отметил, что данная резолюция следует за другим документом: 27-го марта в Женеве, на 28-ой сессии Совета Организации Объединенных Наций по правам человека, консенсусом была принята инициированная Арменией Резолюция о предотвращении геноцида («Prevention of genocide»).
Зограб Мнацаканян напомнил, что Совет по правам человека в резолюции (22-й пункт) рекомендует Генеральной Ассамблее ООН объявить 9 декабря – день принятия Конвенции о предотвращении преступления геноцида и наказании за него – Международным днем памяти и достоинства жертв геноцида.
Глобальный центр по вопросам ответственности по защите (The Global Centre for the Responsibility to Protect) выступил с заявлением, в котором приветствовал усилия Армении в направлении принятия данной резолюции в Генассамблее ООН.