Սահմանադրության նախագիծը հանրաքվեի կդրվի դեկտեմբերի 6-ին. «Ժողովուրդ»
«Ժողովուրդ»-ի տեղեկություններով, Սերժ Սարգսյանն օրերս ՀՀԿ ղեկավար կազմին տեղեկացրել է, որ նախնական քաղաքական որոշում է կայացվել, ըստ որի՝ նոր Սահմանադրության նախագիծը պետք է հանրաքվեի դրվի դեկտեմբերի 6-ին։
«Այդ իսկ պատճառով էլ Սերժ Սարգսյանը ՀՀԿ ղեկավար կազմին հանձնարարել է արդեն իսկ ամբողջ թափով ձեռնամուխ լինել սահմանադրական հանրաքվեի շտաբների կազմավորմանը։ Ենթադրվում է, որ առաջիկա՝ եկող երեքշաբթի մեկնարկող քառօրյայում կսկսվի նոր Սահմանադրության նախագծի քննարկումը։ Եթե եկող շաբաթ ԱԺ-ն չհասցնի ավարտել նախագծի քննարկումը և այն քվեարկության դնել, ապա ենթադրվում է, որ արդեն հոկտեմբերի 5-8-ը հրավիրվելիք հաջորդ քառօրյայում հնարավոր կլինի խորհրդարանում կազմակերպել փաստաթղթի քվեարկությունը։ Ի դեպ, այլևս ակնհայտ է, որ ԱԺ-ում նոր Սահմանադրության նախագծին դեմ պատգամավորների թիվը առավելագույնի կլինի մեկ տասնյակի սահմաններում»,-գրել է թերթը։

«Жоховурд»: Референдум по Конституционной реформе будет проведен 6 декабря
Газета «Жоховурд» пишет со ссылкой на свои источники, что президент Серж Саргсян на днях проинформировал руководство Республиканской партии Армении о том, что принял предварительное политическое решение, согласно которому проект новой Конституции должен быть вынесен на референдум 6 декабря.
Как отмечает издание, по этой причине Серж Саргсян поручил руководящему составу РПА приступить к работе по формированию штабов по референдуму.
«Предполагается, что обсуждение проекта новой Конституции начнется уже в ходе стартующих в будущую среду четырехдневных заседаний парламента. Если парламент на будущей неделе не успеет завершить обсуждения и вынести проект на голосование, то уже 5-8 октября – в ходе следующей "четырехдневки", возможно будет организовать голосование по документу. Кстати, уже очевидно, что число депутатов, выступающих в парламенте против проекта новой Конституции, будет максимум в пределах одного десятка», - пишет газета.