Այսօր Կ.Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում տրվելու է Yerevan Jazz Fest-2015 միջազգային փառատոնի մեկնարկը, որի շրջանակում կայանալու է երեք համերգ՝ Հայաստանից, Արցախից, Վրաստանից, Ֆրանսիայից, ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից, Ավստրիայից և Լիբանանից երաժիշտների մասնակցությամբ:
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ դաշնակահար, երաժիշտ, ջազմեն Լևոն Մալխասյանն ասաց, որ ուրախ է երկարատև դադարից հետո Երևանում կրկին միջազգային ջազ փառատոն անցկացնելու առիթով: Նրա կարծիքով, փառատոնը երևանցին կհետաքրքրի:
Ջազ ասոցիացիայի նախագահ Կամո Մովսիսյանը նշեց, որ իրենց նպատակն է տարեցտարի ընդլայնել մասնակից երկրների թիվը. «Բայց արդեն իսկ մեզ համար շատ կարևոր է միջազգային ճանաչում ունեցող մարդկանց մասնակցությունն առաջին փառատոնին»:
Այսօր ջազ փառատոնը կբացեն Հայաստանի հեռուստատեսության և ռադիոյի պետական էստրադային-սիմֆոնիկ նվագախումբը (գեղ. ղեկավար՝ Երվանդ Երզնկյան), Արցախի ջազ նվագախումբը (գեղ. ղեկավար՝ Տիգրան Լալայան), Նինո Կատամաձեն իր «Insight» խմբով (Վրաստան), Լորեն Ռոբինը (Ֆրանսիա), Աբրահամ Գումրոյանը (ԱՄՆ), Սերգեյ Մանուկյանը (Ռուսաստան), Արթուր Սաթյանը (Լիբանան), Լևոն Մալխասյանը, Վահագն Հայրապետյանը, Արմեն Թութունջյանն ու Կարեն Մամիկոնյանը:
Սեպտեմբերի 18-ին Մարզահամերգային համալիրում տեղի կունենա ԱՄՆ-ից ժամանած Ռիչարդ Բոնա բենդի համերգը: Բենդի կազմում հանդես կգան Ռիչարդ Բոնան, Էթյեն Ստեդվիկը, Լյուդվիգ Աֆոնսոն, Լի Գրինբլատն ու Ադամ Սթոլերը:
Սեպտեմբերի 19-ին երեկոն կբացի Հայաստանի պետական ջազ նվագախումբը (գեղ. ղեկավար՝ Արմեն Հյուսնունց), ինչպես նաև կատարումներով հանդես կգան Մարիամ և Արմեն Մերաբովները (Ռուսաստան), Էռնա Յուզբաշյանը և Հյուբերտ Թաբսը (Ավստրիա):

В Ереване открывается фестиваль Yerevan Jazz Fest 2015 с участием известных музыкантов из разных стран мира
17:17 17/09/2015
В ереванском Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна сегодня, 17 сентября, стартует международный джаз-фестиваль Yerevan Jazz Fest-2015.
В фестивале, который пройдет с 17 по 19 сентября, примут участие такие известные джазовые музыканты, как Нино Катамадзе из Грузии, Сергей Манукян из России, Артур Сатьян из Ливана, Хьюберт Табс из Австрии, Левон Малхасян и Ваагн Айрапетян из Армении, известный мультиинструменталист и вокалист из США Ричард Бона.
Как отметил сегодня на встрече с журналистами пианист, джазмен Левон Малхасян, жители и гости армянской столицы получат прекрасную возможность насладиться выступлениями известных джазменов.
Глава Армянской ассоциации джаза Камо Мовсисян указал, что их цель – с каждым годом расширять число стран-участниц фестиваля.