Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրամանագրերով, Հայաստանի Հանրապետության անկախության 24-րդ տարեդարձի կապակցությամբ` գիտության, կրթության, սպորտի, արվեստի և մշակույթի մի խումբ գործիչներ, առողջապահության, տնտեսության, բանակի և իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչներ պարգևատրվել են պետական բարձրագույն պարգևներով, շնորհվել են պատվավոր, ինչպես նաև այլ բարձրագույն կոչումներ ու դասային աստիճաններ:
Տարբեր բնագավառներում ակնառու նվաճումների և հաջողությունների հասած հիշյալ անձանց Սերժ Սարգսյանն այսօր Նախագահի նստավայրում տեղի ունեցած պարգևատրման հանդիսավոր արարողության ժամանակ հանձնել է պարգևները: Հանրապետության Նախագահը շնորհավորել է բոլոր պարգևատրվածներին տոնի և պետական բարձր պարգևներին արժանանալու կապակցությամբ, մաղթել հաջողություններ:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի խոսքը Անկախության տոնի առթիվ պարգևատրման արարողության ժամանակ
Սրտանց ողջունում եմ ձեզ Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի նստավայրում: Հաճույքով շնորհավորում եմ բոլորիդ Հայաստանի անկախության 24-րդ տարեդարձի և մեր երկրի բարձր կոչումներին ու պարգևներին արժանանալու կապակցությամբ:
Պետական պարգևներ հանձնելու արարողությունները սովորաբար տեղի են ունենում կարևոր տոների կապակցությամբ: Անկախության տոնը նվիրական է և լուսավոր այնպես, ինչպես անկախության սերունդն է, որին փոխանցելու եք ձեր ասպարեզներում նվաճած բարձունքները:
Մենք բոլորս պետք է քաջ գիտակցենք, որ անխախտ առաջընթացի համար անհրաժեշտ է ճանաչել, գնահատել և խրախուսել արժանավորներին: Մեր պետության հիմքում պետք է ամրապնդենք արդարության սկզբունքը, որպեսզի ի վիճակի լինենք լավն ու բարին տարանջատել վատից ու չարից:
Այստեղ ներկա են մեր երկրի ու հասարակության արժանավոր շատ զավակներ: Այս պարգևները ձեր ազնիվ, արգասաբեր աշխատանքի և ծառայության համար մեր ժողովրդի երախտագիտությունն արտահայտելու լոկ խորհրդանշական միջոց են: Չեմ կասկածում, որ բոլոր նվիրյալների ժամանակն էլ գալու է, և պարգևները գտնելու են մյուս արժանավորներին:
Մենք երախտապարտ ենք տարբեր ոլորտների այն ներկայացուցիչներին, ովքեր իրենց աշխատանքով, հետևողականությամբ, ստեղծագործական անսպառ եռանդով և ապագայի նկատմամբ հավատով առաջ են մղում մեր հասարակությունն ու երկիրը:
Այստեղ առկա ջերմությունը պետք է նոր լիցքեր հաղորդի բոլորիս, որպեսզի նոր ուժով լծվենք աշխատանքի: Այդ լիցքերը մենք պարտավոր ենք ոչ միայն կրել, այլև փոխանցել մեր ընտանիքներին, հարազատներին և բարեկամներին, որպեսզի դրանով տոգորվի մեր ողջ հասարակությունը:
Կրկին շնորհավորում եմ ձեզ հայրենիքի բարձր պարգևներին ու կոչումներին արժանանալու առթիվ: Մաղթում եմ ձեզ և ձեր ընտանիքներին քաջառողջություն, երջանկություն, նորանոր հաջողություններ և ձեռքբերումներ:

We should put principle of justice at core of our state: President Sargsyan presents awards on Independence Day
On the 24th anniversary of independence of the Republic of Armenia, President SerzhSargsyan has signed decrees awarding high state decorations to a number of workers of science, education, sports, arts and culture, as well as to representatives of healthcare, economy, army and law enforcement bodies. In addition, honorary and highest titles, as well as ranks have also been conferred, according to the presidential press service.
SerzhSargsyan decorated the aforementioned representatives for their achievements in different spheres during the solemn awards ceremony held in the Presidential Residence on September 21. The Armenian President congratulated all the awardees on the occasion of the holiday and on being awarded the high state decorations and wished them success.
In his speech delivered during the Independence Day Awards Ceremony, President Sargsyan said:
“Dear friends,
I cordially welcome you to the Presidential Palace of the Republic of Armenia.
It is with pleasure that I congratulate all of you on the occasion of the 24th anniversary of Armenia’s independence and on receiving high state titles and decorations.
State award ceremonies usually take place on important holidays. Independence Day is innermost and bright just like the generation of independence to which you will pass on the heights achieved in your spheres.
All of us should be fully aware of the fact that it is necessary to recognize, honor and encourage the people who deserve it. We should put the principle of justice at the core of our state so that we are able to separate the good and the nice from the bad and the evil.
We have here with us many honorable sons of our state and society. These decorations are merely a symbolic means to express our people’s gratitude for your honest, fruitful work and service. I have no doubt that the time will come for all devotees, and the next honorable ones will receive their decorations.
Dear friends!
We are grateful to all those representatives of different spheres who push forward our society and state with their diligence, persistence, inexhaustible creative vigor and with their faith in the future. Today’s warmth should give new impulses to all of us so that we settle down to work with new energy. We are obliged to only bear those impulses but also to pass on them to our families, relatives and friends in order for our entire society to be inspired with them. I congratulate you once again on receiving high state decorations and titles. I wish you and your families good health, happiness, further success and achievements”.