Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրամանագրերով, Հայաստանի Հանրապետության անկախության 24-րդ տարեդարձի կապակցությամբ` գիտության, կրթության, սպորտի, արվեստի և մշակույթի մի խումբ գործիչներ, առողջապահության, տնտեսության, բանակի և իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչներ պարգևատրվել են պետական բարձրագույն պարգևներով, շնորհվել են պատվավոր, ինչպես նաև այլ բարձրագույն կոչումներ ու դասային աստիճաններ:
Տարբեր բնագավառներում ակնառու նվաճումների և հաջողությունների հասած հիշյալ անձանց Սերժ Սարգսյանն այսօր Նախագահի նստավայրում տեղի ունեցած պարգևատրման հանդիսավոր արարողության ժամանակ հանձնել է պարգևները: Հանրապետության Նախագահը շնորհավորել է բոլոր պարգևատրվածներին տոնի և պետական բարձր պարգևներին արժանանալու կապակցությամբ, մաղթել հաջողություններ:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի խոսքը Անկախության տոնի առթիվ պարգևատրման արարողության ժամանակ
Սրտանց ողջունում եմ ձեզ Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի նստավայրում: Հաճույքով շնորհավորում եմ բոլորիդ Հայաստանի անկախության 24-րդ տարեդարձի և մեր երկրի բարձր կոչումներին ու պարգևներին արժանանալու կապակցությամբ:
Պետական պարգևներ հանձնելու արարողությունները սովորաբար տեղի են ունենում կարևոր տոների կապակցությամբ: Անկախության տոնը նվիրական է և լուսավոր այնպես, ինչպես անկախության սերունդն է, որին փոխանցելու եք ձեր ասպարեզներում նվաճած բարձունքները:
Մենք բոլորս պետք է քաջ գիտակցենք, որ անխախտ առաջընթացի համար անհրաժեշտ է ճանաչել, գնահատել և խրախուսել արժանավորներին: Մեր պետության հիմքում պետք է ամրապնդենք արդարության սկզբունքը, որպեսզի ի վիճակի լինենք լավն ու բարին տարանջատել վատից ու չարից:
Այստեղ ներկա են մեր երկրի ու հասարակության արժանավոր շատ զավակներ: Այս պարգևները ձեր ազնիվ, արգասաբեր աշխատանքի և ծառայության համար մեր ժողովրդի երախտագիտությունն արտահայտելու լոկ խորհրդանշական միջոց են: Չեմ կասկածում, որ բոլոր նվիրյալների ժամանակն էլ գալու է, և պարգևները գտնելու են մյուս արժանավորներին:
Մենք երախտապարտ ենք տարբեր ոլորտների այն ներկայացուցիչներին, ովքեր իրենց աշխատանքով, հետևողականությամբ, ստեղծագործական անսպառ եռանդով և ապագայի նկատմամբ հավատով առաջ են մղում մեր հասարակությունն ու երկիրը:
Այստեղ առկա ջերմությունը պետք է նոր լիցքեր հաղորդի բոլորիս, որպեսզի նոր ուժով լծվենք աշխատանքի: Այդ լիցքերը մենք պարտավոր ենք ոչ միայն կրել, այլև փոխանցել մեր ընտանիքներին, հարազատներին և բարեկամներին, որպեսզի դրանով տոգորվի մեր ողջ հասարակությունը:
Կրկին շնորհավորում եմ ձեզ հայրենիքի բարձր պարգևներին ու կոչումներին արժանանալու առթիվ: Մաղթում եմ ձեզ և ձեր ընտանիքներին քաջառողջություն, երջանկություն, նորանոր հաջողություններ և ձեռքբերումներ:

«Мы должны укреплять принцип справедливости». Президент Армении вручил награды ко Дню независимости
Указами президента РА Сержа Саргсяна по случаю 24-летия независимости Республики Армения группа деятелей науки, образования, спорта, искусства и культуры, представители здравоохранения, экономики, армии и правоохранительных органов награждены высокими государственными наградами, присвоены почетные, а также другие высшие звания и классные чины. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
Достигшим значительных достижений и успехов в различных областях упомянутым лицам Серж Саргсян сегодня на состоявшейся в резиденции президента торжественной церемонии награждения вручил награды. Глава государства поздравил всех награжденных с праздником и присуждением высоких государственных наград, пожелал успехов.
В своей речи на церемонии награждения по случаю Праздника независимости президента РА Серж Саргсян отметил:
Сердечно приветствую вас в резиденции Президента Республики Армения. С удовольствием поздравляю всех вас с 24-й годовщиной независимости Армении и присвоением высоких званий и наград нашей страны.
Церемонии вручения государственных наград обычно проходят по случаю важных праздников. Праздник независимости является заветным и светлым, таким, как поколение независимости, которому вы передадите все покоренные в ваших сферах высоты.
Мы все должны осознавать, что для незыблемого прогресса необходимо признавать, оценивать и поощрять достойных. В основе нашего государства мы должны укреплять принцип справедливости, чтобы быть в состоянии отделять хорошее и доброе от плохого и злого.
Здесь присутствует много достойных сынов и дочерей нашей страны и нашего общества. Эти награды являются лишь символичным средством выражения признательности нашего народа за вашу честную, плодотворную работу и службу. Не сомневаюсь, что придет время всех отличившихся, и награды найдут и других достойных.
Мы признательны тем представителям различных сфер, которые своей работой, последовательностью, неиссякаемой творческой энергией и верой в будущее продвигают наше общество и нашу страну вперед.
Имеющееся здесь тепло должно придать новые заряды всем нам, чтобы мы с новой силой впряглись в работу. Эти заряды мы обязаны не только нести, но и передавать нашим семьям, родным и родственникам, чтобы ими преисполнилось все наше общество.
Еще раз поздравляю вас с присуждением высоких наград родины и званий. Желаю вам и вашим семьям крепкого здоровья, счастья, новых успехов и достижений».